Prodej berounské nemocnice děsí zaměstnance, mají strach o práci

Titulní obrázek

Nejistý osud berounské nemocnice se v posledních letech odráží i na jejích ekonomických výsledcích. Pacienti ve zdravotnické zařízení ztrácejí důvěru, personál odchází a dluhy narůstají. Politici jsou přesvědčeni, že ji zachrání jen prodej či pronájem…

Beroun – Nejistota a strach stresuje v těchto dnech zaměstnance berounské nemocnice. Rada Středočeského kraje ji chce prodat a Oblastní nemocnice Kladno, pod jejíž správu nemocnice spadá, vyhlásila soutěž na její prodej či pronájem. Podle neoficiálních informací je prodejní cena 105 milionů korun. Podmínkou účasti soutěže je poplatek pět tisíc korun a jistina 500 tisíc korun. Prodej či nájem nemocnice bude realizován na základě smlouvy, jejíž uzavření se předpokládá nejpozději do 31. října letošního roku. Středočeský kraj o prodej či pronájem nemocnice usiluje už dlouhou dobu. Hlavním důvodem je stálá zadluženost.

„Poslední dluh, který Středočeský kraj musel umazávat, byl ve výši čtyřiceti milionů korun. Prodej či pronájem nemocnice má zabránit růstu dalších dluhů,“ uvedl tiskový mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. Podmínkou soutěže je zachování co největšího rozsahu současné zdravotní péče, kterou nemocnice poskytuje. „Taková nabídka bude upřednostněna,“ upozornil Kupka. „Nepochybuji, že se taková nabídka v soutěži objeví. Rozhodující jsou ale dvě věci. Nabídková cena a spektrum i rozsah zdravotnické péče,“ upřesnil ředitel Nemocnice Kladno Otakar Mareš. O vyhlášení soutěže informoval současný ředitel berounské nemocnice své primáře v pondělí.

„Dozvěděl jsem se o tom v pátek,“ uvedl ředitel Nemocnice Beroun Jaroslav Povolný.“Žijeme v nejistotě. Nikdo z nás neví, co bude. Já už tu pracuju dvanáct let a ráda bych tu byla i nadále,“ uvedla staniční sestra Věra Knapová. „Ze současné situace mám velmi špatný pocit. Mám tři roky do důchodu a nevím, co s nemocnicí dál bude. Všechny nás to tady trápí. Kvůli nejistotě, která zde panuje už delší dobu, spousta personálu nemocnici opustila. Osobně si myslím, že to tak daleko dojít nemuselo. Stačilo, kdyby se nemocnice zmodernizovala a dovybavily se operační sály. Kvůli nim přicházíme o spoustu pacientů, kteří se na operace vozí do Prahy. Naše nemocnice tak přichází o peníze,“ upozornila Jana Říhová. Se záměrem krajských radních nesouhlasí ani poslanec Richard Dolejš. „Já si myslím, že rada Středočeského kraje vyhlášením soutěže na prodej či pronájem berounské nemocnice porušila zákon o veřejných neziskových nemocnicích.

V tomto duchu jsem jednal i s ministrem zdravotnictví. Nyní ministerstvo provádí právní rozbor rozhodnutí rady Středočeského kraje. V případě pochybení nevylučuji podání trestního oznámení,“upozornil poslanec Richard Dolejš. Problém berounské nemocnice by se podle něho dal řešit i jinak. „Kraj by měl hledat cesty, jak nemocnici pomoci investicemi. Například modernizací operačních sálů. Dotace, které na ně byly určeny v roce dva tisíce čtyři nakonec skončily v jiných nemocnicích. Město Beroun by mohlo také požádat o bezúplatný převod nemocnice. Tím by byla zachována spádovost nemocnice i rozsah poskytované péče,“ řekl poslanec.

„Když nám byl někdy před osmi lety bezúplatný pronájem nemocnice nabídnut, nepřicházelo to vůbec v úvahu. Teď už bych si to i dokázal představit. Nemocnice by ale musela být očištěna od dluhů,“ konstatoval starosta Berouna Jiří Besser. Město Beroun počítá, že prodejem či pronájmem místní nemocnice nedojde v budoucnosti ke snížení rozsahu zdravotnické péče. „Doufám, že zůstane zachována minimálně na stejné úrovni, jako je nyní,“ informoval Jiří Besser. To si přeje i poslanec Jan Schwippel. „Snažím se udělat vše proto, aby dosavadní zdravotnická péče zůstala v nemocnici zachována. Privatizaci berounské nemocnice považuji za její jedinou naději. Je to cesta, jak ji zbavit dluhů,“ konstatoval Schwippel.

ROMANA ŠIMKOVÁ, Berounský deník

Prodej berounské nemocnice děsí zaměstnance, mají strach o práci
Ohodnoťte tento článek!