Prodám nemocnici Zn. Karlovo náměstí

Sloučení Fakultní nemocnice Bulovka se Všeobecnou fakultní nemocnicí na Karlově náměstí předpokládá současný ředitel VFN Martin Holcát. Ten je jedním ze zhruba 20 uchazečů o post nového ředitele Bulovky, na nějž vyhlásilo konkurs ministerstvo zdravotnictví…

„Jenom navýšení platů v loňském roce znamená nárůst celkových nákladů nemocnic téměř o deset procent. Nelze hledat rezervy jen v samotných nemocnicích. Musíme hledat systémovou cestu,“ prohlašuje Holcát.

Realitu plánu sloučení obou nemocnic potvrzuje i Otto Kechner (ČSSD), náměstek primátora hl. m. Prahy zabývající se problematikou zdravotnictví. Podle něj by se tímto krokem ušetřilo hodně peněz. „Jsem pro tvrdou redukci. Uznávám ale, že by to byla politická smrt. Nicméně bez podobných změn dojde ve zdravotnictví dříve či později ke kolapsu,“ uvedl.

Mezi zdravotníky se však mluví o tom, že za slučováním obou nemocnic není jen touha po snížení nákladů na léčbu Pražanů. Prázdné budovy Všeobecné nemocnice na exkluzivním místě Karlova náměstí by se prý brzy staly výhodným prodejním artiklem. „Z prodeje takové nemovitosti nemálo profituje i zprostředkovatel,“ potvrzuje ředitel jedné z pražských realitních kanceláří, který je o předpokladu prodeje areálu nemocnice informován.

Podobný návrh zazněl již před pěti lety od tehdejší ředitelky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, současné senátorky a ministryně zdravotnictví stínové vlády Unie svobody Zuzany Roithové. Ta ale navrhovala systém holdingu – tedy dobrovolného sdružení služeb. Oslovila tehdy Fakultní nemocnici Motol a VFN. „Tomuto sdružení by ale musela předcházet reorganizace zřizovatelských subjektů – nemocnice by se musely změnit na veřejnoprávní instituce,“ řekla Roithová, která je nyní v USA.

IRENA KAŠÁKOVÁ-DESENSKÁ, Večerník Praha, 9.04.2001

Ohodnoťte tento článek!