Projekt Doktor nonstop nabízí péči kdykoli, ale za peníze

Titulní obrázek

Projekt Doktor nonstop by měl podle jeho tvůrců vyplnit mezeru na trhu zdravotních služeb. Lidé, kteří do něj vstoupí, budou mít 24 hodin denně možnost poradit se po telefonu o svých zdravotních obtížích a přivolat si lékaře domů…

Za to zaplatí ročně 4200 korun, řekl dnes novinářům ředitel projektu Rudolf Foglar.

„Je to na hraně zákona, jestli si lidé platí za péči, kterou jim hradí zdravotní pojišťovny,“ řekl ČTK místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn.

Připomněl, že pediatři nabízejí rodičům, že za 2000 korun ročně budou nepřetržitě na telefonu a přijedou jejich dítě ošetřit. Péči vykazují zdravotní pojišťovně, poplatek je za nadstandard, že jsou kdykoli k dispozici, zdůraznil Kudyn.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že kdo nepřetržitou službu nabízí, nemůže chtít peníze za nic, co je hrazeno ze zdravotního pojištění. Platit prý lze za trvalou dostupnost péče, ale ne za péči samotnou.

„Když je někdo ochoten službu nabízet a lidé ji chtějí a mají na to peníze, nevidím na tom nic špatného,“ dodal.

Foglar vysvětlil, že pečují o pacienty, kteří se sami přihlásili a souhlasí s poplatkem. Smlouvu se zdravotními pojišťovnami nemají a nežádají od nich ani, aby jim péči proplatily.

„Lékaři nemají pro tuto službu smlouvu s pojišťovnou, ošetření tak je určitou formou nadstandardu,“ řekl.

Lékařská soukromá pohotovostní služba inzeruje svoji nabídku na www.doktornonstop.cz. Upozorňuje, že v případě ohrožení života je nutno volat záchrannou službu, pohotovostní služba ji nenahrazuje.

Projekt se zatím ověřuje v Praze, do půl roku se rozšíří i do krajů. Podle oslovených lékařů by měla větší dopad v oblastech, kde jsou se zajištěním pohotovostí problémy.

V hlavním městě jsou pohotovosti na poliklinikách a ve velkých nemocnicích. V krajích ji obvykle přes den zajišťuje tamní záchranka a v noci nemocnice, v řadě míst ale i soukromé praxe.

ČTK

Projekt Doktor nonstop nabízí péči kdykoli, ale za peníze
Ohodnoťte tento článek!