Přístroje za statisíce lékařům nepomáhají

Pacienti z Domažlicka musí kvůli vyšetření na počítačovém tomografu dojíždět až do Klatov či Plzně. Přitom přístroj má k dispozici i nová domažlická nemocnice. Jenže používat ho nemůže. „Chybí nám smlouva s pojišťovnami o hrazení vyšetření,“ vysvětluje ředitelka nemocnice Alena Výrutová…

Pojišťovny totiž financují nemocnici podle výkonů za stejné období loňského roku. „Jenže to jsme ještě tomograf neměli,“ uvádí ředitelka. „Teď bychom ho mohli používat jen na vlastní náklady. Ale to si nemůžeme dovolit,“ přiznává Výrutová.

Podle ředitele domažlické pobočky VZP Jana Pokštefla je problém v tom, že zatím nejsou dána pravidla pro financování nových kapacit.

„Pokud bychom teď Domažlicím dali peníze navíc, vlastně bychom za tomograf platili dvakrát. Tedy i těm nemocnicím, které pacienty vyšetřovaly dosud,“ vysvětluje.

Přesto zprovoznění domažlického tomografu nevylučuje. „Ušetřili bychom tím za dopravu pacientů do jiných míst.“

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Náměstek krajského hejtmana Vladislav Vilímec, zástupce zřizovatele domažlické nemocnice, považuje celou věc za selhání ministerstva zdravotnictví.

„Přístroj zatím posloužil jen pro fotografování ministra při návštěvě nemocnice. Je to špatná vizitka hospodaření se státními penězi,“ zlobí se.

Podle odborníků i pacientů je tomograf v Domažlicích zapotřebí. „Je to nutnost,“ je přesvědčen praktický lékař Michal Havlovic.

Podobný problém jako v Domažlicích řeší i v Sokolově. Tam zase zahálí mamograf.

„Nemůžeme ho plně uvést do provozu,“ tvrdí ředitelka nemocnice Věra Procházková. A to i přesto, že ministerstvo zdravotnictví doporučilo Sokolov jako pracoviště provádějící mamografický screening.

Všeobecná zdravotní pojišťovna však smlouvu o proplácení těchto úkonů neuzavřela. Kvůli preventivnímu vyšetření prsu tak pacientky musejí dojíždět do Karlových Varů.

Vedení sokolovského zařízení tak nadále s pojišťovnou vyjednává. „Máme příslib, že smlouvu uzavřeme,“ dodala Procházková.

Plzeňský deník

Přístroje za statisíce lékařům nepomáhají
Ohodnoťte tento článek!