Přejít na obsah

Prostějovští lékaři chtějí dát výpověď

zpět
27.10.2010
lékař, zdravotnictví, medicína
zvětšitlékař, zdravotnictví, medicínaZdroj: tzimg.com

lékař, zdravotnictví, medicína | Zdroj: tzimg.com

 

Podle organizátorů se k deklaraci připojilo čtyřicet procent prostějovských doktorů, což je největší procento v kraji.

Na hlavní prostějovské náměstí a před brány prostějovské nemocnice dorazili včera se svým MUDr.ncákem organizátoři výzvy „Děkujeme, odcházíme“. Lékaři, kteří dojeli ve speciální sanitce, která byla napůl i pohřebním vozem, sbírali skrze svoji deklaraci podpisy pod hromadnou výpověď podanou k poslednímu dni letošního roku.

Protestem chtějí docílit navýšení základního platu pro začínajícího lékaře na 1,5 násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek. Podle organizátorů se k deklaraci už před jejich příjezdem připojilo čtyřicet procent prostějovských doktorů, což je největší procento v kraji.

„Myslím, že požadavky lékařů jsou oprávněné. Zdůraznil bych, že v jejich výzvě nejde pouze o peníze, ale také o způsob dalšího vzdělávání, které by mělo být v kompetenci České lékařské komory,“ reagoval na výzvu Pavel Holík, poslanec Parlamentu ČR a promovaný anesteziolog.

Zároveň upozornil, že případný hromadný odchod lékařů by pro nemocnice i pacienty znamenal katastrofu. Autoři výzvy upozorňují, že peníze v systému jsou, ale problém je v jejich přerozdělování.

„Z praxe odhaduji, že až třetina peněz se zbytečně vyplýtvá na nákup předražené zdravotnické techniky či investic do budov a jejich vybavení, které je nakupováno za mnohonásobně vyšší ceny, než je nutné. Naopak platy lékařů bývají až na posledním místě,“ nechal se slyšet jeden z organizátorů Pavel Vávra, který podle svých slov po deseti letech praxe má základní hrubý plat dvacet šest tisíc korun. Další část jeho příjmů tvoří peníze z přesčasů, k nimž zaměstnavatelé doktory nutí.

„Lékařů je totiž nedostatek, a tak jsme tlačeni k tomu sloužit téměř non-stop,“ podotkl Vávra. Organizátoři, kteří s výzvou objíždějí celou republiku, nebyli do budovy prostějovské nemocnice jako do prvního ze všech zařízení, kam dorazili, vpuštěni. Své podpisy tedy mohli lékaři z nemocnice připojit před branami budovy.

„Chápeme oprávněné požadavky lékařů za vyšší ohodnocení jejich práce, pokud si však někdo jako prostředek k dosažení svých cílů zvolí nabádání lékařů k odchodu do zahraničí, je to věc, kterou nemůžeme ani podporovat, ani tolerovat. Zájem pacientů pro nás v takovém případě stojí výše než zájem lékařů,“ tlumočila stanovisko vedení prostějovské nemocnice Hana Szotkowská, tisková mluvčí holdingu Agel.

Požadavky autorů výzvy, jak jsou nastaveny, nepovažují oslovení lékaři za nereálné. „Postavení především mladších lékařů je smutné. Není to však problém jednotlivých zaměstnavatelů, chyba je v celém systému. Sám však výpověď ke konci roku nepodám, protože vzhledem ke své odpovědnosti svoji pozici opustit nemůžu,“ nechal se slyšet Aleš Nevrla, primář gynekologicko-porodnického oddělení prostějovské nemocnice. S razantním navýšením platů doktoři pracující v Prostějově však zřejmě počítat nemohou.

„V prostředí, kde ceny péče určují zdravotní pojišťovny a v příštím roce se plánují snížené úhrady proti letošnímu roku, není v silách jednotlivých nemocnic deklarované požadavky splnit,“ vysvětlila Hana Szotkowská. Nedojde však ani ke snížení mezd. „Naopak plníme dohody uzavřené v kolektivní smlouvě, kde je garantován růst platů i v příštím roce,“ uzavřela Szotkowská.


Autoři

Martin Zaoral, Regionální deník

Komentovat článek: Prostějovští lékaři chtějí dát výpověď

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Prostějovští lékaři chtějí dát výpověď

Komentáře

dalších 9 komentářů
NT KECY KECY KECY  | 28. 10. 2010 11:29

me jde o mzdu na 1.miste a tak se postaram o to abych ji mel, bude li to mimo CR, nevadi, na druhem miste mi jde o to abych nemakal 320 hod v mesici, nestane li se to jdu do ha*zlu, a postgradualni vzdelavani z toho se mi chce jenom blejt blejt a blejt, zdravotnictvi v CR je totalni pruser a ja se ho nehodlam dal ucastnit, o pacienty mi jde, ale az po me a moji rodine, na hipokratovu prisahu kaslu protoze nejsem zadnej komunista, idealista ani cvok ... protoze pak bych to samy cekal i od tech zmr*u co na zdravotnictvi vydelavaj, tem je vsechno jedno. howg, kecy blby donekonecna, diky odchazim

Sydney Hall Zaujaly mě 2 věty.  | 28. 10. 2010 10:44

I mě to připadá nadmíru veselé. Ona ta soudružka Hana Szotkowská a její zaměstnavatel si toho Hippokrata opravdu berou k srdci. Zájem pacienta VŽDY stavět nad zájem lékaře.

GEEK The White Man's Burden...  | 28. 10. 2010 09:44

Smál jsem se až jsem chrochtal. Byl jsem rád, že mě nepovolili svěrače. Situace je zřejmě všude stejná - primáři, místo aby využili vzedmutých emocí k nátlaku na vedení nemocnic a uvedení věcí do aspoň relativního pořádku, ohánějí se svou odpovědností a nenahraditelností. Je ale dokonalým sebeklamem zaměňovat tyto kvality za prostou připosranost. Není možno mít v úctě někoho, jehož modus vivendi je být posranej až za ušima. A to ani profesionálně. JO , MÁM NA MYSLI TEBE NEVRLO. A VŠECHNY TOBĚ PODOBNÉ...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné