Pro obecné ohrožení je v metanolové kauze stíháno už sedm osob

Pro obecné ohrožení je v metanolové kauze stíháno již sedm osob. Ke dříve známým obviněným přibyl devětatřicetiletý muž ze severní Moravy.

Má přímou návaznost na pachatele stíhané pro tutéž kvalifikaci rovněž ze severu Moravy, řekl ČTK zlínský státní zástupce Roman Kafka, který vyšetřování hlavní větve kauzy dozoruje. Pět ze sedmi obviněných je ve vazbě, všem hrozí 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí.

Muž ze severu Moravy byl podobně jako šestý pro obecné ohrožení stíhaný muž dříve obviněn z méně závažné trestné činnosti také v souvislosti s kauzou metanol. Oba jsou stíháni na svobodě. V těchto dnech navíc změnil svůj postoj k případu jeden ze dvou hlavních obviněných míchačů nelegálního alkoholu, podle informací ČTK údajný hlavní původce aféry Rudolf Fian z Karvinska. Podle Kafky muž dosud s policií spolupracoval.

Při své v pořadí čtvrté výpovědi se ale rozhodl své podrobné doznání vzít zpět. „Tuto změnu výpovědi hodnotíme nyní jako nevěrohodnou a účelovou, učiněnou zejména pod vlivem uvědomění si hrozby velmi vysokého trestu a vysoké náhrady škody poškozeným. O jiných důvodech motivace obviněného nebudeme nyní spekulovat,“ popsal Kafka s tím, že předchozí výpovědi obviněného, včetně jeho doznání, jsou u soudu použitelné.

Policie stíhá pro obecné ohrožení hlavní dva míchače, hlavního distributora a nyní již další čtyři lidi, kteří toxický alkohol dále distribuovali. S ohledem na fatální následky, kdy od září 2012 do ledna 2013 zemřelo v souvislosti s metanolem v Česku 40 lidí, hodlá Kafka navrhovat nejpřísnější tresty. V hlavní, takzvané zlínské větvi, je nyní stíháno celkem 32 osob, 25 distributorů a koncových prodejců pro ohrožování zdraví závadnými potravinami především v úmyslné formě. Konec vyšetřování Kafka očekává do července.

Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku, celkem bylo obviněno přibližně sedm desítek lidí. Většina z nich čelí obvinění z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Několik úmrtí po požití metanolu zaznamenali lékaři i letos, tyto případy se však již vyšetřují mimo hlavní část kauzy. Metanolová aféra vypukla loni 3. září. Méně závažné případy se již dostaly k soudu, podmíněné tresty prvních obviněných již nabyly právní moci.

Ohodnoťte tento článek!