Přejít na obsah

Proč se Číňanky podrobují léčbě neplodnosti

zpět
30.4.2006

Peking nadále povoluje většině párů pouze jedno dítě, výsledkem léčby neplodnosti bývá ovšem často porod dvojčat či trojčat. Hlavní pediatrická klinika ve východním městě Nankingu kupříkladu zaznamenala za loňský rok 90 narození dvojčat či trojčat oproti průměrným 20 takovýmto porodům v předchozích letech...

Stále více čínských žen využívá snadného přístupu k léčbě neplodnosti, aby tímto způsobem obešly vládní politiku kontroly porodnosti.

Peking nadále povoluje většině párů pouze jedno dítě, výsledkem léčby neplodnosti bývá ovšem často porod dvojčat či trojčat. Hlavní pediatrická klinika ve východním městě Nankingu kupříkladu zaznamenala za loňský rok 90 narození dvojčat či trojčat oproti průměrným 20 takovýmto porodům v předchozích letech. Zatímco mnoho žen podstupuje léčbu neplodnosti kvůli tomu, že nemůže počít, další, především z konzervativního venkova či z vyšších tříd ve městech, tak činí, aby měly při jednom porodu více dětí.

Toužíte po dvojčatech?

Čína ve snaze zastavit překotný růst populace zavedla koncem 70. let politiku jednoho dítěte a stanovila tvrdé tresty pro ty, kdo nařízení poruší. Ačkoli se v posledních letech zvýšil počet výjimek z tohoto zákona, omezení přetrvávají. Za mnohočetné porody však tresty neexistují. Dřívější zprávy médií tvrdily, že se počet dvojčat narozených ročně v Číně zdvojnásobil. Tento trend je všeobecně připisován dostupnosti dovážených léků na léčbu neplodnosti na klinikách a v lékárnách. Čínské ministerstvo zdravotnictví sice jejich užívání zdravými ženami v roce 2005 zakázalo, zákaz však v praxi není v podstatě uplatňován. Podobné praktiky se nicméně neomezují pouze na Čínu; kupříkladu britští lékaři tvrdí, že asi deset procent Britek se k léčbě neplodnosti uchyluje proto, že touží po dvojčatech.

(mč, ČTK/AP), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Proč se Číňanky podrobují léčbě neplodnosti

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné