Problémy nemocnic má řešit transformace

Dlouhodobé problémy týkající se financování nemocnic chce Pardubický kraj vyřešit transformací všech pěti páteřních nemocnic s akutní péčí na akciové společnosti…

Převody na akciové společnosti nepovažuje Pardubický kraj za privatizaci

„V žádném případě se nejedná o jejich privatizaci, vlastníkem zůstane nadále kraj,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL).

„Já mám ale obavy, že to bude první krok, který privatizaci nemocnic v brzké době nastartuje,“ oponuje krajský zastupitel za ČSSD, starosta města Holic Ladislav Effenberk.

Transformaci nemocnic brzdí nejen stávající platnost zákona, ale i dluhy, které nemocnice průběžně nabírají. „V současné době se jedná o částku převyšující 200 miliónů korun. Pokud by byly vytvořeny z nemocnic obchodní společnosti, chceme na ně převést nejen aktiva, ale i pasiva. Kraj není tím, kdo hradí zdravotní péči, a proto nemá ani zájem hradit ze svého rozpočtu oddlužení těchto nemocnic,“ řekl náměstek pardubického hejtmana Josef Janeček (ODS).

Jako akciové společnosti by získaly nemocnice významné daňové a odpisové výhody. Pokud by však Parlament ČR poskytl stejné výhody i neziskovým organizacím ve zdravotnictví, kraj by zřejmě na vzniku akciovek netrval.

Od převodu příspěvkových organizací na obchodní společnosti kraj očekává, že tím otevře dveře případnému vstupu strategických partnerů, kteří mohou nemocnicím umožnit další rozvoj.

„Pro pacienty by se tím ale nemělo nic změnit,“ ujistil Janeček. „Partner by nám pomohl vyřešit investiční potřeby nemocnice na dvacet až třicet let. Nebude ale provozovat medicínské činnosti,“ zdůraznil ředitel Krajské nemocnice v Pardubicích Jan Feřtek.

Obavy o ztrátu současných jistot

Firma by podle jeho slov získala dlouhodobou smlouvu na provoz a správu zařízení, z čehož by se jí měly vložené peníze vracet postupně zpět. Soukromé firmy však již v pardubické nemocnici léta působí.

Zajišťují například radiační onkologii, provozují pracoviště invazivní kardiologie nebo nemocniční jídelnu. Zdravotníci se však bojí, že nové společnosti zastaví růst platů a začnou propouštět.

„V převodu nemocnic pod akciové společnosti vidím tři zásadní rizika,“ řekl Radomír Lána (ČSSD), primář ORL oddělení Nemocnice Ústí nad Orlicí a předseda zdravotního výboru Pardubického kraje.

„V prvé řadě může dojít ke snížení kvality a dostupnosti poskytované zdravotní péče pacientům, zpochybněno by mohlo být i rozhodnutí premiéra Paroubka o zvýšení mezd lékařům a sestrám k 1. září. Za neméně závažné pak s ohledem na vysokou zadluženost nemocnic považuji i riziko konkursů,“ dodal Lána.

Ladislav Schejbal, Právo

Problémy nemocnic má řešit transformace
Ohodnoťte tento článek!