Problém úrazovky míří do parlamentu

Titulní obrázek

Brno se bude snažit zachránit Úrazovou nemocnici. Bude se o ní mluvit rovněž v Poslanecké sněmovně. Oznámil to ve středu brněnský primátor Roman Onderka a jeho straničtí kolegové, poslanci Jeroným Tejc a Michal Hašek. Potvrdili, že posílají ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi písemnou interpelaci. Onderka vyjádřil přesvědčení, že snaha o zachování ÚN není jen věcí soc. dem…

Odbornou komisi jmenovanou Julínkem k této věci označil Hašek za pimprlové divadlo. „Uděláme vše pro to, aby k přesunu nedošlo,“ zdůraznil poslanec. Kdyby se nepodařilo ministrovo rozhodnutí o ÚN v parlamentu zvrátit, hodlají poslanci ČSSD iniciovat změnu zákona.

Primátor kritizoval šéfa zdravotnictví

Primátor kritizoval šéfa resortu zdravotnictví za velmi špatnou komunikaci s městem. Vyslovil podezření, že za zrušením úrazovky je snaha o lukrativní prodej nemovitostí. Jednu budovu ÚN i s pozemky jen velmi zhruba Onderka odhaduje na půl miliardy korun. „Rozumím tomu, že ministr chce sanovat rozpočet ministerstva, ale nechápu, proč si k tomu vybírá špičkové zařízení,“ řekl primátor.

Otevřená situace

Situace je tedy stále otevřená. Město již dříve navrhlo, že úrazovku, z níž poslední dobou začali v důsledku nejisté situace odcházet zaměstnanci, převezme, ale první náměstek ministra Marek Šnajdr minulý týden oznámil, že resort nemocnici na město nepřevede. Ve středu primátor naznačil, že radnice připravuje právní krok související s několik let starou smlouvou.

Brno tehdy převedlo na ministerstvo zdravotnictví budovy na Kolišti za symbolických 10 000 korun s podmínkou, že budou sloužit zdravotnictví. Staly se součástí areálu ÚN.

Jan Trojan, Právo

Problém úrazovky míří do parlamentu
Ohodnoťte tento článek!