Pro HIV pozitivní je zápal plic smrtící

„HIV pozitivní žijí dnes s onemocněním dvakrát až třikrát déle než před patnácti lety, uvedl v rozhovoru Dalibor Sedláček, šéf AIDS centra Fakultní nemocnice v Plzni. „Registrujeme celkem 73 HIV pozitivních pacientů. Z toho pravidelně do centra dochází 45 HIV pozitivních, u nichž plně propukla nemoc AIDS…“

Plzeň – HIV pozitivní žijí dnes s onemocněním dvakrát až třikrát déle než před patnácti lety, uvedl Dalibor Sedláček, šéf AIDS centra Fakultní nemocnice v Plzni.

O kolik pacientů se stará AIDS centrum Fakultní nemocnice v Plzni?

Registrujeme celkem 73 HIV pozitivních pacientů. Z toho pravidelně do AIDS centra dochází 45 HIV pozitivních, u nichž plně propukla nemoc AIDS. Prvním pacientem byla v roce 1986 Tanzánka, která zde studovala. To bylo tři roky poté, co byl virus choroby objeven.

Srovnal byste život nemocných v polovině 80. let a dnes?

Je to nesrovnatelné. Dnes je na trhu 23 léků, tehdy jich bylo jen několik. Takže po vzniku rezistence virů, nebylo nemocnému pomoci, zatímco teď se nasadí jiný lék. HIV pozitivní žili po zjištění choroby pět až osm let, v dnešní době je to dvakrát až třikrát déle. Žijí plnohodnotným životem, tehdy měli velké zdravotní problémy.

HIV pozitivní jsou přece častěji nemocní?

Tak to není. Jen průběh infekčních chorob je u nich mnohem těžší než u ostatních. Například zápal plic je u některých smrtelný, velmi těžký průběh může mít i obyčejná chřipka. Proto je důležité očkování proti chřipce i žloutence a dalším chorobám.

Jak tito lidé žijí?

Jako my ostatní. Chodí do práce, ale denně musí brát tři až čtyři speciální léky, což může být i deset tablet. Výhodou je, že řadu z nich berou v jedné dávce, což ještě před deseti lety nebylo možné.

Odhad počtu nemocných, kteří o své chorobě neví, je pětkrát až desetkrát větší, než je evidovaných 807 českých pacientů. Jak tento počet snížit?

Jsou to například narkomani, kteří žijí v jiném světě a je jim všechno jedno. Mezi neléčené patří i různí běženci, kteří v Česku žijí načerno a bojí se prozrazení.

Někdo hřešil mimo manželství a také se bojí prozrazení. Problém je, že infekci HIV dál šíří. Mohu jen vyzvat k tomu, aby si lidé, kteří se ocitli v rizikové situaci, nechali udělat testy.

Žila většina HIV pozitivních a nemocných AIDS rizikovým životem, nebo jsou to lidé, kteří jednou pochybili? Jaké jsou nejčastější způsoby šíření viru HIV?

Homosexuálním stykem, heterosexuálním stykem a jehlou při aplikaci drogy do žíly. Z 807 registrovaných HIV pozitivních osob české národnosti se 427 nakazilo homosexuálním stykem, 257 heterosexuálním stykem a při aplikaci drogy injekční stříkačkou pak 36 lidí.

Jaké riziko nákazy je při pohlavním styku s HIV pozitivním?

Jsou to desetiny procenta. Riziko se však zvyšuje s počtem nechráněných sexuálních styků. Zvyšuje se také při agresivnějím sexuálním styku, kdy dochází ke krvavým poraněním, třeba při análním styku.

Jaké jsou příznaky choroby?

U každého člověka mohou být první příznaky infekce trochu jiné. Jsou často zaměnitelné s jinou chorobou. Lidé se například mohou léčit pro chřipkové onemocnění, přitom jde o první projev HIV infekce.

Nejčastěji je průběh podobný infekční mononukleóze, kdy jsou zvětšeny krční uzliny, mandle vypadají jako při těžší angíně. V této době je infikovaný pro své okolí nejrizikovější.

Plzeňský deník

Pro HIV pozitivní je zápal plic smrtící
Ohodnoťte tento článek!