Přejít na obsah

Projekt přestavby nemocnice Náchod dostane supervizi za miliony

zpět
3.9.2014
pět tisíc, peníze, pětitisícikoruna, bankovka
zvětšitpět tisíc, peníze, pětitisícikoruna, bankovkaZdroj: zdravi.E15.cz

pět tisíc, peníze, pětitisícikoruna, bankovka | Zdroj: zdravi.E15.cz

 

Chystanou projektovou dokumentaci k miliardové rekonstrukci Oblastní nemocnice v Náchodě si hradecký kraj nechá zhodnotit dvěma posudky, za něž zaplatí asi 3,5 milionu korun. Kraj věří, že supervize dokumentace by mohla najít úspory v řádu desetimilionů korun.

Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Od června si hejtman také najal pro investici v Náchodě poradce Lubomíra Červinského, kterému kraj platí 20.000 korun měsíčně.

Projektovou dokumentaci pro kraj od srpna dělá firma JIKA-CZ ze Smiřic. Kraj jí za projekt a autorský dozor zaplatí 8,2 milionu korun. První tendr na projektovou dokumentaci kraj v březnu zrušil, protože uchazeči na prvním i druhém místě odmítli podepsat smlouvu. Projekt to zdrželo o měsíce.

Posudky na zdravotní a stavební část projektové dokumentace kraj zadá jako dvě zakázky malého rozsahu do ceny dva miliony korun. Kraj pro výběr osloví tři firmy. Žádná z nich podle France není spojena s Červinským, který má smlouvu s krajem zatím do letošního 9. prosince s předpokladem, že kontrakt bude pokračovat i později.

Hejtman, který je i předsedou řídícího výboru projektu, bude chtít k investici uplatnit mimořádný přístup, řekl. „Podrobná dokumentace rozhodne o kvalitě stavby, o efektivním řešení, úsporách a parametrech pro výběrové řízení (na stavební firmu),“ uvedl hejtman.

Kraj podle něj také bude uvažovat o tom, že si nechá u České komory stavebních ekonomů zpracovat pro tendr na stavebníka posudek na mimořádně nízkou nabídkovou cenou. Od ledna by pod hejtmanem také měl začít pracovat úsek speciálních činností sledující velké investice. „Chci mít v ruce nějaký nástroj, kde si budu moci zkontrolovat, že investice jsou dobře připravené,“ řekl hejtman.

Pokud by šlo vše hladce, mohl by být tendr na stavebníka vypsán na jaře příštího roku, samotná stavba by mohla začít na konci roku 2015.

Proti původním plánům nabral projekt značné zpoždění. Kraj chtěl rekonstrukci nemocnice zahájit už v roce 2012, hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj loni v květnu zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Nyní v areálu do podzimu běží takzvaná nultá etapa stavby, při níž stavbaři za 35 milionů korun modernizují teplovodní a elektrické sítě a staví obslužné silnice.

Během rekonstrukce nemocnice má vzniknout hlavní pavilon s operačními sály, na který naváže objekt lůžkové části a budovy pro zázemí nemocnice. Náchodská nemocnice je největší oblastní nemocnicí Královéhradeckého kraje. Její spádová oblast je až 150.000 obyvatel a na svých odděleních nabízí 650 lůžek.


Komentovat článek: Projekt přestavby nemocnice Náchod dostane…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné