Přejít na obsah

Profesoři: Nemocnicím chybí lékaři, je problém zajistit provoz

zpět
1.4.2016
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: Shutterstock

lékaři | Zdroj: Shutterstock

 

Plný provoz nedokáže v nemocnicích zajistit 92 procent chirurgií, 75 procent interen a 63 procent gynekologií a porodnic. Bezpečnost pacientů je ohrožena, varovali na tiskové konferenci České lékařské komory (ČLK) přední čeští profesoři tří zmíněných oborů. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je české zdravotnictví podfinancované, lékaři odcházejí do soukromých praxí nebo do ciziny.

Vláda by měla urychleně přijmout krizový plán. Podle ministerstva zdravotnictví ale situace není taková, aby musel být krizový plán vytvořen.

„Nemůžeme si dovolit čekat, až začnou umírat pacienti,“ řekl Kubek v reakci na výsledky průzkumu, které dnes profesoři představili.

Podle ministerstva ale ČLK pacienty zbytečně straší. Péče je zajištěna, pacienti se nemusejí bát jít do nemocnic. Zavírají se jen menší oddělení, jejich péči dostatečně nahrazují velká zařízení v okolí. Dostupnost omezena není, v síti nejsou výpadky, které by opravňovaly k vytvoření krizového plánu, řekl České televizi náměstek Tom Philipp. Dodal, že ministerstvo zvyšuje i platy zdravotníků, aby je v nemocnicích udrželo. Peníze do nemocnic posílá úhradovou vyhláškou.

V průzkumu odpovědělo v oboru chirurgie 60 nemocnic. „Na otázku, zda jsou schopni primáři zajistit provoz oddělení a současně dodržovat zákoník práce, který dovoluje 416 přesčasových hodin za rok, 92 procent řeklo, že toho schopni nejsou, a tedy porušují zákoník práce,“ řekl člen výboru České chirurgické společnosti profesor Pavel Pafko.

V průměru měli chirurgové za rok 1000 přesčasových hodin, tedy 2,5krát víc, než povoluje zákon. Kubek vyzval ministerstvo práce a sociálních věcí, aby úřady práce, které pod tento úřad spadají, kontrolovaly personální zajištění nemocnic. Připomněl snahu ČLK zjistit počty lékařů přímo od vedení nemocnic. Asociace českých a moravských nemocnic to odmítla s odkazem, že na to komora nemá právo.

Philipp řekl, že ke konkrétním datům se nemůže vyjadřovat, ministerstvo si ale je vědomo toho, že do budoucna je personální zajištění nemocnic ohroženo. Přispěly k tomu podle něj nepříliš dobré vzdělávací zákony. Ministerstvo už novelu o vzdělávání lékařů předložilo Sněmovně a novelu o vzdělávání sester dá brzy do vlády.

Omezování péče či zavírání celých oddělení je problémem zejména menších nemocnic. Často jsou postiženy interny, které představují páteřní obor lůžkové péče. Uzavírání menších interen by podle předsedy České internistické společnosti profesora Richarda Češky snad bylo přijatelné, pokud by jejich péči nahradily větší nemocnice navýšením počtu lůžek, což se neděje.

„Zavírají se ne třeba celá oddělení, ale lůžka, a to i v Praze, kde je uzavřeno 170 lůžek, včetně těch na jednotkách intenzivní péče, což už je kritické,“ řekl. Nejhorší situace je podle průzkumu v krajích Karlovarském a Libereckém, špatná ve Středočeském. Nedostatek lůžek je ale prakticky všude, je za tím nedostatek lékařů. „Jako příčinu omezení provozu uvedlo nedostatek lékařů 75 procent oslovených primářů,“ shrnul Češka.

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti docent Jaroslav Feyreisl doplnil, že podle dotazníku chybí v jeho oboru minimálně 209 plných úvazků. „Víc než 60 procent odpovídajících uvedlo, že jsou extrémně pod tlakem, aby péči zajistili, nebo ji zajišťují tím, že nedodržují povinné přestávky po pohotovostní službě,“ řekl.

Nemocnice hledají pomocí inzerátů kolem 1000 lékařů. Kdyby měly dodržovat zákoník práce a povolené přesčasy, musely by jich podle ČLK hledat až 3000.


Komentovat článek: Profesoři: Nemocnicím chybí lékaři, je problém…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Profesoři: Nemocnicím chybí lékaři, je problém…

Komentáře

další 3 komentáře
krajan peněz je dost  | 1. 04. 2016 15:57

Peníze nejsou problém, je jich dost,jsou jich hromady-ČNB tiskne měsíčně desítky miliard,aby oslabila korunu,ty se hromadí v bankách,které je už nemají do čeho investovat..... Bankéři,politici a jiní státní berou statisíce měsíčně jenom za to,že ve svých přepychových kancelářích pr*í celý den do křesla a špekulují,jak urvat ještě víc......atd atd

magie Na co by byl krizový plán?  | 1. 04. 2016 14:53

Péče je zajištěna, pacienti se nemusejí bát jít do nemocnic. Zavírají se jen menší oddělení ...... nahrazují je vzdálená pracoviště, kde je pro změnu nedostatek lůžek a přepracovaný personál - no je to paráda - na co ev. krizový plán, že?- to se teda povedlo.

Jiří Hradec MUDr.  | 1. 04. 2016 10:14

Jsme svědky naprostým pohrdáním právem, zákony. Situace s přesčasovou prací lékařů v nemocnicích se neřeší již 15 let, resp. se řeší podvody. Všichni se tváří, že podvádět je správné a že péče není ohrožena. Je ohrožena, protože mladí lékaři si již vykořisťování nechtějí nechat líbit. Je to ostuda nás všech!! Bohužel náprava je obtížná a dlouhodobá, hlavně by státní úředníci, potažmo krajští či ze zdravotních pojišťoven měli ctít zákony a řídit se jimi!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné