Přejít na obsah

Proč bychom měly odmítat navýšení mezd?

zpět
19.11.2008

Česká asociace sester dostala od ministra zdravotnictví Tomáše Julínka jasný příslib na plošné navýšení mezd. Podle lékařských odborů by ale sestry na podobný plán přistupovat neměly, ministr tím prý chce jen postavit lékaře proti sestrám a stejně změny nezrealizuje. „Reagovat na výzvy lékařů nebudeme,“ reagovala pro Zdraví.Euro.cz prezidentka České asociace sester Dana Jurásková...

Podle posledních statistik chybí v českém zdravotnictví přes tisíc zdravotních sester. Ministrův příslib by měl situaci pomoci..

Jistě, zlepšení situace si od aktivit, které ČAS podniká, rozhodně slibujeme. Problém je v tom, že právě toto „zlepšení“ se neprojeví hned, bohužel ani v brzké době. Pokud však nebudeme dělat vůbec nic, situace se bude jen zhoršovat.

Lékařské odbory sliby ministra Julínka odsuzují, tvrdí, že je nehodlá splnit a vyzývají sestry, aby na ně nepřistupovaly. Jak na takové výzvy reagujete?

Kroky, které připravujeme, zatím nejsou realizovány a v současné situaci může být jejich plánovaná realizace ohrožena. Věříme, že nakonec splněny budou. Jen moc nerozumíme tomu, proč bychom měly odmítat například slíbené navýšení ceny naší práce. Mimochodem, naposled valorizované v Sazebníku zdravotnických výkonů v roce 2002. Je jasné, že ČAS bude spokojená až ve chvíli, kdy sestry uvidí peníze na výplatních páskách. Reagovat na výzvy lékařů nebudeme, zatím nás ani Lékařský odborový klub ani Česká lékařská komora seriózně neoslovila. Jejich aktivity se vždy týkaly jen lékařů, proto nám není jasné, proč je tomu nyní jinak.

Kdy by podle Vás mělo ke změnám, o kterých ministr hovořil, dojít?

Ty, které se podaří zahrnout do již připravovaného legislativního procesu, by mohly začít platit v roce 2009. Další kroky, zejména v oblasti úprav vzdělávacích programů a připravovaných variant studia, od roku 2010.

Ministr slibuje plošné navýšení mezd, ale také změny ve vzdělávání. Jednaly jste s ministrem o těchto požadavcích již dříve?

ČAS s ministrem o plošném navýšení mezd sester nejednala. ČAS ministrovi předložila informace, které jistě mohly vést ke změně jeho názoru. Například pohyb sester na trhu práce v číslech, respektive jejich nedostatek. Neochota mladých lidí, absolventů oboru zdravotní asistent, nastoupit do praxe.

Co se týče změn vzdělávání, ČAS rozhodně neiniciuje zásadní změny ve vzdělávání sester a zdravotnických asistentů, ale jejich revizi po čtyřleté zkušenosti s realizací Zákona č. 96/2004 Sb. Domníváme se, že je to přirozený krok a dalo se očekávat, že takto zásadní, složitá a obsáhlá norma nebude bez chyb. Teď je důležité dohodnou se na pragmatických úpravách, které nebudou nesmyslně blokovat praxi.

Co se děje se sestrami? Nacházejí jiná zaměstnání nebo odcházejí do zahraničí?

V Česku byla v posledních dvou letech velmi nízká nezaměstnanost a vysoká konkurence mezi obory v nabídce pracovních podmínek. Sestry nacházely velmi snadno lépe placenou práci, která byla méně odpovědná a náročná. Po této zkušenosti se jich část již nikdy do zdravotnictví nevrátí. Česko opouští ročně několik set sester, v roce 2007 jich požádalo ministerstvo zdravotnictví o dokumenty k práci sestry v zahraničí kolem 700. Pracuje u nás zhruba 75 tisíc sester, registrováno je jich kolem 90 tisíc.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Proč bychom měly odmítat navýšení mezd?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Proč bychom měly odmítat navýšení mezd?

Komentáře

dalších 56 komentářů
také sestra Re:Re:už od nich nic nečekám ....a prchám  | 23. 11. 2008 09:15

Mám plat 15 tisíc- není to nic moc, ale není to ani nic málo, jsou na tom kolegyně i podstatně hůře. Mám 20 let praxe. Co ale nemám, je čas na svoji vlastní rodinu. Strčte si za klobouk navýšení o 500 kč, ale nenuťte mne dělat 6 dvanáctek do týdne. Buzerace na všech frontách, kolikrát se člověk ani nemůže napít, natož najíst či vyčůrat a to nikoho nezajímá. Jsme taky lidi ( občas si to i některý pacient myslí) a nikoli nemyslící stroje. A místo řešení se budeme dohadovat, jestli bereme či nebereme navýšení platu. Taky záleží o kolik a co za to.

sestra Re:už od nich nic nečekám ....a prchám  | 21. 11. 2008 23:00

Máš recht,kdybychom všechny měly tu odvahu dát sbohem zdravotnictví,tak by se konečně věci řešily.

marsé už od nich nic nečekám ....a prchám  | 21. 11. 2008 19:03

jojo...po 28 letech jsem zdravotnictví dala vale.....platy nuzné, práce samá administrativa....pořád nějaké příkazy a zákazy....stále se něco piluje a vylepšuje...a pacient se ztrácí v dáli....kdysi jsem věděla kolik má dětí, jaké záliby či problémy...nyní jen vypisuji sesterské dg. kreslím grafy....šipky nahoru a dolů...červeně či modře....přesně do řádků a nepřepisuji.....nebo bude mazec....tak jsem udělala papapa zdravotnictví....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné