Přejít na obsah

Proplacení prohlídky u lékaře

zpět
11.5.2007

"Pracuji v nepřetržitém provozu. Je zaměstnavatel povinen proplatit mi povinnou prohlídku, i když nemám žádnou ztrátu na výdělku, protože k lékaři musím ve svém turnusovém volnu?" ptá se čtenář Zdraví.Euro.cz. Odpověď právníka čtěte v článku...

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Pracuji jako strojvedoucí u soukromé a.s. v nepřetržitém provozu. Je zaměstnavatel povinen proplatit mi povinnou prohlídku (viz.§103/e zák. práce), i když nemám žádnou ztrátu na výdělku, protože k lékaři musím ve svém turnusovém volnu?

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha, advokát, bruha@akbr.cz

Zákoník práce v 103 odst. 1 písm. a) výslovně stanoví, že zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec konal práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti a současně v § 106 odst. 4 písm. b) stanoví zaměstnanci povinnost podrobit se pracovnělékařským prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy.

Zákoník práce ovšem výslovně neřeší způsob organizace pracovní doby ve vztahu k povinnosti zaměstnance podrobit se povinným prohlídkám.

Je tedy ponecháno na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a také na dalších konkrétních okolnostech (ordinační hodiny lékaře pracovnělékařské péče atd.), kdy je prohlídka realizována.

Pokud je prohlídka realizována v rámci pracovní doby, pak by se jednalo o překážku v práci, za kterou by zaměstnanci příslušela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Pokud ovšem prohlídka bude realizována během tzv. „turnusového volna“, pak se nejedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele ani zaměstnance a nelze proto zaměstnanci ani poskytovat náhradu mzdy za dobu účasti zaměstnance na povinné prohlídce.

Zaměstnanci v takovém případě ani žádná mzda neuchází. Pokud půjde o situaci, že zaměstnanci vzniknou účastí na povinné prohlídce prokazatelně další výdaje, zejména cestovní, pak lze cestu na prohlídku považovat za cestu mimo tzv. pravidelné pracoviště konanou v souvislosti s výkonem práce a zaměstnanci by měly být poskytnuty příslušné náhrady, typicky např. náhrada za použití hromadného dopravního prostředku.

Povinné prohlídky zaměstnanců je třeba chápat jako součást systému bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, přičemž podle § 101 odst. 6 platí, že náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci hradí zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance. Tedy vlastní povinnou prohlídku hradí zaměstnavatel.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Proplacení prohlídky u lékaře

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Proplacení prohlídky u lékaře

Komentáře

dalších 10 komentářů
Leo Procházka Re:Re:Re:Re:Re:Aby to nebylo tak jednoduché....  | 11. 05. 2007 17:41

Předpokládám pane kolego, že myslíte těch 5 milionů v EURO ! Za 5 českých toho moc už nepokryjete.

Anofeles Re:Re:Re:Re:Aby to nebylo tak jednoduché....  | 11. 05. 2007 17:26

Velmi dobře, až na to, že ti zaměstnanci o těchto peripetiích netuší ani zbla. Většina poznatků o úrovní prevencí ve fabrikách se proflákne až při nějakém průseru a odnese to právě jenom ten chudák doktor, který na to kašlal, jak za socialismu - všichni si na ty ptákoviny pamatujeme, ne ? Všimli jste si, že vznikl jakýsi nový Inspektorát práce a bezpečnosti práce, nebo jak se to jmenuje ? Tak to jsou přesně ti ananasové, kteří po Vás půjdou! Připravte se raději dopředu. Opravdu se vyplatí 5 milionová odpovědnostní pojistka, viz Kooperativa !

Leo Procházka Re:Re:Re:Aby to nebylo tak jednoduché....  | 11. 05. 2007 17:07

Musíme si zvykat, že administrativy bude přibývat. NENEPSALS - NEUDĚLALS !!! Na to už čekají ti různí JUDři aby nás dostali na ledabyle sepsané zdravotní dokumentaci a záznamech. Ony ty zahraniční firmy dobře ví, že musí mít od smluvního závodního doktora perfektní dokumentaci o zdrav. stavu a prevent. prohlídkách svých zaměstnanců. Jinak jedna taková žaloba zhrzeného zaměstnance může lehce firmu zničit. I my lékaři můžeme očekávat nástup ambiciozních mladých právníků "vlčáků" kteří pouze čekají na naši chybu a aby z nás nějaký ten milionek získali. A zase jde pouze o peníze a začarovaný kruh "cash flow" - vyšší platy sestře, administrátorce, vyšší pojistku odpovědnosti atd.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné