Přejít na obsah

Prohlášení ministerstva zdravotnictví k návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2011

zpět
11.11.2010
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

V současné době probíhá připomínkové řízení k vyhlášce včetně jednání s představiteli jednotlivých segmentů. Po řádném vyhodnocení relevantních připomínek, např. v oblasti regulačních mechanismů, bude v průběhu následujících týdnů uveřejněna její finální podoba.

Ministerstvo zdravotnictví bere veškeré připomínky velmi vážně, ale je nuceno konstatovat, že vývoj bilance systému zdravotního pojištění je i nadále deficitní.

I přes velice mírné zvýšení příjmů v průběhu roku 2010 (díky zvýšené platbě státu za státní pojištěnce o 46,- Kč od 1. 1. 2010) je růst nákladů na zdravotní péči mnohem vyšší. Naopak výběr pojistného (po odečtení platby státu) oproti roku 2009 poklesl. Na začátku tohoto roku měly zdravotní pojišťovny na účtech rezervy ve výši 21,6 miliardy. Ještě do konce roku z nich bude na zdravotní péči pacientů čerpáno dalších 5 miliard.

V roce 2011 tak z těchto rezerv budou moci pojišťovny na péči o pacienty čerpat již pouhých 13 miliard korun. Přičemž měsíční náklady systému jsou predikovány ve výši 18 miliard korun. Návrh úhradové vyhlášky pro rok 2011 poprvé po mnoha letech nezvyšuje příjmy zdravotnických zařízení. Vzhledem k tíživé ekonomické situaci je poprvé restriktivní a snižuje objem finančních prostředků zhruba o 2 %. Takové snížení finančních prostředků nepovede ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Pouze donutí zdravotnická zařízení k hledání rezerv uvnitř jejich systému a zvýšení jejich efektivity, která je veřejností dlouhodobě kritizována. Ministerstvo zdravotnictví zároveň apeluje na poskytovatele zdravotní péče i jednotlivé lékaře, aby akceptovali, že během období vynucených finančních restrikcí je nezbytné v maximální míře zachovávat efektivitu poskytované péče.

Je potřeba, aby zdroje nebyly vyčerpávány na sporných a zbytných postupech a byly zachovány pro pacienty, u kterých je léčba účinná a může vést k jednoznačnému přínosu pro jejich zdraví. Úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví určuje pouze minimální rámec úhrad. Nechává prostor pro jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními v rámci jejich zdravotně-pojistných plánů.


Klíčová slova

Autoři

MZ ČR

Komentovat článek: Prohlášení ministerstva zdravotnictví k návrhu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Prohlášení ministerstva zdravotnictví k návrhu…

Komentáře

dalších 15 komentářů
katango ad MUDr. Kilian - jistě, jenže  | 12. 11. 2010 10:52

ad quaak - dieta v lázních. Byla jsem před tedy po operaci ve Frant.Lázních. Pacienti "léčení" zde pro obezitu si žrali pstruhy, zatímco my ostatní knedlíky a UHO. A kdopak se to chodil doslova dožírat ( od slova žrát ) do okolních cukráren ? Holt pstruhem si bachor nezasytíš.

MUDr Jiří Kilian ad MUDr. Kilian - jistě, jenže  | 12. 11. 2010 08:02

Roziuměl jste možná dobře, možná ne, to se dá stěží poznat, už proto, že se stěží poznává, co stát míní onou problematickou a spornou léčbou. Já bych tomu rozuměl podobně, jak Vy uvádíte na příkladech, k nimž možná bych ještě cosi přidal. Ale pak je tu ono jenže : ad1) ministerstvo žádnou takovou vyhlášku nevydá (což jste neslyšel ministrovo pozoruhodné vysvětlení, že Ústava zavdává poviínnost poskytovat péči lege artis, což definoval jako podle nejnovějších poznatků vědy ? ad 2) stát nemá zájem rušit ony §§ a dopřát tak těm, kteří na to mají, aby si na oněch příkladech uvedenou péči koupili a dali tak přivydělat poskytovateli, už proto ne, že by musel definovat péči hrazenou ze zdravotního pojištění a zejména ještě předtím definovat zdravotní péči. Současný stav medikalisace sociologie mu vyhovuje, řada sociálních potřeb se řeší skrze zdravotní péči a její úhrady, takže sociální resort tak šetří prostředky a ad 3) problém s regulacemi nemáte ani nyní pokud si jich nevšímáte, řeší je za Vás zdrav. pojišťovna, kdežto Vy se jen podíváte kolik Vám strhli, abyste věděl, jak skrze tu regulaci přispíváte ke zdárnému vývoji našeho zdravotnictví a utužujete jeho efektivitu a zlepšujete dosažené úžasné výsledky.

člověk léčený jít směrem k úsporám našeho zdravotnictví  | 11. 11. 2010 23:52

Přečtěte si vedlejší účinky některých tedy snad léčících léků při obezitě, vysokém tlaku, cholesterolu,nadváze, u nastupujícího alzheimra,u depresí, a jděte přemýšlet. Zda nelze hubnout, víc se hýbat, míň solit, konzumovat středomořskou stravu nebo staročeskou z dob chudoby a né reálného socialismu/samé maso/,. a jít tak směrem k úsporám našeho zdravotnictví. A pokuď převáží stres z toho všeho, tak kdo umí házet věci za hlavu vyhrává. Přestane je mít a bude víc být.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné