Přejít na obsah

Pro a proti navyšování minimálního počtu zdravotníků

zpět
5.6.2015
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: Shutterstock

lékaři, sestry | Zdroj: Shutterstock

 

Rada Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) vyjádřila nesouhlasné stanovisko k požadavkům, které v souvislosti s novelizací vyhlášky o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb vyjadřují odborné i odborové společnosti. ČLK naopak změny vítá.

Navýšení počtu zdravotníků podle AČMN může zapříčinit rušení dalších oddělení potažmo celých nemocnic.

Rušení nemocnic?

„Asociace českých a moravských nemocnic vyslovuje vážné znepokojení nad požadavky některých profesních organizací, odborných společností a odborových organizací na výrazné zvýšení požadavků na minimální personální vybavení zdravotnických zařízení (č. 99/2012 Sb.), na minimální počty lékařů a sester. Požadavky přichází v době, kdy rostoucí nedostatek sester již postihuje nejen zařízení ve velkých městech, ale i v regionech,“ upozornil předseda AČMN Eduard Sohlich na fakt, že pro nedostatek personálu dochází v některých zdravotnických zařízeních k uzavírání oddělení. Jak uvedl, požadavek na minimální personální navýšení je při současném nedostatku sester a lékařů nebezpečný a mohl v konečném důsledku znamenat hromadné rušení nemocnic.

Nejprve změnit vzdělávání a navýšit platy

AČMN o problému jednala s předsedou Vlády ČR Bohuslavem Sobotkou a v nadcházejícím jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem chce požádat o zastavení příprav novelizace personální vyhlášky do doby, než bude vyřešen akutní nedostatek lékařů a sester. Přednost by měla podle Sohlicha dostat také změna systému vzdělávání sester i lékařů a získání odpovídajících zdrojů na platy a mzdy zdravotnických pracovníků, které by situaci těch stávajících stabilizovaly. Jak Eduard Sohlich podotkl, v současnosti úhrady ze systému veřejného zdravotního pojištění nestačí ani na vládou přislíbené zvýšení platů a mezd ve všech nemocnicích.

Ve shodě se stanoviskem představitelů všech ostatních asociací a sdružení nemocnic chce AČMN nastolit diskusi o možnosti zrušení vyhlášky o personálním vybavení zdravotnických zařízení. „v naprosté většině vyspělých zemí EU, a bylo to tak i v ČR před rokem 2012, je běžné, že za optimální (ne minimální) personální vybavení zdravotnických zařízení nesou plnou odpovědnost jejich manažeři,“ uzavřel Sohlich.

ČLK: novela je zapotřebí

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo pro vypracování novely vyhlášky o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb pracovní skupinu, které se zúčastnili také zástupci České lékařské komory (ČLK). Jak plyne ze zápisu jednání představenstva, ČLK změnu vyhlášky komora podporuje.

„ČLK upozorňuje, že cílem současné vyhlášky č. 99/2012 Sb. byla legalizace nedostatečného personálního vybavení nemocnic. Minimální počty personálu požadované vyhláškou představují z pohledu manažerů zdravotnických zařízení ekonomické optimum, neboť pojišťovny při úhradě zdravotní péče lepší personální vybavení zdravotnických zařízení nezohledňují. Vyhláška ve svém současném znění nezajišťuje ani plnění podmínek uložených dalšími právními normami, např. zákoníkem práce,“ uvádí představenstvo ČLK v čele s prezidentem Milanem Kubkem.

Představou komory je, že při stanovení personálního zajištění zdravotnického zařízení by toto mělo být posuzováno jako celek, který zahrnuje lůžkovou část, příjmovou ambulanci, zákrokové a operační sály. Přitom konkrétní počty personálu by měly být definovány celou touto jednotkou s možností modulového přidávání či ubírání.


Komentovat článek: Pro a proti navyšování minimálního počtu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pro a proti navyšování minimálního počtu…

Komentáře

další 2 komentáře
zdravotní sestra  | 8. 11. 2016 20:12

Dnes je 8.11 2016 a článek je rok starý.Co se změnilo ve zdravotnictví?Stanovit minimální počty personálního vybavení nechtějí zaměstnavatelé,protože by museli přiznat,že stávající personál přetěžují vysokým počtem pacientů na ukor kvality péče.Zaměstnavatel hlídá obložnost,aby měl peníze od pojištovny a ta platí za služby,které jsou vykázané papírově.Nechodí se dívat na odd.A koho zajímají pacienti?Zaměstnavatele zajímá jejich počet a pojištovnu,jen jestli je správně vedená dokumentace.A sestry ty už jsou tak unavené z věčných přesčasů,že dělají jen to nejnutnější,také víc nestihnou v tom počtu ve kterém už pár let slouží.Chceme znát počet personálu na jednotlivé směny podle vykazovaných kategorií,abychom se mohly bránit.Kdo nám pomůže?

občan V tomto rezortu žádné pro a proti neplatí.  | 8. 06. 2015 12:41

Musí patit pro všechny jasná pravidla, která zajistí občanovi skutečnou péči, když tak úporně musí odvádět na Zdravotní pojištění prachy odňaté zákonem. . . Když bude Kabátek brát prachy za nic ve VZP, tak budou vždy chybět na kvalitní péči o plátce ZP /zdrav. pojištění. Kde je vyyjádřena míra vykonané práce u pana Kabátka s mírou investice do nemocného občana??? Kolik peněz mizí z pojištění na jíné "vícepráce" , které se vůbec netýkají léčení nemocného klienta????? Jaký poměr je mezi výdaji na "neléčebné" k "léčebnému"? ASi by se nám udělalo nevolno , kam ty peníze mizí mimo rezort.! O

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné