Privatizace Lázní Toušeň pokračuje

Středočeský kraj je znepokojen snahou Ministerstva zdravotnictví zprivatizovat středočeské Lázně Toušeň. Hejtman David Rath se proto písemně obrátil na premiéra Jana Fischera, aby celý tento proces zastavil.

Privatizaci Lázní Toušeň David Rath ještě za vlády ČSSD zabránil a vlastníkem se stala Fakultní nemocnice Na Bulovce, která lázně využívá pro účely rehabilitace potřebných pro pacienty z klinik Fakultních nemocnic v Praze a ve Středočeském kraji. Na zmíněných klinikách je totiž nedostatek lůžek potřebných pro rehabilitaci pacientů, kteří například prodělali cévní mozkovou příhodu nebo se potřebují zotavit po ortopedické operaci.
Objekt Lázní Toušeň je díky rekonstrukci ve velmi dobrém stavu. Přesto je hlavním argumentem zchátralost objektu a špatná ekonomická situace lázní. „Takový ústav lze bezproblémově řídit tak, aby nejen nebyl ztrátový, ale bude dokonce i výdělečný,“ sděluje Rath v dopise premiérovi s tím, že pokud má Fakultní nemocnice Na Bulovce a tudíž i Ministerstvo zdravotnictví, které je jejím zřizovatelem, pocit, že nadále nechtějí řešit možnou ekonomickou ztrátu těchto lázní, pak je Středočeský kraj připraven lázně od státu převzít a zajistit zde jak rehabilitační tak lázeňskou péči.

Důvody, proč lázně mohou být ve špatné ekonomické situaci mohou být dva. Buď proto, že je toto zařízení špatně řízeno, pak by měla být vyvozena zodpovědnost příslušného ředitele, nebo proto, že Všeobecná zdravotní pojišťovna platí neadekvátně málo a to může jednoduše přes správní radu zařídit Ministerstvo zdravotnictví nebo přímo vláda ČR.

Anebo se naskýtá třetí a zřejmě nejpravděpodobnější varianta. Někdo má na Ministerstvu opět nekalé úmysly a privatizaci „jen na oko“ odůvodňuje nedostatkem peněz.Neboť zjistit, jaký je skutečný stav hospodaření lázní, je zřejmě nemožné. Nemocnice na tento dotaz stroze odpověděla: „Na informace o ekonomickém hospodaření lázní nemá dotazovatel nárok.“ Údajně jde o interní informace.

Ohodnoťte tento článek!