Přejít na obsah

Pronájem novojičínské nemocnice? Hledejte jiné řešení, řekl šéf ČSSD

zpět
30.6.2011
jednání
zvětšitjednáníZdroj: www.ajaprivatejets.com

jednání | Zdroj: www.ajaprivatejets.com

 

Ještě minulý týden bylo vedení kraje přesvědčeno, že nejlepší možný způsob, jak vyléčit novojičínskou nemocnici, je pronajmout ji Agelu. Po včerejší návštěvě špiček ČSSD v regionu je to jinak.

Dluhy novojičínské nemocnice, jejíž součástí je komplexní onkologické centrum, už překročily dvě stě milionů korun a dále rostou. Vedení Moravskoslezského kraje, který nemocnici zřizuje, zvažovalo několik variant, jak tuto situaci řešit.

Na stole byla možnost nemocnici a onkologii od sebe oddělit, nebo založit společný podnik se společností Agel, které komplexní onkologické centrum patří, mluvilo se i o prodeji nemocnice.

Nakonec se napříč politickým spektrem krajští zastupitelé minulý týden shodli na tom, že z legislativních a ekonomických hledisek se jako nejvýhodnější jeví nemocnici na dvacet let pronajmout Agelu. V září se pak mělo jednat o tom, za jakých podmínek to bude.

To se ale nelíbilo vedení ČSSD. Šéf strany Bohuslav Sobotka tvrdí, že záměr pronajmout nemocnici soukromému subjektu nekoresponduje s programovými principy strany. Míní, že nemocnice v regionech by měly být principiálně spravovány kraji.

Proto společně s hejtmany Michalem Haškem, Jiřím Běhounkem a Davidem Rathem přijel včera do Ostravy, navštívili i novojičínskou nemocnici.

Na místě chtěli hledat jinou cestu budoucnosti zadlužené nemocnice. „Program sociální demokracie nepřipouští pronájmy či prodeje krajských nemocnic. Požádal jsem sociální demokraty, aby zvažovali jiná řešení,“ řekl Sobotka. Nejlepší varianta je podle něj narovnání vztahu s pojišťovnami.

„Není normální, aby část, která patří privátnímu investorovi, byla zisková a ztráta byla vytvářena a hrazena ve veřejné části, v okresní nemocnici, která působí vedle onkologického centra,“ tvrdí Sobotka.

Hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek prohlásil, že vyvolá jednání především se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

„Chceme vyvolat kontrolu smluvních vztahů a narovnání plateb,“ uvedl Hašek s tím, že Asociace krajů bude v tomto duchu jednat i s regionálními zdravotními pojišťovnami, které mají v kraji silnou pozici a jejichž pacienti se také léčí v novojičínské nemocnici.

Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) po včerejším jednání řekl, že vítá možnost vyjednávání z pozice Asociace krajů se zdravotními pojišťovnami. Na otázku, zda se zároveň zastavuje příprava smluv o pronájmu nemocnice, odpověděl: „Budeme chystat všechny varianty, které jsou na stole, a v září budeme muset velmi seriózně zvážit, která z nich vyřeší celou věc. Pokud se podaří Asociaci krajů dojednat s pojišťovnami to, že nám konečně budou za práci platit, což se nám léta nedaří, pak budeme schopni zaplatit našim dodavatelům léčiv a materiálu. V opačném případě musíme hledat jiná řešení, buď to bude společný podnik, nebo to bude pronájem. Já nevidím jiné řešení.“

K TÉMATU

Vedení Moravskoslezského kraje tvrdí, že problém souvisí s onkologickým centrem, které novojičínská nemocnice provozuje se společností Agel.

„Specializovaná onkologická péče a nastavený způsob úhrad je pro nemocnici nevýhodný. Roste počet operací, pacientů, ale zdravotní pojišťovny nechtějí přidat peníze,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM). Podobně se na problém dívá i jeho předchůdce ve funkci, současný opoziční krajský zastupitel za ODS Jiří Veverka.

„Situace v Novém Jičíně je specifická v tom, že v roce 2004 povolila tehdejší sociálnědemokratická ministryně zdravotnictví Součková vznik soukromého onkologického pracoviště v areálu krajské nemocnice. Pro pacienty je to samozřejmě výhodné. Vzhledem k ceně onkologických výkonů je to ekonomicky výhodné i pro ono soukromé pracoviště. Jediný, kdo v tomto složení ztrácí, a to dlouhodobě, je krajská nemocnice,“ podotkl Veverka.

Dodal, že pokud vedení kraje bezchybně zvládne právní stránku pronájmu nemocnice Agelu, zejména pokud jde o vynutitelnost krajských požadavků na zachování současné dostupnosti a kvality poskytované péče, považují opoziční zastupitelé z ODS pronájem nemocnice a přenesení nákladů na soukromý subjekt za akceptovatelný krok k zachování zdravotnictví na Novojičínsku.


Komentovat článek: Pronájem novojičínské nemocnice? Hledejte jiné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pronájem novojičínské nemocnice? Hledejte jiné…

Komentáře

další 4 komentáře
Xy tichá privatizace za velké peníze  | 30. 06. 2011 20:04

A co jako na te pojistovne hasek vyjedna? Vzp plati vsem stejne, nesmrdi korunou a problem krajskych spitalu je v nakladech, protoze neumi hospodarit, jako kdokoliv ve verejnem sektoru. To umi jen sacani, misto aby snizovali naklady, tak by jen zvedali dane a natahovali ruce pro dalsi penize. Hejtmani nevyjednaji na vzp nic a jsem zvedav co s temi zadluzenymi spitaly budou delat?

Dr. R. Jelínek tichá privatizace za velké peníze  | 30. 06. 2011 17:17

Je smutné, že neschopný Palas musí za sebe nechat jednat hejtmana JM kraje s VZP. On je tu totiž i jeden velký problém a to jsou úhrady od VZP, např. zákaz TEP na ortopedii. První co provedl za změnu v N.Jičíně Palasův "kůň", který nahradil předchozího ředitele, že udělal nové logo špitálu. Výměna hlaviček papírů, razítek atd. taky něco stojí. Jsem zvědav s čím novým přijde na Fifejdách.

Xy tichá privatizace za velké peníze  | 30. 06. 2011 11:20

Mezitim agal zaplati za nemocnici 200 milionu dluhu a postavi za 200 milionu chirurgii a z tech zisku si tuto investici splati. Proc vsechny krajske nemocnice jsou ve ztrate? Protoze kraje nemaji s rizenim zfravotnictvi absolutne zadnou zkusenost

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné