Problém s falešnými pojistkami cizinců nevyřešen

Titulní obrázek

Zástupci pojišťoven vytkli policii, že dává povolení k pobytu lidem s falešným zdravotním pojištěním. Policie se hájila tím, že podezřelé pojistky začala prověřovat. Zastupitelské úřady tento týden vyzvala, aby prověřily pojistky vydané v zahraničí…

Problém s falešnými zdravotními pojistkami cizinců se táhne déle než rok a nevyřešila ho zřejmě ani pondělní debata zástupců pojišťoven a cizinecké policie před zraky novinářů.

Zástupci pojišťoven vytkli policii, že dává povolení k pobytu lidem s očividně falešným zdravotním pojištěním. Policie se hájila tím, že podezřelé pojistky začala prověřovat.

Zastupitelské úřady tento týden vyzvala, aby prověřily všechny pojistky vydané v zahraničí.

Spor byl o to, zda může policie uznávat pojistky vydané i společnostmi, jež nemají licenci od České národní banky (ČNB). Ze zahraničních pojišťoven ji má jen jedna švýcarská společnost.

Cizinci, kteří si po roce pobytu v Česku musejí požádat o prodloužení pobytu, předkládají znovu i doklad o zdravotním pojištění.

V Karlových Varech, Chebu a v poslední době i v Praze se ale nabízejí falešné pojistky za 600 až 1000 korun. Řádná pojistka přitom stojí v průměru 8000 korun.

Pojistky, takzvané strachovky, nabízejí dealeři zejména Ukrajincům a Rusům. Údajně se snažili přesvědčit nátlakem a hrozbami i Vietnamce, aby zrušili své řádné pojistky a koupili falešné od nich.

Zhruba 70 procent Vietnamců má řádnou pojistku, v komunitě Rusů a Ukrajinců nanejvýš třetina.

Podle náměstka pro pojišťovací činnost Pojišťovny VZP Roberta Kareše by mělo být policii podezřelé, když jí cizinec předloží potvrzení, které mu někdo zprostředkoval za pakatel.

Policie se hájí tím, že nemůže kontrolovat pojišťovací ústavy v zahraničí.

„My trváme na tom, že řešení v řádu hodin a dnů je: na území České republiky, pakliže cizinec toto potvrzení předkládá, uznávat jen instituce ze seznamu ČNB,“ řekl Kareš.

Podle něj má policie k řešení veškeré nástroje – cizinecký zákon, zákon o pojišťovnictví a správní řád, který jí umožní vyloučit veškeré spekulativní chování.

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter vidí řešení v tom, že bude upřesněn zákon o cizinecké policii. Norma by měla jasně stanovit, že pojištění smějí v ČR prodávat jen společnosti a dealeři s licencí ČNB, případně může být stav upraven mezivládní dohodou.

Winter uvedl, že o tom už jednal s petičním výborem a tento doplněk bude do zákona zapracován. „Bude to jasná direktiva pro policii, co uznávat, a zároveň skončí činnost nelegálních prodejců,“ shrnul.

Toto řešení uvítal vedoucí cizineckého oddělení ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Miloslav Smetana. Řekl, že ročně odbaví policie na hranicích do a z Česka kolem 200 milionů cizinců, to je zhruba 100 milionů lidí.

Všichni musejí mít zdravotní pojistku pro případ náhlého onemocnění a úrazu. Zastupitelské úřady vydají ročně 500.000 víz, přitom kontrolují i zdravotní pojistku.

Dalších 325.000 cizinců je hlášeno k trvalému pobytu. Zhruba 180.000 lidí je hlášeno k dlouhodobému pobytu, ročně si poprvé žádá o dlouhodobý pobyt 50.000 lidí, doklady předkládají zastupitelskému úřadu.

Podle Smetany se u cizinců, kteří si pobyt po roce v Česku prodlužují, kontroluje pojištění podle seznamu pojišťoven registrovaných u ČNB.

Zpřesnění cizineckého zákona vidí jako pozitivní. Cizinecká policie se podle něj dostane do jiného postavení, když bude moci rozhodnout, kterou pojistku uznat.

„Velice by nám to pomohlo, vidím to jako dobrou cestu,“ řekl.

ČTK

Problém s falešnými pojistkami cizinců nevyřešen
Ohodnoťte tento článek!