Prohlídky zaměstnanců zaplatí firmy

Titulní obrázek

České firmy budou muset platit za zdraví svých zaměstnanců mnohem víc než dosud. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek totiž chce, aby od Nového roku začali všechny povinné zdravotní prohlídky svých zaměstnanců platit podnikatelé. Dnes přitom stále ještě platí za lidi z rizikových pracovišť část prohlídek zdravotní pojišťovny…

Prohlídka, na kterou musí pravidelně například horníci, huťaři, ale také učitelé, stojí zhruba tisíc korun. Kvůli vyřazení prohlídek ze zdravotního pojištění tak zaplatí firmy za prohlídky o 160 milionů ročně víc.

„Podobně jako jsou firmy spoluzodpovědné třeba za vliv na životní prostředí, je logické, že jsou zodpovědné i za své zaměstnance. Není důvod, abychom tyto prohlídky platili ze zdravotního pojištění my všichni,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Klacky pod nohy

Zaměstnavatelům se ale Julínkův návrh, který by měla ještě v září schválit vláda, vůbec nelíbí.

„Je to jen přesouvání dalších úkolů a nákladů na zaměstnavatele. Na jedné straně vláda říká, že podporuje podnikání, a na druhé straně nám hází klacky pod nohy. Určitě se ještě budeme snažit ministerstvu jeho záměr rozmluvit,“ říká generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.

Třeba České dráhy potřebují každý rok prohlídky pro třicet tisíc lidí. Nová povinnost je bude stát zhruba 30 milionů ročně. Stovky zaměstnanců v rizikových profesích musí ročně poslat na prohlídky například také ostravský strojírenský holding Vítkovice.

Další peníze navíc by zákon znamenal i pro menší firmy. „Už nynější vstupní prohlídky pro nás znamenají zátěž,“ upozorňuje personalistka Daniela Tichá ze strojírenské společnosti Streicher ze Štěnovic.

Julínkovo ministerstvo ale firmám vzkazuje: Pokud budete muset platit prohlídky ze svého, budete se víc snažit, abyste pro své pracovníky vytvořily méně rizikové prostředí. Pak za prohlídky nebudete muset platit tolik peněz. „Naším cílem je, aby zejména lidé zaměstnaní ve fyzicky náročných oborech pracovali v méně rizikovém prostředí,“ potvrzuje Cikrt.

Pravdou je, že na západ od našich hranic nikdo v režimu rizikové práce dělat nemůže. Zaměstnanci tam ani pojem příplatků za rizikovou práci neznají. Některé firmy samy připouštějí, že časem budou muset „bezriziková“ pracoviště vybudovat – čímž ušetří i na povinných prohlídkách.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr vašek, Miroslav Petr, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!