Přejít na obsah

Projekt pomoci seniorům má omezit stěhování do ústavů

zpět
17.2.2010
ldn, senioři
zvětšitldn, seniořiZdroj: www.bartyhouse.co.uk

ldn, senioři | Zdroj: www.bartyhouse.co.uk

 

V Česku se chystá projekt, který má zprostředkovat i osamělým seniorům zdravotní a sociální služby v jejich domově. Vychází ze zkušeností tísňové péče, která funguje po telefonu.

Nově má ale ke komunikaci využít televizor napojený na internet. Rozšíření takové péče na dálku a na objednávku by podle jejích zastánců pomohlo prodloužit soběstačnost seniorů a omezit stěhování do ústavů jen na nejnutnější případy. Ušetřil by tak jak systém sociální péče, tak zdravotnictví, říkají.

„Projekt chceme zakomponovat jako jedno z řešení dlouhodobé péče o seniory. Materiál prošel připomínkovým řízením na ministerstvu, očekávám, že během dvou tří týdnů ho dostane vláda,“ podpořila záměr ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Řešit právní a etické stránky

Vláda dostane několik variant, od celoplošného pokrytí prostřednictvím internetu až po pilotní projekt ve vybraném regionu. „Akceptujeme, že vývoj technologií může podpořit seniora v jeho domácím prostředí. Já osobně budu spokojena, když bude spuštěn alespoň pilotní projekt,“ dodala ministryně.

„Nejsem pro budování dalších ústavů, to je ekonomicky náročné a není to pro lidi ideální,“ řekla Jurásková. Zdůraznila ale, že i když vláda projekt podpoří a dá na něj peníze, neznamená to, že se budou rušit LDN, ústavy a domovy důchodců.

Občané závislí zcela na péči nemohou zůstat doma ani při nejlepší vůli a využití moderních technologií. „Ale byla bych ráda, pokud by se zúžilo spektrum klientů na ty, kteří služby potřebují nezbytně. Bude dobře, když všichni ostatní, kteří při drobné pomoci budou moci být doma, budou doma,“ řekla.

Podle Jana Lormana, ředitele sdružení Život 90, které tísňovou péči provozuje, bude ale ještě kromě financování potřeba vyřešit právní a etické stránky takové služby.

„Je to vstup do soukromí. Pro hlasovou službu přes telefon to máme ošetřené, ale pro obrazovou formu přes obrazovku televize to bude potřeba dořešit,“ řekl. Slabinou může být i nedostatečné internetové připojení.


Klíčová slova

Autoři

Právo

Komentovat článek: Projekt pomoci seniorům má omezit stěhování do…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Projekt pomoci seniorům má omezit stěhování do…

Komentáře

další 3 komentáře
Marie dalsi tunel  | 17. 02. 2010 17:43

plně souhlasím ,domácí péče je nedostatečná.Na vesnici,která není v blízkosti města ( u nás je to 15 km!),nemají lidé vůbec šanci.Jak mi řekla ředitelka domácí péče u nás,potřebovali by alespoň o jednu sestru více,bohužel pojišťovna to nepovolí.Myslím si,že posílit již stávající domácí péče by vyšlo levněji a bez etických problémů a řešení by bylo rychlé.a o to si myslím jde

k.k.k. dalsi tunel  | 17. 02. 2010 17:23

V clanku uvadene skutecnosti zavaneji dalsim krechtem na penize. V dobe, kdy revizni lekari ZP skrtaji vykony charitnich sester v domacnosti pacienta...Jak hluboko jsme klesli.

člověk co je seniorský věk pro pomoc internetem ?  | 17. 02. 2010 12:53

Péče o velmi staré spoluobčany.9O letý - 100 letý, důchodce , s poruchou sluchu a zraku, motorikou ? A domovy důchodců, pečovatelské domy jsou s lidma , kteří jsou i daleko mladší.Ale je možné, že je bráno jako přestárlost dosažení věku 120 let.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné