Přejít na obsah

Projekt Muži činu nabízí mužům preventivní testování spermatu

zpět
24.3.2016
spermie, vajíčko, oplodnění, plodnost
zvětšitspermie, vajíčko, oplodnění, plodnostZdroj: Shutterstock

spermie, vajíčko, oplodnění, plodnost | Zdroj: Shutterstock

 

Osvětový projekt Muži činu nabízí mužům, aby si dali preventivně testovat sperma. Až 20 procent párů je neplodných, příčina je z poloviny u žen a z poloviny u mužů. Řada mužů se ale stydí podstoupit odběr na zdravotnickém pracovišti.

Na internetu si mohou objednat testovací sadu domů a předat vzorek lékaři. Výsledky jsou na počkání, informovali dnes novináře zástupci pěti zúčastněných klinik.

„Vyšetření spermatu není nic, za co by se muži měli stydět. Přesto jde pro řadu z nich o citlivé téma a nepříjemnou může pro ně být už jen myšlenka na to, že budou muset někomu vysvětlovat, proč se na vyšetření chtějí objednat,“ řekl vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc Štěpán Machač.

Zájemce se může objednat online na www.muzicinu.cz, online také může zaplatit. Odběrná nádoba mu přijde poštou s veškerými informacemi, a to zcela diskrétně v neoznačeném balíčku. Podle podmínek kliniky, kterou si muž vybere, může být vzorek odebrán buď přímo na odborném pracovišti, nebo v klidu domova.

V projektu jsou zapojena odborná pracoviště v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Karlových Varech, kontakty jsou na stránkách projektu. Záštitu¨nad projektem má Rugby Club Sparta Praha, jeden z nejstarších rugbyových klubů v Česku a sedminásobný mistr České republiky a Československa. Jeho členové si jako příklad ostatním mužům dají sperma testovat.

Na test plodnosti by podle odborníků měl jít každý muž v plodném věku, reálně této možnosti využije necelá desetina. Za posledních 25 let se průměrný počet spermií snížil až o 60 procent z původního počtu 40 milionů na nynějších méně než 15 milionů. Příčinou jsou vedle nemocí zejména nezdravý životní styl, stres a kouření.

Projekt je podle organizátorů spojen se zvyšováním informovanosti o možných problémech spojených s mužskou neplodností. Mužem činu je podle nich každý, kdo zbytečně neváhá a rozhodne se pro preventivní vyšetření spermatu. Je to každý, kdo si uvědomí, že včasné testování může odhalit problém, který o několik let později by mohl mít fatální následky.


Komentovat článek: Projekt Muži činu nabízí mužům preventivní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné