Přejít na obsah

Prodloužená pracovní doba - ČLK svolává mimořadnou poradu

zpět
24.10.2007

Česká lékařská komora oznámila, že ostře protestuje proti návrhu na prodloužení pracovní doby zdravotníků na 48 hodin týdně. Kvůli tomuto ministerskému návrhu hodlá organizovat protestní akce a na 7. listopadu svolává mimořádnou poradu předsedů OS ČLK...

Usnesení představenstva ČLK k návrhu na prodloužení základní pracovní doby zdravotníků na 48 hodin týdně - původní znění

Prodloužení týdenní pracovní doby pro zaměstnance ve zdravotnictví na 48 hodin, tedy o 8 hodin ve srovnání s ostatními pracovníky v ČR, je zcela nepřijatelné, neboť by šlo o diskriminaci vůči ostatním skupinám zaměstnanců.

Omezení maximálního množství přesčasové práce lékařů, které je v současném zákoníku práce v souladu se směrnicemi EU, představuje primárně ochranu pacientů. Přetěžování lékařů v nemocnicích nadměrnou přesčasovou prací je závažný problém, neboť unavený lékař představuje potencionální ohrožení pro své pacienty.

Je-li jedním z důvodů zákonem omezené délky pracovní doby bezpečnost a ochrany zdraví při práci, pak v případě zdravotníků platí tento důvod mnohem více, protože nejde pouze o ochranu její vlastní bezpečnosti při práci, ale především ochranu pacientů.

Návrh je v rozporu s legislativou EU i v rozporu s ústavním pořádkem ČR. Tento návrh, který ohrožuje lékaře zaměstnance a soukromé lékaře i všechny ostatní zdravotníky a ve svých důsledcích i pacienty, ČLK zásadně odmítá.

VAŠE STAROSTI NÁS ZAJÍMAJÍ
Chcete i vy zveřejnit svéstanovisko k aktuálnímproblémům? Napište námbezdekova@mf.cz

Proti návrhu 48 hodinového pracovního týdne pro zdravotníky ČLK důrazně protestuje. Vzhledem k závažnosti situace představenstvo ČLK rozhodlo o organizování protestních akcí.

Představenstvo ČLK svolává mimořádnou poradu předsedů OS ČLK na středu 7. listopadu 2007

Schváleno jednomyslně na jednání představenstva ČLK 23. října 2007

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Prodloužená pracovní doba - ČLK svolává…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Prodloužená pracovní doba - ČLK svolává…

Komentáře

další 3 komentáře
jde o posledni zoufa bolsu Trpa a Zaluda  | 25. 10. 2007 05:43

protoze situace v nemocnicich je neunosna a muzes akorat zhynout ve vlastnich ... krome tzv. sespica?kovych pracovist kde daji stent snad i mrtvole. Rumuni i Bulhari na to hazej kladu. Slovaci zdrhaji zpatky (dle slov kamarada, co se stal pred 3 mesici primarschem na klinice, kde jsem zacinal) Nechci urazet rasu narod (takyjsemcechbohuzel) ani jine tvory - ale proc jsou Cesi tak degenerovani?

Re:Nezapomenout na plat!  | 24. 10. 2007 21:55

Naprosto správná poznámka. Jakým právem chce kdokoli zase ze zdravotníků udělat diskriminovanou menšinu. Právo - a tedy i zákoník práce - musí platit pro každého. A kdo netrvá na svých právech, zaslouží stejný trest jako ten, kdo neplní své povinnosti. A to se zdravotníkům děje. Jinudy, než přes dodržování stejných zákonů pro všechny to nejde, všechno ostatní je diskriminace. A ta nikdy nic dobrého nenese

milan Nezapomenout na plat!  | 24. 10. 2007 14:17

Aby se vlk nažral(lékaři) a koza (vláda) zůstala celá? Vypadá to tak, že se vyvolal další problém na rozptýlení úsilí lékařů. Laskavě si uvědomte, že byste měli trvat primárně na několikanásobně vyšší mzdě, potom vám prodlužovat pracovní dobu nikdo zbytečně chtít nebude :-) PS: myslím že lékař v nemocnici by měl dělat jen 37.5h podle zákoníku práce... neboť se jedná často o "nepřetržitý provoz".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné