Přejít na obsah

Projekty pojišťoven ušetří miliardy

zpět
4.11.2008

Pojišťovny se snaží rozjíždět projekty, které mají zamezit plýtvání a poskytnout praktickým lékařům větší přehled o léčbě. Systémů je ale několik, každá pojišťovna se snaží prosadit ten svůj. Projekty by měly ušetřit miliardy korun...

V poslední době se hodně hovoří právě o systému integrované péče, jako první spustila projekt Česká národní zdravotní pojišťovna. Ta ve spolupráci s sdružením praktiků vytvořila systém, který má poskytnout přístup k informacím o všech vyšetřeních, které pacient podstoupil. Od počátku listopadu se do systému mohou praktičtí lékaři hlásit, do této doby byl projekt pouze pilotní podobě.

„Pojišťovna má již požadované údaje k dispozici a naše spolupráce spočívá v tom, že se snažíme vydefinovat jak uspořádat již dostupná data,“ vysvětlil pro www.Zdravi.Euro.cz podstatu systému předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

Podobný systém představila i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která na vzniku projektu spolupracovala též se Sdružením praktických lékařů pro dospělé a Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost.

Praktici tak budou schopní lépe určit léčbu, zbytečně nepředepisovat lidem léky, které již předepsal jiný lékař, a omezit tak výdaje. Takto chce pojišťovna ušetřit ročně dvě miliardy korun a peníze pak využít pro drahou léčbu v onkologických centrech a na cílené preventivní programy.

Systémy obou pojišťoven jsou podle Neugebauera téměř totožné, rozdíl je jen v metodě zpracování dat.

Projekty se různí

Ideální by podle Neugebauera bylo, kdyby se systém integrované péče rozšířil na co největší okruh pojišťoven. To ale zatím není příliš reálné. Každá pojišťovna se totiž snaží vymyslet a uplatnit vlastní model.

„Všechny pojišťovny mají snahu vymyslet něco svého, to je svízelné, diskuse tedy trochu vázne. Každý má nějakou představu a snaží se ji nějak uplatnit,“ uvedl Neugebauer a dodal, že sdružení je připraveno o obecném nastavení jednat.

Přístupy je nutné sblížit i podle Michala Bábíčka ze Sdružení praktických lékařů, protože lékaři nemají kapacitu učit se různé systémy jiných pojišťoven.

Snahu pojišťoven vytvořit si vlastní systém komunikace s lékaři potvrzuje i tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadlečková. „Každá pojišťovna se snaží o to vytvořit si svůj systém komunikace s lékaři, například to, co spouští VZP, je skutečně projekt řízené péče, my nechceme pacienty nějak omezovat v pohybu a možnosti výběru,“ nastiňuje pro www.Zdravi.Euro.cz Kadlečková.

VZP a její projekt řízené péče

Všeobecná zdravotní pojišťovna si připravila svůj vlastní projekt, tak zvané řízení kvality péče. To má sice stejný cíl jako u výše zmiňovaných pojišťoven, cesta k němu je ale poněkud odlišná. Pojišťovna například chce, aby praktičtí lékaři objednávali pacienty ke specialistům na konkrétní hodinu. Praktici také budou muset přednostně směřovat pacienty ke specialistům, kteří do řízené péče vstoupí.

„Náš projekt kvality péče nijak neomezuje pacienty ve výběru lékařů a počtu návštěv, ale chce omezit důvody, které vedou pacienty k tomu, že se obracejí na více lékařů. Projektem chceme vytvořit podmínky k tomu, aby ošetřující lékař měl přehled jako o lécích, které pacient užívá a tím omezit riziko nežádoucích reakcí, tak o prodělaných vyšetřeních a tím jej ušetřit zbytečného vyšetřování,“ objasňoval mluvčí pojišťovny Jiří Rod pro www.Zdravi.Euro.cz.

K pilotnímu nasazení je projekt připraven ve čtyřech krajích (Jihočeském, Moravskoslezském, Plzeňském a Ústeckém) od začátku roku 2009 a postupně do něj budou zapojovány další kraje. Plná funkčnost a celorepublikové pokrytí je plánováno do konce roku 2011.

„Zatím probíhají informativní schůzky se zástupci praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost, zájem je značný a očekávání veliké,“ nastínil vývoj projektu Rod. Od nového systému si pojišťovna slibuje ušetření až jedenácti miliard korun.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Projekty pojišťoven ušetří miliardy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Projekty pojišťoven ušetří miliardy

Komentáře

dalších 29 komentářů
nesouhlas Re:prahnutí po uzdravení  | 5. 11. 2008 16:40

Podle své zkušenosti z nemoci:je-li nemoc opravdu zlá,pak se člověk i modlí,aby se uzdravil.Kdo si libuje v dušnosti a bolesti? Vždytˇse i říká:zdravý člověk má mnoho přání,nemocný jen jedno /uzdravit se/. Vpodstatě jste mi ale vysvětlil,jak to je:že asi mnoho zdravotníků si myslí,že pacienti radši stůnou,než by pracovali.Jasně,existují i takoví,kteří se zmrzačí, aby pracovat nemuseli,ale kolik jich je?Minimum,ale viditelné.

Břetislav Zatloukal ušetří pendrek  | 5. 11. 2008 16:11

Regulováním obvoďáků se nedá nic ušetřit. Regulovat nutno courání lidí po doktorech bez žádanek, ev. ambulantní specialisty - zaměstnance nemocnic indikující neindikovaná vyšetření a) protože to nic nestojí a nikdo to nehlídá (FN) b) protože jsou nuceni vytěžovat zbytečná vyšetřovací pracoviště (ostatní nemocnice). Celý "systém" řízené a integrované péče vychází ze zcela nesmyslné teze, že lidé chtějí být zdraví, eventuálně efektivně vyšetřeni a (vy)léčeni. Na takové klienty však narážím tak maximálně 1 za několik let. Opak je pravdou.

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Kalousek nově chce jen jeden  | 5. 11. 2008 07:24

Jo, ve state.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné