Projekt OECD pomůže vytvořit srovnatelné zdravotnické účty v EU

Zdravotnické statistiky ve starých a nových zemích Evropské unie nejsou srovnatelné. Efektivitu jejich zdravotnictví proto nelze porovnávat.
Projekt zdravotnických účtů, který vypracovala Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), by to měl změnit…

Praha –

Statistici z nově přijatých zemí se proto tento týden na semináři v Praze zabývali tím, podle jakých kritérií by měli zdravotnické účty vytvářet.

„Zdravotnický účet by měl shromáždit makroekonomická data: jaké prostředky jdou do zdravotnictví, jak jsou rozdělovány a jak efektivně jsou k léčbě pacientů využity,“ řekl k projektu vedoucí oddělení zdravotnické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jaroslav Novák.

Dodal, že informace ze zdravotnického účtu by mohly sloužit k rozhodování politiků.

Zdravotnické účty vedou již některé země jako národní účty, protože dávají přehled o celkových finančních tocích.

ČSÚ má podle Nováka zatím zpracované údaje za léta 2000 až 2002, mohly by se stát základem zdravotnického účtu.

Podle zjištění statistiků stouply za tři roky v Česku výdaje na zdravotnictví ze 146 miliard na 178 miliard korun.

„Podíl domácnosti z této rostoucí částky se za tři roky výrazněji nezměnil, v roce 2000 daly na péči 8,4 procenta, v roce 2002 pak 8,1 procento. Naproti tomu podíl zdravotních pojišťoven ve stejném období stoupl ze 78,8 na 79,5 procenta,“ uvedl Novák.

V Česku se hovoří také o individuálních účtech, což je něco jiného. Individuální účet by vedla každému pojištěnci jeho zdravotní pojišťovna, z něj se zjistí, kolik peněz bylo vydáno na jeho péči.

Místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal řekl, že zdravotnický účet by ukázal například i to, zda standard je dostupný veškerému obyvatelstvu, nebo jsou rozdíly mezi hlavním městem a regiony.

Statistici podle Drápala sledují mimo tento projekt i celkové výdaje domácností.

„Politici z toho mohou odvodit, jak to ovlivní situaci domácnosti, když vláda rozhodne, že lidé budou více připlácet na léky,“ uvedl Drápal.

ČSÚ začne v příštím roce ověřovat statistický systém sledování osob se zdravotním postižením, v Česku zatím souhrnná data neexistují. Otázky zřejmě budou součástí pravidelného sčítání lidu, které se opakuje jednou za deset let.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!