Přejít na obsah

Projekt Doktor nonstop nabízí péči kdykoli, ale za peníze

zpět
17.1.2007

Projekt Doktor nonstop by měl podle jeho tvůrců vyplnit mezeru na trhu zdravotních služeb. Lidé, kteří do něj vstoupí, budou mít 24 hodin denně možnost poradit se po telefonu o svých zdravotních obtížích a přivolat si lékaře domů...

Za to zaplatí ročně 4200 korun, řekl dnes novinářům ředitel projektu Rudolf Foglar.

„Je to na hraně zákona, jestli si lidé platí za péči, kterou jim hradí zdravotní pojišťovny,“ řekl ČTK místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn.

Připomněl, že pediatři nabízejí rodičům, že za 2000 korun ročně budou nepřetržitě na telefonu a přijedou jejich dítě ošetřit. Péči vykazují zdravotní pojišťovně, poplatek je za nadstandard, že jsou kdykoli k dispozici, zdůraznil Kudyn.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že kdo nepřetržitou službu nabízí, nemůže chtít peníze za nic, co je hrazeno ze zdravotního pojištění. Platit prý lze za trvalou dostupnost péče, ale ne za péči samotnou.

„Když je někdo ochoten službu nabízet a lidé ji chtějí a mají na to peníze, nevidím na tom nic špatného,“ dodal.

Foglar vysvětlil, že pečují o pacienty, kteří se sami přihlásili a souhlasí s poplatkem. Smlouvu se zdravotními pojišťovnami nemají a nežádají od nich ani, aby jim péči proplatily.

„Lékaři nemají pro tuto službu smlouvu s pojišťovnou, ošetření tak je určitou formou nadstandardu,“ řekl.

Lékařská soukromá pohotovostní služba inzeruje svoji nabídku na www.doktornonstop.cz. Upozorňuje, že v případě ohrožení života je nutno volat záchrannou službu, pohotovostní služba ji nenahrazuje.

Projekt se zatím ověřuje v Praze, do půl roku se rozšíří i do krajů. Podle oslovených lékařů by měla větší dopad v oblastech, kde jsou se zajištěním pohotovostí problémy.

V hlavním městě jsou pohotovosti na poliklinikách a ve velkých nemocnicích. V krajích ji obvykle přes den zajišťuje tamní záchranka a v noci nemocnice, v řadě míst ale i soukromé praxe.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Projekt Doktor nonstop nabízí péči kdykoli, ale…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Projekt Doktor nonstop nabízí péči kdykoli, ale…

Komentáře

další 2 komentáře
ola Konečně trochu trhu ve zdravotnictví  | 17. 01. 2007 13:37

za nabízené služby se prostě bude platit. Co si lidi myslí, že lékař bude k disposici za pár pětek od zdravotní zajišťovny? Chtít za málo peněz moc muziky? A že je to na hraně zákona? A je zákonné neproplácet zdravotní péči, protože pojišťovny na více nemají? Konečně pacient musí poznat, že lékařská péče něco stojí.

Jiří Wicherek Nepresnost?  | 17. 01. 2007 12:28

Veta ve zprave CTK: "Lékaři nemají pro tuto službu smlouvu s pojišťovnou, ošetření tak je určitou formou nadstandardu," řekl. je bud vytrzena z kontextu nebo jeji autor vedome ci nevedome mate verejnost. Nema-li totiz ZZ "smlouvu" se ZP, ktere jim osetrovany nemocny plati tzv. pojistne, pak je toto ZZ opravneno, naprosto v souladu s platnymi zakony pozadovat od nemocneho uhradu za poskytnutou peci. Zda jde ci nejde o nadstandard tedy v tomto pripade nema valneho smyslu. A pak, pokud vim, tzv. standard poskytovane klecebne pece u nas dosud nebyl definovan, tezko tedy tu ci onu peci oznacovat za nadstandardni. Ani jsou-li timto mineny vykony, ktere nejsou hrazeny ZP, nelze je oznacit za nadstandardni. Rada vykonu totiz neni ZZ (resp. lekarum) v ramci regulaci a limitu ZP uhrazena a rozhodne tim nejde o vykony nadstandardni.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné