Profesionální kampaň stála lékaře miliony

peníze

Lékařské odbory se snažily na nízké základní platy doktorů i na špatný systém vzdělávání upozornit už mnohokrát. Marně. Kampaně doktorů byly nevýrazné, příliš složité, a proto i neúčinné.

Předseda lékařských odborů Martin Engel si proto dal jednoho květnového dne schůzku se šéfem agentury Ewing PR Jiřím Hrabovským a požádal ho, aby pro doktory vymyslel profesionální kampaň se vším všudy. A hlavně: Engel byl za ni ochotný dát poprvé v historii velké peníze. Podle informací HN stojí kampaň „Děkujeme, odcházíme“ 3,5 milionu korun.

Pak už to šlo jednoduše. Odbory dodaly slogan „Děkujeme, odcházíme“, vytipovaly tři mladé neokoukané lékaře, kteří budou brázdit česká města, a agentura Ewing PR vymyslela na klíč vše ostatní: starou pomalovanou sanitku, která napůl připomíná pohřební vůz, figuru doktora Exoda, který po sekundách odpočítává dobu do konce roku, kdy mají lékaři podat výpovědi, a k tomu scénář tříměsíční cesty po většině českých měst, ve kterých jsou nemocnice.

Výsledkem je jedna z nejviditelnějších kampaní letošního roku, která už ke dnešnímu dni přesvědčila 4112 doktorů, aby podepsali výzvu, že nejdéle na začátku letošního března odejdou z českých nemocnic. Pokud to udělají, hrozí českému zdravotnictví největší krize v polistopadové historii.

Hlavně mluvte jednoduše

Donedávna prakticky neznámý sedmatřicetiletý internista Pavel Vávra z nemocnice v Novém Městě na Moravě se o tom, že by mohl být jednou z tváří kampaně, dozvěděl na konci letošního srpna.

„Na sněmu LOK letos v květnu jsem pronesl ostrý projev, ve kterém jsem lékaře přesvědčoval, že musíme s našimi platy a pracovními podmínkami něco dělat. Tím jsem na sebe asi upozornil. Na začátku července jsem se dozvěděl, že bych mohl být jednou z tváří kampaně a na konci srpna už jsme se s lidmi z Ewingu bavili, co vlastně chceme lidem říct,“ popisuje Pavel Vávra.

Kromě Vávry si odbory spolu s Hrabovského agenturou vybraly i další dva mladé neokoukané doktory: devětatřicetiletou Šárku Drinkovou z Havlíčkova Brodu a třiatřicetiletého Petra Igaze, který před třemi lety spoluorganizoval vzpouru v karlovarské nemocnici.

Na začátku září si pak pozvala agentura doktory do Prahy, kde jim radila, jak mluvit o problému nízkých platů s lékaři, jak to vysvětlit „obyčejným lidem“ na náměstích a jak problém „přepracovaných a málo placených doktorů, kteří v českých nemocnicích tvrdě pracují na úkor kvality českého zdravotnictví“, jednoduše sdělit médiím. A hlavně: naučila mladé lékaře, jak správně mluvit do kamery.

„Pozvali jsme reportéry Novy, kteří naše tváře kampaně cvičili, jak se chovat před kamerou. Připravili jsme jim scénář, jak odpovídat na otázky, jaké použít argumenty a jak říkat klíčová slova, aby problému nízkých platů porozuměli opravdu všichni,“ vzpomíná na mediální trénink jeden z autorů kampaně Martin Jaroš z Ewing PR, který jezdí po českých městech jako „dohled“ vždy spolu s vybraným lékařem.

Největší zápřah znamenala kampaň pro Pavla Vávru, který zatím objel většinu českých a moravských měst.

Díky zájmu lokálních i celostátních médií i díky pravidelným setkáním s nemocničními doktory se z Vávry pomalu stává lékařsko-odborářská hvězda. Možná největší od nástupu Davida Ratha a Milana Kubka v polovině 90. let.

Nový "Rath s lidskou tváří"

Zatímco ještě letos v květnu řadového internistu Vávru ještě prakticky nikdo neznal, na víkendovém sjezdu lékařské komory už poskytoval televizním novinám jedno interview za druhým a lékaři ho zvolili do nejužšího vedení komory.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Profesionální kampaň stála lékaře miliony
Ohodnoťte tento článek!