Přejít na obsah

Proplácení poplatků posoudí Evropská komise

zpět
14.7.2010
eu, evropská unie
zvětšiteu, evropská unieZdroj: www.internationales-buero.de

eu, evropská unie | Zdroj: www.internationales-buero.de

 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zaslal k Evropské komisi vyjádření k proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Komise se jím nyní bude zabývat a následně rozhodne, jestli zahájí s Českou republikou formální řízení.

Podle něj vyjádření obsahovalo materiály, které zaslaly jednotlivé krajské úřady, kromě Plzeňského a Středočeského kraje.

„Tyto kraje byly vyzvány k zaslání dokumentace a ta bude obratem postoupena Evropské komisi,“ uvedl pro ČTK předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Většina krajů přestala hradit zdravotnické poplatky od začátku července, jedinými výjimkami jsou právě Středočeský a Plzeňský kraj. V Plzeňském kraji pacienti poplatek nejprve zaplatí a poté případně žádají kraj o jeho vrácení. Od 1. srpna bude stejně postupovat i Středočeský kraj.

Plzeňský systém se ukázal jako jediný, proti němuž nemělo námitky ministerstvo vnitra. To kvůli poplatkům zahájilo s některými kraji správní řízení.

Proplácení poplatků zvýhodňuje krajská zařízení

Poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Sociální demokracie ale tuto změnu tvrdě kritizovala, vyhrála volby a v nemocnicích a lékárnách, které pod správu krajů patří, začala poplatky pacientům hradit.

Toto jednání zvýhodňuje právě krajská zdravotní zařízení proti ostatním. O případ se proto začala zajímat EK, která má v oblasti veřejné podpory rozhodovací pravomoc. Podle specialisty na oblast veřejné podpory z České asociace pro soutěžní právo Michaela Kincla nelze názor EK předjímat.

Domnívá se, že záměrem komise bylo právě „pohrozit“ prstem a vyčkat. I v jiných státech EU je financování zdravotnictví podle Kincla do značné míry závislé na veřejných rozpočtech a i tam lze předpokládat určitou kolizi s pravidly pro veřejnou podporu.

„Jen se o ní nahlas nehovoří či o ní Evropská komise nemusí vědět,“ řekl Kincl pro ČTK. Jakýkoliv zásah proti České republice by tak podle něj mohl Evropskou komisi zahltit dalšími stížnostmi z jiných zemí. „Osobně tedy očekávám, že Evropská komise se zrušením poplatků spokojí,“ dodal Kincl.


Komentovat článek: Proplácení poplatků posoudí Evropská komise

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Proplácení poplatků posoudí Evropská komise

Komentáře

dalších 6 komentářů
jir Evropská komise  | 15. 07. 2010 13:47

bohužel zřejmě nevyřeší, zda hejtmany a jejich pdržtašky za porušování zákonů, zneužívání pravomoci veřejného činitele, nabádání a napomáhání k defraudaci veřejných prostředků a další protizákonné aktivity při placení regulačních poplatků za svoje voliče v krajských zdrav. zařízeních, ihned či posléze zbavit dobře placených funkcí a zavřít, či jenom chtít ať vrátí prošustrované stamiliony ze svého... To by mohly pouze naše soudy a orgány činné v trestním řízení, a těm se do toho jaksi nechce. Tak na co je takové zasedání takové komise, že?

mk ostuda v Bruselu  | 14. 07. 2010 18:27

Samozřejmě velké Č - Česká rep., abych tu taky nevypadala jako...

mk ostuda v Bruselu  | 14. 07. 2010 18:26

Než rozklíčují fakt, že se jedná ne o poplatek na záchodě v zdravotnickém zařízení, ale o lékařské vyšetření v české republice, ty reakce bych ráda viděla osobně. a hlavně budeme za smutný unikát!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné