Projekt zdravotní péče bez hranic se líbí Rakušanům

Titulní obrázek

Rakušanům se zamlouvá projekt Dolních Rakous a Jihočeského kraje v přeshraniční zdravotnické péči. Dolnorakouská zemská vláda jej dokonce odměnila cenou Euroregio 2007. Právo o tom informoval vedoucí české části týmu Petr Petr z Nemocnice České Budějovice, a. s…

„Projektem Healthregio, který je zaměřen na konkrétní spolupráci v oblasti zdravotní péče na obou stranách hranice, se nám znovu podařilo oživit historicky tradiční spolupráci na ose České Budějovice-Vídeň. Jeho cílem je přiblížit pohled na zdravotnictví v jednotlivých oblastech a na základě výsledků navrhnout společná řešení daných problémů,“ uvedl Petr.

Dodal, že jde o dílo společné dílo Jihočeského kraje, Dolních Rakous, ale podílí se na něm i západní Maďarsko, jihozápadní Slovensko a Vídeň.

„Konzultace ke společným opatřením v oblasti zdravotnických služeb Evropské komise, kterou tým Healthregio zpracoval z pověření Spolkové země Dolní Rakousko (NÖGUS), byla zařazena do závěrečného souhrnného dokumentu. Tím se nám podařil významný krok k tomu, aby v Bruselu vyslechli specifické problémy a potřeby příhraničního regionu healthregio,“ hodnotil pozitivně práci týmu ředitel vídeňského Zdravotnického ústavu Martin Wieland.

„Jihočeský kraj je proti ostatním krajům České republiky po vstupu do Evropské unie místem, kde se velmi často spekuluje o odchodu lékařů a zdravotních sester do zahraničí, převážně Rakouska a Německa, a současně o přílivu pacientů z těchto zemí do regionu. Proto je práce na projektech typu Healthregio a v budoucnosti Healthcross velmi potřebná. Především v oblasti komunikace lékařů, dalších pracovníků ve zdravotnictví, organizátorů zdravotní péče a v neposlední řadě i zúčastněných politiků,“ konstatoval Petr.

Vladimír Vácha, Právo

Projekt zdravotní péče bez hranic se líbí Rakušanům
Ohodnoťte tento článek!