Projekt nové psychiatrie v Pardubicích získal dotace 220 mil. Kč

Pardubický kraj získá na vybudování pavilonu psychiatrie v Pardubicích z evropské dotace více než 220 milionů korun. Ze svého bude doplácet okolo 20 milionů korun. Řekl to hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Kraj má v plánu zařízení dokončit do roku 2020. Obtížné ale bude zřejmě získat kvalifikované lékaře a zdravotnický personál. „Psychiatrie byla v našem prostředí dlouhá léta tabu. Úroveň služeb, kde se léčili pacienti s psychickými problémy, byla často až tragická. Moderní medicína klade na tuto oblast daleko větší nároky,“ uvedl Netolický.

Pracoviště psychiatrie jsou nyní v nemocničním areálu ve třech vzdálených budovách bez přímého propojení. Později budou zbourány, nebo využity pro jiné obory. Pavilon by měl stát nedaleko vodárenské věže.

Zahrne jednu stanici s 20 lůžky v uzavřeném režimu a druhou s 30 lůžky v otevřeném režimu. Bude mít i denní stacionář pro 25 klientů a velkou ambulantní část. Rozšíří se obory psychiatrie o potřebné specializace na děti a seniory a přibude také dětská klinická psychologie.

Loni se dočkala za více než 110 milionů korun modernizace a přístavby oddělení psychiatrie Svitavská nemocnice. Bývalý klášter redemptoristů z konce 19. století byl již v havarijním stavu. Nový pavilon má 55 lůžek, o 30 více než dříve.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!