Proč vláda preferuje vyvolené?

„Platy lékařů a sester v ČR by se podle premiéra Jiřího Paroubka měly v několika příštích letech výrazně přiblížit mzdám západoevropských zdravotníků. Jde dozajista o čin se kterým nelze než souhlasit. Proč se však premiér snaží navýšit platy těmto skupinám na úkor jiných?“ ptá se PharmDr. Karel Vašut, vedoucí výuky ve Fakultní lékárně Farmaceutické fakulty VFU Brno…

Platy lékařů a sester v Česku by se podle premiéra Jiřího Paroubka měly v několika příštích letech výrazně přiblížit mzdám západoevropských zdravotníků. Paroubek to řekl po jednání s novým prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Podle dostupných statistik pobírají lékaři v průměru 40.000,- Kč měsíčně a sestry 20.000,-. (zdroj informací iDNES)

Jde dozajista o čin se kterým nelze než souhlasit. Vím, že jejich práce je nesmírně zodpovědná a náročná a zaslouží si za ni odpovídající ohodnocení.

Proč se však premiér snaží navýšit platy těmto skupinám zdravotníků na úkor jiných? Proč vytváří ve společnosti elitu, která bude vyčnívat nad ostatními?

Průměrný plat lékárníka – vysokoškolsky vzdělaného odborníka, s první atestací je 21.000,-

Farmaceutická laborantka, jejíž vzdělání je shodné se zdravotní sestrou, bere v průměru 12.000,- korun. Snížením marží došlo v mnoha, hlavně menších lékárnách, k poklesu mezd zaměstnanců.

Samozřejmě že vzhledem ke skutečnosti, že uváděný plat je průměrný, existuje skupina lékárníků, jejichž příjem je vyšší než uváděná částka, ale také velká skupina, jejíž příjmy nedosahují této výše a mnohdy jsou i nižší než průměrná mzda v naší republice.

Tento údaj však premiér společně s ministrem zdravotnictví ignorují a na veřejnosti prezentují úplně jiné informace, kterými štvou veřejnost proti relativně malé skupině lékárníků.

Bylo by správné a korektní, pokud by se premiér, vláda nebo i ministr zdravotnictví veřejně vyjádřily k tomu, jaký příjem a postavení ve společnosti je odpovídající pro které skupiny zdravotníků.

Ocení to především studenti, kteří si v dohledné době budou vybírat své budoucí povolání.

Místo náročného pětiletého studia farmaceutické fakulty by jim třeba postačilo vyšší odborné vzdělání jako zdravotní sestra, se kterým dosáhnou nejen na lepší mzdu, ale také na vyšší ocenění společností.

Na závěr ještě poznámku. Domnívám se, že lepší spoluprací s lékárníky by české zdravotnictví dosáhlo daleko vyšších úspor, než prostým snižováním marží za léky, které přinejlepší vůli nezastaví stále se zvyšující nárůst výdajů za léky.

Naopak podporou lékárníků a zavedením sledování spotřeby léků u jednotlivých pacientů v lékárnách, jsou již nyní v zahraničí dosahovány stamilionové úspory. A lze pouze spekulovat, proč v naší republice není ochota k těmto úsporným krokům.

PharmDr. Karel Vašut, Ph.D., www.Zdravi.Euro.cz

autor je vedoucí výuky ve Fakultní lékárně Farmaceutické fakulty VFU Brno

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. J. Třetina

Pan Vašute, nevím zda záměrně nebo z neznalosti nemluví pravdu. Průměrný plat lékaře v tomto státě není 40 000 Kč. A pokud, tak je to počítáno i s pohotovostními službami, jejichž podíl na mzdě tvoří 40-60%. Pokud budeme počítat mzdu za 8 hodin práce denně, tak, jak je to počítáno u ostatních skupin zaměstnanců, pak dojdeme k číslu dost podstatně menšímu. A navíc mi není jasné, proč by lékaři podle pana Vašuta neměli mít nárok na slušný a přiměřený plat? Proč jenom lékárníci, poslanci, právníci a ekonomové? Jsme také vysokoškolsky vzdělaní lidé, naše vzdělávání je celoživotní a zodpovědnost dle mého soudu značná, troufnu si dokonce říci, že i vyšší než u lékárníků, tak nevidím důvod, proč by naše práce, už konečně jednou, neměla být náležitě oceněna.

darrell@centrum.cz

Pane Vašute,vaše demagogie je naprosto komická a jsem si jistý,že předčí i našeho pana ministra. Podívejte se na tarifní složku platu lékaře. Osobní ohodnocení jsou v současné době díky úsporám ve většině nemocnic nízká a zbytek platu tvoří přesčasy, se kterými se vy lekárníci asi moc nesetkáváte. A vámi udané průměrné mzdy jsou zcela scestné. Povolání lékaře je bezesporu obtížnější a odpovědnější než povolání lékárníka. Tak se ptám, proč mají mít lékárníci větší plat???

Tesař Lubomír PharmDr

Dle mého názoru by měli mít lékaři vyšší plat než farmaceuti, a to nejen pro délku studia.Lékárník zjednodušeně řečeno je pomocníkem lékaře v oblasti léčby, tak to bylo vždycky. Na druhou stranu obě povolání jsou výjimečná v tom, že „pracovním prostředkem“ je člověk.Pro náročnost studia, celoživotní vzdělávání , odpovědnost atd atd by měli být elitou v mnoha smyslech. Toho bychom měli dosáhnout společným postupem. Současné vládě se daří mezi nás zasadit nevraživost a poštvat proti nám i veřejnost. Vytváří se klamavý dojem, že za vše mohou hamižní lékárníci a zkorumpovaní lékaři.Zdravotnictví je problém státu a ne zdravotnických pracovníků, volejme k zodpovědnosti stát!

MUDr.Tomáš Rozsíval, ORL ordinace, soukr.

Nevím, pane Vašute, zda vláda preferuje „vyvolené“ a dokonce bych ani s takovou jistotou nemohl tvrdit, koho tedy těmi vyvolenými máte vlastně na mysli. Lékaři to tedy rozhodně nejsou. No , a jestli se už konečně vláda rozhodla řešit ostudné mzdové poměry ve zdravotnictví obecně? Podotýkám obecně!…. není to proto, že by nad námi paroubkovci ronili slzy, ale že je k tomu přinutila konečně ekonomická a životní realita. Pokud jakákoliv vláda v dohledné době neudělá už konečně tu proklamovanou reformu zdravotnictví, do níž musí zahrnout i reformu financí a platové ohodnocení, bude mít v EU z ostudy kabát. Věřte, že jenom díky tlaku EU a různých komisí Evropského Parlamentu vděčíme za to, že se svět dovídá o neuvěřitelných poměrech, za nichž dnes pracují zdravotníci v Česku. Pokud chce vláda vstoupit do schengenského prostoru a co nejdříve přijmout Euro za oficiální měnu, musí začít od vyrovnávání platů ale i cen na evropské poměry, a to nejen v nemocnicicích a u soukromých lékařů, ale u všech ekonomicky činných obyvatel této země.

MUDr. Jantošík P.

Nezbývá než souhlasit s předchozí reakcí, plat lékaře tvoří z 1/3-1/2 práce na službách. Vezmeme-li v úvahu úvazek, pak se pohybujeme někde kolem úvazku 2,0 dle počtu odpracovaných hodin. Tak si vydělte vámi (i když nesprávně) vypočítanou mzdu lékaře a vyjde vám 20,000Současná průměrná mzda v ČR se pohybuje kolem 18,000 korun. Tak jakápak elita?

Bohara

Jsem lekar, tak proto troufnu si rict, ze zdravotni sestry maji daleko narocnou a zodpovednou prace nez lekarnici presto nemaji vysokou skolu. A vim urcite ze lekarnici maji zakldni plat vysii nejen nez sestry ale mnohody i vice nez lekari.

Ta informace ze sestry berou 20 tisic a lekari 40 tisic nevim odkud a jak jsou pocitany. Mozna jsou pocitany z urcite skupiny lekare a sester kdy jsou nejvysii platy aby ty novinari, kteri jsou zrovna proti doktorum a setram, byly velice spokojeny.

A nikomu to nezajima ze prumerne lekar pracuje pres neunosne mnohody presahujici 250 hod. tydne. Take nikomu to nezajim kolik par lekaru koncilo rozvodem ci kolik lekaru skoncili depresivni syndromem kvuli tomu ze prilis moc pracuji a nemaji cas ani na sebe a ani na odpocinku.

Mgr. Jiří Zimák

Také si myslím, že pan kolega Vašut teď přestřelil a srovnává nesrovnatelné. Všichni víme, jak je to s těmi průměry a za jaký objem práce mají lékaři své (neodpovídající náročnosti a odpovědnosti) platy. Není správnou cestou rozeštvávat zdravotníky proti sobě a používat stejné metody a demagogii jako ministr. Lékaři určitě nejsou v této zemi ti vyvolení. Takže souhlasím i s kolegou Tesařem. Proto spolupracujme jak pro pacienta, tak proti státu, který není schopen problémy řešit.

Diplomovaný ekonom Jan Špergl

Souhlasím s názorem pana Tesaře, že nemá cenu vrážet klín mezi zdravotníky. Kdo víc bere, kdo má větší odpovědnost, to jsou jen zbytečné žabomyší války. Plně ale chápu pana Vašuta, že napsal řádky na obranu lékárníků. Po urážkách pana Ratha na adresu lékárníků se mu vůbec nedivím. Sám jsem byl svědkem, když před Úřadem vlády se moje kolegyně-lékárnice zeptala pana Ratha, proč lživě informuje o maržích lékáren, proč podněcuje veřejnost k nenávisti k lékárníkům a proč lékárníky uráží. Pan Rath odpověděl cituji: „Protože lékárníci berou v průměru 45.000,- Kč“. Opravdu odpověď hodná ministra. Pokud takto odpovídá dlouholetý představitel doktorů, tak se na mě nezlobte, hluboce si vás doktorů vážím, ale něco to o vás vypovídá. Na druhou stranu, jsem nikde neslyšel jediné křivé slovo ze strany lékárníků a vůbec ne ze strany prezidenta lékárníků pana Chudoby na platy doktorů. Myslím, že by se měli všichni zdravotníci

semknout a odsoudit chování pana Ratha a této vlády. Tak trochu mě teď mrzí, že jsme jako lékárna stávkovali na podzim s lékaři před ministerstvem zdravotnictví a pomohli tak k moci sprostotě, lži a demagogii.

S.K.

Vážený pane doktore Vašute, pokaždé, když se někde dočtu, že dle dostupných statistik pobírají „průměrní“ lékaři v průměru 40.000,- Kč měsíčně a sestry 20.000,- a podobné nepravdy, mám stejný pocit, jako jsem míval před rokem 1989, když nám byla vnucována demagogie a naše možnosti vyjádřit svůj názor nebo oponovat byli minimální. Myslím, že každý tzv. „průměrný“ lékař (to znamená řekněme: 1 atestace v oboru a cca 5 až 10 let praxe) by byl neskonale vděčný za proklamovaný „průměrný“ plat 40000,- měsíčně za 5 dní týdně a 8 hodin denně – tj. 238 Kč/hod.

Mohu pouze konstatovat, že po třech atestacích a 10 letech praxe činil v roce 2004 můj hrubý základní plat na prestižní pražské klinice necelých 18000,- Kč měsíčně a nemyslím si, že během těch 13 měsíců došlo k závratným změnám.

Někteří „kolegové“ však v médiích obelhávají veřejnost a záměrně prezentují úplně jiné informace, kterými štvou veřejnost jak proti zdravotníkům, tak i proti lékárníkům.

Ale pokusme se zamyslet: na jedné straně za předepsaný lék, jeho léčebné i vedlejší účinky i případné komplikace nese zodpovědnost lékař (nebo někdo jiný?). Na druhé straně tento lékař není oprávněn vyjmout krabičku s lékem za skříně a předat ji pacientovi s názornou informací o tom, jakým způsobem ho má polykat nebo jinak aplikovat… A to i přes skutečnost, že za průběh léčby zodpovídá. Toto je skutečně unikátní a myslím, že to nemá v civilizovaném světě obdoby (až na pár dalších postkomunistických zemí).

J.Hašek

V databází ÚZIS jsou údaje o průměrném platu lékařů a střed. zdrav. pracovníků.

Pro rok 2004 je pro ČR činí průměrná mzda 37077 korun (lékaři) a 18176 korun (střed. zdrav. pracovníci). Z téhož zdroje vychází i údaj o platu lékárníků, který je nižší než u lékařů.

Lékař a lékárník by měl mít nezastupitelnou úlohu v zdravotnictví. Lékárník je též v každodenní kontaktu s pacienty. Jejich počet v lékárně během dne je vyšší než v ordinaci. Vydává léky na banálnější potíže, se kterými není třeba navštěvovat lékaře (podpora samoléčby), ale zároveň při závažnějších případech pacienta k lékaři pošle. Lékárníci se rovněž podílejí na přípravě náročných lékových formách jako jsou cytostatika či parenterální výživa v nemocničních lékárnách.

Mgr. Martin Kopecký

Stejně jako ostatní si myslím, že srovnávat platy lékařů a lékárníků je nesmysl, navíc podle jakýchsi průměrných platů, ona i ta průměrná mzda v celé ČR je pouze a jenom průměrná. Nicméně dovolím si reagovat především na myšlenky pana nebo paní ze Sportovního Klubu – S.K. Máte pravdu, že za léčebné i nežádoucí účinky léku nese zodpovědnost především lékař, ale současně také lékárník. Jen na okraj. Zrovna dnes jsem vydával 1 pacientovi právě propouštěnému z nejmenované nemocnice 15 různých léků na 8 receptech. Myslíte si, že se předepisující lékař nad nežádoucími účinky a interakcemi zamyslel? Zamyslel jste se Vy, když jste své myšlenky dále rozepisoval, jak velká by musela být ta skříň z niž byste vytahoval léky pro pacienta? Kdo by Vám tu

skříň plnil? Nejlépe zástupci farmaceutických firem pokud se nemýlím. Místo spolupráce lékař / lékárník tu stále zůstavá jakýsi pocit nadřazenosti lékaře nad lékárníkem. Naštěstí už existují lékaři, kteří v lékárnících své kolegy a pomocníky vidí. Pomocníky, kteří jsou schopni zachytit jejich chyby a předcházejí tak nechtěnému poškození pacienta. To je vztah, který existuje v civilizovaném světě. Takto to aspoň začíná fungovat mezi lékaři a lékárniky na malých městech, kde se dohromady známe. A právě tyto lékárny považuje pan ministr za zbytečné. Budou -li se plnit skříně u lékařů, nezbývá než říci – sbohem účelná farmakoterapie, vítej vládo lobbingu.

PharmDr. Petr Lorenc

Proč vláda preferuje vyvolené?

Z celé diskuze k tomuto článku vidím stále stejné problémy:

1. Lékař neví téměř nic o práci lékárníka.

2.Otázka peněz.

Moji kolegové, kteří zažili komunismus, vzpomínají na tehdejší strašnou situaci ve všem. Jednu věc ale nesporně chválí – vynikající spolupráci lékař-lékárník. Oba tehdy byli na stejné lodi, oba si vzájemně vyměňovali informace a pořádali školicí akce. Po revoluci se vše změnilo, do hry vstoupily peníze a s nimi přirozená lidská vlastnost – závist. Lékaři závidí příjmy lékárníkům, státní sektor soukromému atd. Na tuto strunu hraje i mnistr Rath, našel si třídního nepřítele – lékárníky. Jeho lži

hrají přesně na strunu závisti: Lékárny mají obrovské marže – nemají, jsou pod průměrem EU. Mají nadstandardní příjmy – ne, spíše lépe dodat, nadstandardní náklady na provoz dle platných předpisů. Mají plat 45 000 měsíčně – to je stejné jako říkat, že plat lékaře je 40000. Stávkovat budou jen milionáři – nikoliv, jako zaměstnanci bojujeme za zachování naší budoucnosti. Pacienti budou mít levnější léky – o 2 Kč na 100 Kč. A další perly pana ministra. Přeji si spokojené a adekvátně placené lékaře, ale i já chci být za svoji činnost řádně odměněn. Srovnání zdravotní sestry a farmaceuta mi přijde hodně nefér – je to míchání jablek a hrušek a ukazuje vzdorovitou neznalost lékárnické činnosti. Již po mnoho staletí jsou obě profese odděleny – lékař je odborníkem na nemoc(a vše, co to obnáší), farmaceut odborník na lék(a věci s tím související). Každý je vzdělán ve svém oboru a nemůže mít tak detailní přehled o oboru druhém. Shrnuto, jsou vzděláni ke spolupráci ne konkurenci, to platí všude ve vyspělých státech.

Ad pan S.K. Nejsem zvyklý reagovat na někoho, kdo se není ochoten pod svůj názor podepsat, ale udělám výjimku. Výdej v ordinaci lékaře v takové míře, jak navrhuje mnistr Rath je opravdu raritou a nemá ve světě obdoby. S výjimkou vysokohorských oblastí je činnost lékaře a lékárny striktně oddělena a věřte, má to opravdu pádné důvody. Navíc představa uváděná p. Rathem – otevřu skříňku, sáhnu, vyndám krabičku a podám ji pacientovi je skoro jako pohádka. Možná je zde inspirace vietnamskou tržnicí, ale cesta léku k pacientovi je jiná(oddělený vstup pro léky od vstupu pro pacienta, kontrola šarží, kusová kontrola ,

dodržení skladovacích podmínek, přesná evidence-reg. pokladna atd.). Navíc je odourána funkce lékárníka jako posledního kontrolního bodu ovlivňujícího léčbu – z praxe zde vidím nutnost řešení řady problémů v době, kdy už pacient opustil ordinaci. Přestaňme se konečně handrkovat o hlouposti, reforma ministra zdravotnictví je obdobou kulturní revoluce, nemá obdobu jinde ve světě a snad kromě pana ministra nemůže věřit v její úspěch nikdo. Snažme se konečně domluvit na komplexním řešení a ne jen kosmetických nálepkách, které mají vydržet jen do voleb.

PharmDr. Petr Lorenc

zaměstnanec „pouliční lékárny“

Jaroslava Pěchoučková

Vážený pane Vašute, zajímalo by mě, kde jste četl nebo slyšel o výši platů sester a lékařů. Věřte mi, že pracuji 25 let ve zdravotnictví a 20 tis. Kč rozhodně nemám. Snižujete naši práci a zřejmě se Vám zdá přeceněná. Proto Vám navrhuji – pojdte si vyzkoušet naši práci,pokud se nebojíte. Představte si 12 hodin ve službě 6 dní z osmi na oddělení, kde je 13 ležících pacientů, kteří jsou odkázáni na Vaši pomoc a to úplně. K tomu bez pomocného personálu a jen s jednou další sestřičkou. Vykonávejte odbornou práci a k tomu všechny pomocné práce.Pak přijdte domů a starejte se o svou rodinu v plném rozsahu, buďte milý, spolehlivý, ukliďte, nakupte,uvařte,věnujte se rodině a za dvanáct hodin zase buďte ve službě.

Přesvědčte se, jakou práci lékaři a sestry dělají a pak posuzujte jejich platy, o jejíchž výši by bylo vhodné se alespoň přesvědčit.

Kateřina

Lze se jen pousmát názoru, že průměrná zdravotní sestra dosahuje platově k 20 000 Kč. V oboru již pár let pracuji, mám vysokoškolské vzděláníBc. ale o takové částce se mi skutečně může jen zdát. Stejně tak jsou na tom kolegyně, které také vystudovaly obor ošetřovatelství na vysoké škole. Mnohdy jsou sestry ohodnoceny mnohem hůře než farmaceutický asistent pracující v lékárně. Nechápu, jak k takovým číslům může někdo dojít. Jedině snad pokud průměr spočítá sestrám pracujícím ve středním managementu. Co se týče srovnání prestiže a náročnosti profese, takové studie jsou publikovány v nejrůznějších publikacích, probíhaly i mezi laickou veřejností. Výsledky studií jsou stále poměrně stabilní a nemění se tolik v čase.

Tesař Lubomír

Nebránil bych se možnosti výdeje leků v ordinaci lékaře za určitých podmínek. V civilizovaném světě má, jak píše pan doktor S.K.,lékař možnost vydat léky/jak kde/, na druhou stranu v civilizovaném světě lékárny neživoří.Budu li mít podmínky stejné jako třeba v tom stále zmiňovaném Rakousku, tzn. odpovídající marži, regulovanou síť lékáren, splatnost faktur za rp 1 týden, pak mě výdej léků v ordinaci neohrozí.

Jan Vaclavik

Ale at ty peníze mají, když si je zaslouží! Druhá otázka je: Opravdu si je zaslouží?

Když přijde 20 lékařů na vizitu, že se ani nevejdou do pokoje a hodinu tam

mudrujou, tj. 20x 500 Kč jsou to desetisíce atd. Jak jsou využity ultrazvuky? Že si vemou 2 lékaři dovolenou a ultrazvuk za 6 milonu stojíje to normální? atd. atd. Takových věcí je tisíce. Stručně řečeno, ve státním se bude plýtvat vždy!!! V soukromé sféře, tam, kde by stačil jeden lékař, ve státním se fláká 5 lidí. A po socialisticku nejsou stále lidi. Bodejd by byli když musí sjezdit všechny zámořské kongresy – čti dovolené atd. Polovina lékařů si přihrává do vlastní kapsy, protože mají bokem soukromé praxe, své kulichy.

Tesař Lubomír

Ad pan Vaclavík : situaci v nemocnicích dobře neznám, dejme tomu, že část toho, co uvádíte, je pravdivá, pro mě je zásadně nepřijatelná jiná věc: aby lékař, který mě bude tahat hrobařovi z lopaty po infarktu měl hodinovku 3x menší, než údržbář, který mi přijde do lékárny měnit kliku. V tomto se bohužel neshodnu ani se současným prezidentem republiky.

Lucie Šedová

Dobry den, no, zda se mi, ze autor clanku se zacina chovat tak jako nas ministr zdravotnictvi, shodou okolnosti lekar. A ze uvedl na adresu lekaru a sester nepresne udaje? A ze se lekari a sestry zlobi? A co?

Ministr Rath take porad papouskuje 32 Kc ze sta a vsichni to po nem opakuji. Kdyz se to dotyka lekarniku, tak to nevadi. Jestlize se to dotyka lekaru , tak ano. Zase mame pro kazdeho jiny metr.

Jen ad informandum k platum farm. asistentek a farmaceutu u nas v lekarne – podotykam, ze jsou to jen zakladni platy, stejne, s jakymi argumentuji lekari zde v diskusi: Farm asistent bez specializace: 11000Kc, se specializaci: 13500Kc.

Farmaceut bez atestace: 12000Kc, s atestaci: 16500Kc. Ted muzete srovnavat

srovnatelne se srovnatelnym.

dr.Urbánková

Proč vláda preferuje vyvolené? No přece proto, aby se udržela u koryta o pár let nebo měsíců nebo alespoň dní déle. Mohu ujistit, že mezi vyvolené rozhodně nepatří lékaři.“ Rozděl a panuj“ se už vláda též přiučila a teď si mne ruce a popadá smíchy za břicho, jak se jí zase podařilo rozeštvat 2 nepohodlné skupiny (lékaře a lékárníky). A že podařilo je vidět z vašich předchozích příspěvků.Páni lékárníci a dámy lékárnice, už pžed 3-4 lety všelijaké Špidli a podobní podvodníci vykřikovali do televize, že lékaři mají měsíční příjmy 200000 Kč, tak co prý ještě chtějí!! To jste jim tenkrát věřili? Historie se opakuje, jen částky se nějak pozměnily. Soudná osoba propagandě nevěří, když už se opakovaně přesvědčila, že dle vlády se má lhát vždy, když to přinese prospěch(jim).Asi to bude chtět jinou vládu. Držím vám i sobě palce.

Tomáš F

Nenechte se rozeštvat proti sobě, postavit lékárníky proti lékařům a naopak. Jediná věc pacient nenavštěvuje jen jednoho lékaře, ale jeho recepty se většinou sejdou u jednoho lékárnika. A přes něj je možná kontrola preskripce, která by měla být v zájmu všech lékaře, lékárníka i pacienta. Samozřejmě je škoda když to tak nefunguje. Vím, že né všichni lékárnici jsou erudovaní ve farmakoterapii a farmakologii, ale to platí i o lékařích. Společnou snahou medicínských pracovníků by měla být dobrá péče o pacienta a samozřejmě by za svoji zodpovědnou práci měli být řádně ohodnoceni.

Lucie Šedová

Dobry den, no, zda se mi, ze autor clanku se zacina chovat tak jako nas ministr zdravotnictvi, shodou okolnosti lekar. A ze uvedl na adresu lekaru a sester nepresne udaje? A ze se lekari a sestry zlobi? A co? Ministr Rath take porad papouskuje 32 Kc ze sta a vsichni to po nem opakuji. Kdyz se to dotyka lekarniku, tak to nevadi. Jestlize se to dotyka lekarů, tak ano. Zase mame pro kazdeho jiny metr.

Jen ad informandum k platum farm. asistentek a farmaceutu u nas v lekarne – podotykam, ze jsou to jen zakladni platy, stejne, s jakymi argumentuji lekari zde v diskusi: Farm asistent bez specializace: 11000Kc, se specializaci: 13500Kc. Farmaceut bez atestace: 12000Kc, s atestaci: 16500Kc. Ted muzete srovnavat

srovnatelne se srovnatelnym.

Václav Šeda

Nepochopil jsem, proč naprostá většina diskutujících dští oheň a síru na autora článku. Ten jako zdroj svých informací uvádí iDnes. Jedině panm J.Hašek se odvolává na správnou adresu, statistiky ÚZIS. A správně, tak ta čísla jsou, ať se to komu líbí, nebo ne.

Naprosto souhlasím s názory, že nemá smysl kteroukoliv zdravotnickou profesi nadřazovat jiné a zdůrazňovat její specifika, nenahraditelnost a téměř božské poslání.

Každý jsme si vybral své povolání dobrovolně, nikdo nás jistě nenutil studovat medicínu, nebo farmacii, SZŠ obor zdravotní sestra, nebo lékárenská laborant. Každý lékař, který odešel pracovat do nemocnice, musel počítat se službami, i s tím, že je dostane zaplacené a tak si „přilepší“.

Pokud ovšem tvoří plat lékaře 40-60% náhtrady za služby, není něco v pořádku. Nejen s odměnou za řádně vykonanou práci, ale i se zřejmým vykořisťováním a porušováním Zákoníku práce.


Ohodnoťte tento článek!