Proč ministryně útočí na stomatology, zlobí se lékaři

Čtvrteční komentář Milady Emmerové pro deník Právo vyvolal mezi čtenáři Zdraví.Euro.cz velmi negativní reakce. Lékaři nechápou postoj ministryně k aktuálním problémům českých stomatologů. Příspěvky řady lékařů najdete v článku. Svůj názor nám můžete napsat i vy…

Čtvrteční komentář Milady Emmerové pro deník Právo vyvolal mezi čtenáři Zdraví.Euro.cz velmi negativní reakce. Lékaři nechápou postoj ministryně k aktuálním problémům českých stomatologů. (Viz článek Zvláštní morálka stomatologů.)

Ministryně napsala, že stomatologové jsou nositeli bezbřehé touhy po moci a po penězích a hlásí se k tomu naprosto otevřeně. Tato skupina odborníků má je přitom od samého počátku novodobého vývoje zdravotnictví v nejlépší situaci.

„Přesto, nebo právě proto, se zrovna oni naučili nejvíce ze všech poměřovat kvalitu života hmotnými statky. Ukažte mi, prosím, šikovného zubaře, který ekonomicky žije na okraji společnosti,“ píše mimo jiné Milada Emmerová a dodává: “ Je snad morální, aby si stomatologové s hrubými příjmy nad 100 000 Kč měsíčně brali pacienty za své rukojmí a vyhrožovali jim přímými platbami, když jim chce ministerstvo zdravotnictví „diktovat“, kolik mají platit svým zaměstnancům?“

Lékaři s takovými výroky rozhodně nesouhlasí.

Uživatel: MUDr. David Marx

Je opravdu fascinující, když žena, která strávila řadu let jako aktivní členka KSČ a jak sama píše „nestydí se za to“ napíše do textu toto: „Desetiletí, ba i staletí žily u nás celé generace lidí v nějakém područí. Po celá léta jsme se nemohli svobodně rozhodovat sami o sobě.“

Možná ne tolik fascinující, ale charakteristické pro myšlenkový potenciál stávající ministryně – vždyť absence argumentů a trapná snaha vrážet klín mezi ubohé internisty z nemocnic a stomatology je smutným svědectvím o míře její odborné a státnické kompetence.

Uživatel: Aleš Pokorný

Ať si soudružka Emerová odečte od těch 100 000 korun např. nájem 15.000,- za nájem ordinace, plat za sestřičku a použitý materiál. Kolik jí asi vyjde čistého k vlastní potřebě. No a pak ještě nejistotu, že VZP nezaplatí 2 měsíce. Případ z mého okolí – sám nejsem lékař…Trošku mi to pořipomnělo kůl v plotě na Hrádečku „jak ona ta Helenka nebo Hanička braly vysoké platy…“ Běhá mi mráz po zádech, že je ještě něco takového možné..

Uživatel: Jaroslav Skalička

Se zájmem jsem si přečetl celou řadu příspěvků k danému tématu. Chci podotknout, že nejsem lékař a ani nepracuji ve zdravotnictví.Jsem jen konzument zdravotní péče.Musím ale přiznat, že moje manželka je zubařka na venkovském obvodě. Tím zdůvodňuji částečně svůj zájem o zdravotní tématiku. A teď k věci. Lékaři si nezaslouží žádné zvláštní ohledy!!! Jestliže jsou tak hloupí a nedokáží se domluvit sami mezi sebou,a to prosím bez ohledu na specializaci, nedokáží prosadit svoje požadavky, tak ať si nestěžují. Jaképak řeči o lékařské přísaze,o braní pacientů za rukojmí a pod. Žádná přísaha neříká, že lékař musí zdechnout hladem pro blaho svého pacienta, že mu musí být k disposici ve dne i v noci. Srovnejte platy soudců, advokátů, daňových poradců s platy a podmínkami práce lékařů, ale hlavně nezapomeňte na míru zodpovědnosti, kterou nesete.Vzpomeňte si na svoje peníze, které Vám dluží zkrachovalé pojišťovny a které už asi nikdy neuvidíte,přesto že jste zaplatili právníkům za vypracování žalob! Už jenom poznámku.Paní ministryně Emmerová je zřejmě úplně pitomá, protože asi neví, co to je 100 000 Kč hrubého. Pravděpodobně si plete fakturaci a hrubý příjem. A že není pokladenský systém? Vemte si 14 dní dovolenou všichni najednou, ponechejte jenom pohotovost a uvidíte, jak rychle bude i pokladenský systém. Má to ale jeden háček. Museli byste se DOMLUVIT!!!!

Uživatel: MUDr. Jan Radotínský

Kupodivu tou morálkou (za kterou bychom měli pracovat) nezaplatíme ani daně na Finančním úřadu, ani faktury, ani si nekoupíme chléb v obchodě…… Dokonce ani personál nechce pracovat za morálku, světe div se ! Již Féničané vymysleli peníze a s výjimkou směnného obchodu v prvobytně pospolné společnosti jsou i služby oceňovány penězi a nikoliv morálkou.

Uživatel: Mgr. Jiří Zimák

Jedná se o zcela typickou reakci státního úředníka na situaci, kdy mu teče do bot. Všichni zdravotníci se hlásí o své oprávněné požadavky a paní ministryně neví, co se zdravotnictvím udělat. Na podobné útoky jsme zvyklí i my, lékárníci. I my platíme ze svých „obrovských“ příjmů a „nehorázných marží“ přes 80 procent dodavatelům za léky, i my platíme obrovské daně a zdravotní a sociální pojištění a stále se zvyšující provozní náklady a přitom neustále čelíme útokům, jak se máme nezaslouženě dobře, a to i od lékařů, kteří o situaci zejména malých lékáren vůbec nic nevědí. Větší část takových komentářů je pak buď úplně lživá nebo minimálně hrubě zkreslená. Z neznalosti nebo dokonce pravděpodobně i ze zlého úmyslu. A proti tomu se pak velmi těžko brání. Věřte, milí stomatologové, dobře víme, jak se nyní cítíte.

Uživatel: René Foltán

I když nejsem zrovna velkým fanouškem pana prezidenta Pekárka, musím mu dát plně za pravdu. Paní ministryně je opravdu úplně mimo realitu a zcela evidentně se neodprostila od své komunistické minulosti. Takovou změť demagogie a účelových lží jsem opravdu již dlouho nečetl. Stomatologů je málo a když se rozhodnou odejít ze systému veřejného pojištění je to jejich svobodná vůle. Paní ministryně neví co je svoboda, nechce ji přijmout a nikdy se své rudé minulosti neodprostí. Je nejvyšší čas, aby odešla tam kam všichni bolševici patří. Na smetiště dějin a ne do ministerského křesla. SALVE!

MUDr. Tomáš Rozsíval

Při četbě článku paní Emmerové jsem potajmu zamáčkl slzu. Ach, jak se nám všem stýská po onom státním dirigismu, kdy z nás lidé podobného ražení dělali blbce a směšnými platy 3 600 měsíčně hrubého nás korumpovali. Opětné rozeštvávání mezi skupinami obyvatel je typickým projevem nastudovaných teorií Marxe a Engelse o boji protikladů a nesmířitelného boje tříd. To má tato paní všechno z tzv. VUMLU. Předpokládám, že žije ještě pár inteligentních jedinců, kteří si pamatují, co to bylo za světovou školu, z níž se poté rekrutovali všichni ti CSc. a RSDr. a dále naši reformovaní ředitelé porevolučních nemocnic a posléze renomovaní politici. Z celé té citové protruse vážené dlouholeté soudružky doktorky se mi chce soudruzi blít. Čest Vaší práci, ale raději se už vraťte do hrobu.

Uživatel: MUDr. Martin Vedral

Se zájmem jsem si přečetl „úvahu“ soudružky Emmerové. Nelze než komentovat. Stmatologové s hrubými příjmy nad 100.000,- Kč jsou samozřejmostí. Po zaplacení mezd svých zamestnanců, povinných odvodů, nájmů, splátek a podobně jim pro ně a jejich rodiny až tak moc nezbude. Ano. Jistě více než internistovi v okresní nemocnici. Leč takový je život a pokus soudružky Emmerové zasít rozkol mezi různé kategorie lékařů považuji za přinejmenším nestoudný. Naopak, jeko lékař a „nestomatolog“, nyní kolegům stomatologům držím palce a jen sním o tom, že podobné aktivity jako ČSK by mohla vyvíjet i ČLK (která je však zcela pod vlivem soudružky Emmerové a její strany). Neodpustím si ještě poznámku. Desítky let jsme žili v područí. Desítky let jsme žili i v područí totalitní KSČ, ve které byla soudružka Emmerová tak aktivní. Desítky let jsme žili v područí podobných soudružek. Musí to tak být i nadále?

blanchette@seznam.cz

Nejsem stomatolog, ale bezbřehá demagogie soudružky Emmerové mě opravdu sráží na zem! Jak může hovořit o stotisícových hrubých příjmech a zapomenout jedním dechem dodat, že 80% z toho lékaři zase zaplatí na výdajích – nájmy ordinací, leasingy, platy sestřiček, sociální, zdravotní pojištění, daně – mimochodem vše vysoké, že by člověk brečel. Paní ministryně vědomě vypráví nepravdy za 80 tisíc měsíčně, zatímco doktoři zachraňují životy za 20 tisíc i méně. Ať se jde se svou pokřivenou morálkou …. A radši ať mlčí, protože v poslední době co nápad, to Monty Python cirkus.

Uživatel: F. Plhoň

Nechci dělat nikomu arbitra, ale paní ministryně si zjevně neuvědomuje, že hrubý příjem je hodnota, která vůbec nic neříká o penězích pro osobní spotřebu. Hrubý příjem může být v milionech a firma přitom může být ve krachu. Domnívám se že to není zlá vůle, ale neznalost. Ostatně s těmito kalkulacemi jsme se setkávali i za ministra Davida, kdy pro změnu ambulantním specialistům byly silně omezovány úhrady ministerstvem se jedním dechem neslo, že příjmy těchto odborníků jsou stotisícové.Osobně jsem se tehdy některým z dnešních poradců snažil vysvětlit rozdíl. Je to prostě pak těžké…

MUDr. Richard Irgl, Valtice

To, že tento článek otisklo Právo je omen nomen tohoto článku, ale záměna bezpráví za právo tak, že hned v úvodu „zloděj křičí – chyťte zloděje“ (vážení, já za nemohu, byla jsem jen „u nich“, nikoli s nimi) je výsměch do očí všem, které komunismu nějak poznamenal a poškodil (včetně mne a mých dětí).

Názory ve článku jsou typickou komunistickou demagogií, které popírá základní princip (nejen) tržní společnosti, t.j. že vždycky je něco za něco, respektive že nikdy nic není (ani téměř) zadarmo. Stejně tak je to i se stomatologickou péčí – dá se hravě dovodit, kolik stojí minuta práce stomatologa a tedy každý konkretní výkon ve standardní kvalitě. Jenže u nás se rovnice ceny péče stále řeší zvláštním způsobem, to je zprava – předem je dán výsledek a dosazují se činitelé, tedy i ceny výkonů tak, „aby to vyšlo“. Takže když roste cena materiálu a vybavení ordinací, musí stagnovat nebo klesat honoráře, jinak by z rovnice byla nerovnice a to paní minystryně nechce, neboť by musela zapojit pacienta jako dodatečný zdroj financí. Mimochodem, když vidím zanedbaný chrup některých svých pacientů, rád bych jim jeho rekonstrukci dal k úhradě a přiznám se, že s takovými občany nikdy nechci být solidární a velmi nelibě nesu, že „můj“ stát mne do této falešné (škodlivé) solidarity nutí.

Ostatní články z rubrikyHyde Park čtěte ZDE

Ve srovnání se zvěrolékaři a advokáty ekonomické srovnání stomatologů (pracujících čistě „na pojišťovnu“ jistě neobstojí. To že jsou u nás i lékaři ještě hůře placení (internisté v nemocnicích) je věčnou ostudou tohoto státu a všech vlád a stran od r. 1990, ODS nevyjímaje -spíš bych měl říci hlavně ODS, která zmařila svou jedinečnou historickou šanci reformu uskutečnit v letech 1992-1996 a kdyby neměla ve svém čele a na postech ministrů zdravotnictví babraly a hochštaplery, kteří o problémech resortu věděli asi tolik, kolik vím já o jaderné elektrárně, byli bychom už dnes jinde).

Závěrem: stomatologové (a potažmo všichni zdravotníci) mají jen jediné právo, a to držet krok a hubu a dále věrně sloužit vlasti (maul halten and weiter dienen – to už tady taky bylo) a nechat se tedy dále vykořisťovat a vydírat pod pohrůžkami státem, politiky a vlastně i pacienty, kterým tato situace vyhovuje nejvíce, takže v příštích volbách zvolí zase ty, kteří jim naslibují nejvíce (dávek, důchodů, zdravotní péče). Kruh se uzavírá. Paní ministryně nedávno prohlásila, že ve zdravotnictví nemá byznys místo a že tvořit zde zisk je nemravné, neboť je to na úkor peněz pro pacienty. Samozřejmě to myslela směrem k lékařům a zdravotnickým zařízením, ale že všichni ostatní (farmaceuti, dodavatelé energií, prádla, jídla atd.) z toho byznys a zisk mají automaticky, neboť jsou podnikatelé, to jaksi pozapomněla dodat. Někteří lékaři jsou také podnikatelé, prodávají své vysoce specializované služby občanům, pojišťovnám a státu a oni nemají nárok na spravedlivou odměnu? Nebo je to nový trend pro další volební období, že kdo dodáva do zdravotnictví zboží a služby, bude mít také cenu stanovenou předem??? Už vidím pekaře a jiné, jak se předhánějí v nabídkách nejnižších cen, aby prodali. Vážení – rohlík za 40 haléřů a nadvláda KSČ – to vše zde již bylo. Doufám jen, že se obojí nevrátí, neboť jedno bez druhého nemůže dlouho existovat. Zdravotníci zatím dojídají ten levný rohlík. Jak dlouho ještě? Až to příjde na přetřes v EU, budeme mít sice z ostudy kabát, ale pak se za rok podaří to, co jsme nestihli za 15 let chaosu. V tomto jediném jsem optimista.

hegar.frantisek@seznam.cz

To se to mluví člověku, který stejně vysokou částu jako čistý příjem včetně všech výhod ministra, ať si platí „poradce“ ze svého ne z našich daní.

(red), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!