Přejít na obsah

Privatizované nemocnice chce kraj získat zpátky

zpět
20.5.2010
jednání
zvětšitjednáníZdroj: www.ajaprivatejets.com

jednání | Zdroj: www.ajaprivatejets.com

 

Vraťte nemocnici, kterou jste před třemi roky koupili, nebo se pojďte dohodnout na doplacení vyšší ceny. Takové poselství včera vyslal vlastníkům pěti zdravotnických zařízení, jež Středočeský kraj privatizoval v roce 2007, hejtman David Rath (ČSSD).

Oblastní nemocnice Příbram, a. s., pod jejímiž křídly byly za minulého vedení kraje prodávány soukromým zájemcům Léčebna dlouhodobě nemocných Prčice, nemocnice Třebotov, Ústav onkologie a pneumologie Na Pleši, Nemocnice s poliklinikou Rakovník a Nemocnice Hořovice, podala ke Krajskému soudu v Praze žaloby na určení neplatnosti smluv o prodeji.

„Právní rozbor ukazuje, že jsou neprůhledné a mohlo dojít k poškození akciové společnosti. Máme podezření, že se prodávalo výrazně pod cenou,“ vysvětlil ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Rath doplnil, že kraji tak vznikly škody v řádu stovek milionů korun. Jeho předchůdce Petr Bendl (ODS) takové argumenty již v minulosti opakovaně odmítal. Nabízená cena byla podle něj pouze jedním z hodnotících kritérií.

Dále se přihlíželo k závazku do nemocnic investovat a k dalším rozvojovým plánům. Někdejší Bendlův náměstek pro zdravotnictví Josef Kantůrek (ODS) podání žalob včera označil za předvolební tah.

„Na privatizaci dohlíželi i zástupci Transparency International,“ připomněl s dodatkem, že prodej už prošetřovala i policie - a nenašla důvod někoho stíhat.

Pro vedení nemocnic, jež Středočeský kraj chce zpět, jde o zcela novou informaci. „Slyšeli jsme to od vás poprvé, proto zatím záležitost nebudeme jakkoli komentovat,“ řekl Deníku mluvčí rakovnické nemocnice David Hrdina.

Podobně překvapeni jsou i v dalších nemocnicích, které by Rath rád „odprivatizoval“. Tak jako nyní přišly žaloby v případě nemocnic, které kraj prodával prostřednictvím Oblastní nemocnice Příbram, mohou očekávat žaloby i nemocnice prodávané přes kladenskou nemocnici.

Z těch hejtman usiluje zejména o léčebnu dlouhodobě nemocných přímo v areálu kladenské nemocnice. Celkem kraj za Bendlova vedení privatizoval deset nemocnic.


Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Privatizované nemocnice chce kraj získat zpátky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Privatizované nemocnice chce kraj získat zpátky

Komentáře

1 komentář
Oskar nenormální  | 20. 05. 2010 13:00

Ten člověk je nemocný a potřebuje se nutně léčit. Jen nevím v které nemocnici, ambulantně to však nepůjde. Zmršil co se dá a teď by chtěl být zvolen. Ještě že neuspěl v Praze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné