Pro klíšťovou encefalitidu si nemusíme chodit až do lesa

…Pro srovnání uvádí sousední Rakousko, kde se proočkovanost obyvatelstva pohybuje mezi osmdesáti až devadesáti procenty. Výsledek – Rakousko, s přibližně stejným počtem rizikových ohnisek, vykazuje kolem čtyřiceti případů nakažených jedinců za rok, kdežto v ČR je to sedm set… I když do lesa nechodíme často, k přenosu nákazy však stačí jediné kousnutí infikovaným klíštětem, ba co víc, nebezpečné může být i tepelně neupravené mléko…

Českokrumlovsko – V letošním roce se v našem regionu potvrdilo již deset případů klíšťové encefalitidy, dalších deset až patnáct pacientů je hospitalizovaných s podezřením na tuto zákeřnou nemoc.

Podle zástupkyně ředitelky Okresní hygienické stanice v č. Krumlově Ivany Krabatschové situace už asi pět nebo šest let stagnuje, počet registrovaných případů výrazně neklesá, ani nestoupá.

„Vzhledem k tomu, že českokrumlovský okres zaznamenává největší výskyt klíšťové encefalitidy v České republice, nepřibývají už žádná další ohniska, takže ani nestoupá počet nakažených lidí,“ říká Ivana Krabatschová.

Situaci nemění ani fakt, že Českokrumlovsko patří mezi okresy s nejvyšší proočkovaností obyvatel.

„Je to mezi deseti až dvanácti procenty, což je ale pořád málo,“ konstatuje lékařka. Ke snížení by podle Ivany Krabatschové mohlo dojít až tak při sedmdesátiprocentní proočkovanosti. Pro srovnání uvádí sousední Rakousko, kde se proočkovanost obyvatelstva pohybuje mezi osmdesáti až devadesáti procenty. Výsledek – Rakousko, s přibližně stejným počtem rizikových ohnisek, vykazuje kolem čtyřiceti případů nakažených jedinců za rok, kdežto v ČR je to sedm set.

Je tedy potřeba, aby se každý zamyslel, jestli mu stojí za riziko, zůstat bez očkování. I když do lesa nechodíme často, k přenosu nákazy však stačí jediné kousnutí infikovaným klíštětem, ba co víc, nebezpečné může být i tepelně neupravené mléko.

„Před dvěma roky se mnoho lidí nakazilo na Vsetínsku,“ vysvětluje Ivana Krabatschová, „a to z ovčího sýra, který byl vyroben z nepasterizovaného mléka.“ Dojná zvířata přitom vůbec onemocnět nemusejí, virus jen projde do mléka, a bez dostatečné tepelné úpravy nic nebrání tomu, aby se konzumací šířil dál.

Málokoho by také napadlo, že hrozba přichází i od domácích mazlíčků. Pokud budete svému pejskovi vytahovat klíště, použijte raději ochranné rukavice nebo nejlépe speciální kleštičky. I přes čerstvou oděrku na rukou by se virus mohl dostat do krve.

MARGITA SEMECKÁ, Českokrumlovské listy, 8.8.2001

Ohodnoťte tento článek!