Pro žateckou nemocnici se rýsují tři varianty budoucího vývoje

Tři varianty budoucího systému provozování žatecké nemocnice, pro niž město jako zřizovatel hledá ekonomického partnera kvůli stále vyšší finanční zátěži, budou představeny členům zastupitelstva města na neveřejném semináři. Ten proběhne 3. května…

ŽATEC – na radnici a o dalším osudu nemocnice mají zastupitelé definitivně rozhodnout už na řádné veřejné schůzi na konci května.

„Před zastupiteli se představí tři alternativy vývoje. O provozování nemocnice mají zájem dva subjekty, skupina žateckých lékařů a společnost Meditera. Třetí možností je nechat věci v současném stavu, tedy provozovat nemocnici plně v režii města s obecně prospěšnou společností, založenou městem k tomuto účelu,“ řekl včera na dotaz našeho deníku Aleš Dvořák, místostarosta Žatce.

Město si vzalo nemocnici do svého majetku na podzim 1997 v rámci jejího odstátnění, protože se obávalo, že ministerstvo by ji nechalo zavřít v rámci reformy a snahy po úsporách v resortu zdravotnictví. Nemocnici převzala radnice s několikamiliónovým schodkem, jejž se postupně podařilo výrazně snížit. V režii města proběhla i nákladná rekonstrukce gynekologického oddělení, o němž se do té doby mluvilo jen jako o problémovém a ztrátovém. Postupně ale Žatci stejně jako většině ostatních českých měst v posledních letech po prodeji většiny majetku klesly příjmy a začal se tedy přivírat i pomyslný kohoutek s tokem peněz pro nemocnici. Rada města v té souvislosti začala zvažovat hledání „silného ekonomického partnera“ pro společné provozování nemocnice. Prvním zájemcem byla zmíněná Meditera, jež se podílí na provozu několika nestátních zdravotnických zařízení v ČR. „Na jedno z nich jsme se byli například už podívat v Tanvaldě na Jablonecku,“ připustil včera Dvořák.

Předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Nemocnice Žatec, jež nyní provozuje nemocnici, bude prosazovat pokračování současného systému. „Je to asi logické, když se na tomto systému sám aktivně podílím a pracuji pro nemocnici. Seminář pro zastupitele s jasně řečenými všemi variantami přesto hodnotím jedině kladně. Určitě je to lepší, než kdyby bylo cokoli utajováno,“ odpověděl našemu deníku včera Vladimír Valeš, zastupitel a předseda správní rady, jenž spolu se svým týmem například stál za rekonstrukcí gynekologie i vypracováním přijaté koncepce rozvoje nemocnice do roku 2004.

Dalším zájemcem o provoz nemocnice, pokud by se město zřeklo části svého vlivu, je skupina žateckých lékařů, kteří nyní v nemocnici pracují. „Pokud nemocnici nechcete, dejte to včas vědět. Zaměstnanci nemocnice budou první, kdo vytvoří nějakou společnost k jejímu provozování,“ vyzval žatecké zastupitele MUDr. Vladimír Melč, primář chirurgického oddělení, na veřejné schůzi v závěru března.

Libor Želinský, Deník Lučan, 20.04.2001

Ohodnoťte tento článek!