Přejít na obsah

Projekt centrálního úložiště byl potrestán pokutou 2,3 milionu korun

zpět
16.3.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: pinellasnewsboy.com

peníze | Zdroj: pinellasnewsboy.com

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který se v těchto dnech usilovně snaží prosadit v parlamentu ve zkráceném řízení svůj návrh centrálního úložiště dat, dostal za tento projekt pokutu 2,3 milionu korun.

TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉ LÉKARNICKÉ KOMORY

Pokutu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za to, jakým způsobem SÚKL v roce 2009 zpracovával osobní údaje. SÚKL údaje sbíral bez souhlasu pacientů a nedostatečně zajistil jejich bezpečnost. Rozhodnutí o uložené pokutě zatím není pravomocné.

Až do října loňského roku přitom ředitel SÚKL ujišťoval veřejnost o tom, že je sběr údajů o lécích a pacientech legální. „Na rozpor se zákonem jsme ředitele SÚKL upozorňovali již na konci roku 2008. Bohužel marně,“ připomíná prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček a dodává: „Současné vedení SÚKL zpochybnilo důvěryhodnost celého dosud respektovaného ústavu.“

Prokázané klamání veřejnosti vrhá stín i na současná tvrzení, kterými SÚKL prosazuje novelu zákona o léčivech. Nejedná se totiž o nic jiného, než o rychlokvasný pokus zlegalizovat nezákonný počin, na který již bylo vynaloženo více než sto milionů korun. Nepravdivým se ukázalo i ujišťování pacientů a zdravotníků, že tentokrát je vše v souladu s požadavky ÚOOÚ. Ten totiž již minulý týden dementoval vyjádření SÚKL, že novela zohledňuje jeho připomínky.

Česká lékárnická komora trvá na varování, že by přijetím novely došlo k zásadnímu průlomu do práv pacientů a povinností mlčenlivosti zdravotníků a není tudíž žádoucí projednávat takový bod bez řádné diskuze, tím méně ve zrychleném řízení.


Komentovat článek: Projekt centrálního úložiště byl potrestán…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Projekt centrálního úložiště byl potrestán…

Komentáře

další 2 komentáře
challenger Klídek  | 16. 03. 2010 21:06

oni tu pokutu daqňoví poplatníci uhradí. Nebo bude konečně soudruh Beneš hnán k finanční odpovědnosti?

BLB Nejdřív nás okradli a teď znovu!  | 16. 03. 2010 13:57

Na vybudování úložiště si vzali 170 milionů korun. Vybudovali ho tak úžasně, že budeme platit k tomu 2,3 milionu navíc. Neokrádáte nás příliš okatě?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné