Privatizované nemocnice chce kraj získat zpátky

jednání

Vraťte nemocnici, kterou jste před třemi roky koupili, nebo se pojďte dohodnout na doplacení vyšší ceny. Takové poselství včera vyslal vlastníkům pěti zdravotnických zařízení, jež Středočeský kraj privatizoval v roce 2007, hejtman David Rath (ČSSD).

Oblastní nemocnice Příbram, a. s., pod jejímiž křídly byly za minulého vedení kraje prodávány soukromým zájemcům Léčebna dlouhodobě nemocných Prčice, nemocnice Třebotov, Ústav onkologie a pneumologie Na Pleši, Nemocnice s poliklinikou Rakovník a Nemocnice Hořovice, podala ke Krajskému soudu v Praze žaloby na určení neplatnosti smluv o prodeji.

„Právní rozbor ukazuje, že jsou neprůhledné a mohlo dojít k poškození akciové společnosti. Máme podezření, že se prodávalo výrazně pod cenou,“ vysvětlil ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Rath doplnil, že kraji tak vznikly škody v řádu stovek milionů korun. Jeho předchůdce Petr Bendl (ODS) takové argumenty již v minulosti opakovaně odmítal. Nabízená cena byla podle něj pouze jedním z hodnotících kritérií.

Dále se přihlíželo k závazku do nemocnic investovat a k dalším rozvojovým plánům. Někdejší Bendlův náměstek pro zdravotnictví Josef Kantůrek (ODS) podání žalob včera označil za předvolební tah.

„Na privatizaci dohlíželi i zástupci Transparency International,“ připomněl s dodatkem, že prodej už prošetřovala i policie – a nenašla důvod někoho stíhat.

Pro vedení nemocnic, jež Středočeský kraj chce zpět, jde o zcela novou informaci. „Slyšeli jsme to od vás poprvé, proto zatím záležitost nebudeme jakkoli komentovat,“ řekl Deníku mluvčí rakovnické nemocnice David Hrdina.

Podobně překvapeni jsou i v dalších nemocnicích, které by Rath rád „odprivatizoval“. Tak jako nyní přišly žaloby v případě nemocnic, které kraj prodával prostřednictvím Oblastní nemocnice Příbram, mohou očekávat žaloby i nemocnice prodávané přes kladenskou nemocnici.

Z těch hejtman usiluje zejména o léčebnu dlouhodobě nemocných přímo v areálu kladenské nemocnice. Celkem kraj za Bendlova vedení privatizoval deset nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!