Projekt zaujal, ale nenadchl

Zdravotní knížka na Internetu proniká mezi lékaře i pacienty Benešovska opravdu jen zvolna. Přestože myšlenka projektu všechny zaujala, za více než měsíc zkušebního provozu se do něj přihlásilo pouze 6 lékařů a 106 pacientů…

V čem to tedy vázne?

Benešovsko – Nápad internetových zdravotních knížek u lékařů setkal vesměs s kladným ohlasem. Operativní přístup k informacím o předešlé léčbě pacienta, k výsledkům jeho odborných vyšetření a laboratorních testů, rentgenovým snímkům atd. je sice nadchl, ale přesto se jich podle informací z pražského centra iZIP přihlásilo do projektu zatím jen šest. Na Berounsku na tom nejsou o moc lépe -tam se zaregistrovalo ke konci minulého týdne dvanáct lékařů. Ředitelku okresní pojišťovny VZP Benešov Ivanu Jenšovskou tak nízký počet překvapil: „Nechce se mi tomu. ani věřit. Domnívala jsem se, že to bude nejméně jednou tolik. Pokud vím, tak jen na Voticku by se měli do systému přihlásit všichni praktičtí lékaři, čímž by jich mělo být celkem asi šestatřicet. Ale je docela možné, že všichni ještě neprošli registrací. Ta nějakou dobu trvá, protože se musí překontrolovat, jestli má lékař oprávnění podnikat ve zdravotnictví a jestli má uzavřenou smlouvu, s VZP,“ usoudila Jenšovská.

Do pilotního projektu iZIP, v němž jsou zapojeny kromě Benešovska i okresy Beroun, Rokycany a Jičín, se mohou registrovat pouze pojištěnci VZP, která získala jako hlavní partner projektu dvouletou exkluzivitu. Ale i těch se přihlásilo překvapivě málo -pouze 106. I nad touto informací kroutila Jenšovská nevěřícně hlavou. „Několik set přihlášek, které jsme měli v zásobě, už bylo rozebráno. Museli jsme objednat další. Kolem dvou. set si objednala například smíšená organizace Sdružení tělesně postižených v Týnci,“ prohlásila. Někteří pacienti se bojí zveřejnění svých zdravotních záznamů na internetové stránce, přitom podle spoluautora projektu Pavla Hronka je úroveň ochrany dat iZIP dokonce vyšší než u bankovního konta. Data jsou chráněna hesly, která zná jen pacient, a jen on je může lékaři sdělit a zpřístupnit mu tak svou internetovou zdravotní knížku.

ALENA VLČKOVÁ, Benešovský deník, 27.3.2002

Ohodnoťte tento článek!