Proti chřipce se stále očkuje, zásoby vakcín ale docházejí

Proti chřipce se v Česku stále ještě očkuje, zásoby vakcín ale už docházejí. Podle zjištění ČTK mají očkovací centra už jen jednotlivé dávky pro akutní případy. Nabídka bezplatného očkování od Všeobecné zdravotní pojišťovny a propagace bonusových programů ostatních pojišťoven přispěly k tomu, že letos se dalo očkovat víc lidí. V ČR má chřipková sezóna oproti loňsku zpoždění, objevují se teprve první případy.

V Evropě hlásí plošnou epidemii Bulharsko, Řecko, Portugalsko, Španělsko a Británie, přitom Španělsko zaznamenalo už 63 úmrtí na chřipku, Irsko jedno a Francie sedm. V některých státech, například ve Španělsku a Portugalsku, začala epidemie letos oproti minulé sezóně dřív. „V ČR je vývoj víceméně opačný, v současné době je celková nemocnost i výskyt viru významně menší nežli v loňském roce v porovnatelném období,“ uvedla národní referenční laboratoř pro chřipku na svém webu.

Očkuje se, dokud hlavní hygienik ČR nevyhlásí epidemii. Podle garanta očkovacích center docenta Rastislava Maďara sporadicky lidé na očkování stále chodí. „Včera jsme očkovali dva Američany, vracejí se do USA a přečetli si, že tam, kde bydlí, začíná epidemie. Paní byla v pátém měsíci těhotenství, chtěli se očkováním proti chřipce chránit,“ řekl ČTK Maďar.

Dlouhodobě se v ČR dává očkovat proti chřipce kolem pěti procent lidí. Společnost Avenier dovezla v loňské sezóně do ČR 550 000 dávek, očkováno bylo 5,5 procenta lidí. V této sezóně dovezla o 80.000 dávek víc, celkem 630 000. Podle hlášení očkovacích center i lékařských ordinací už jsou téměř všechny dávky spotřebovány, řekl ČTK generální ředitel společnosti Petr Foukal. Je přesvědčen, že kdyby od výrobců získali více vakcín a dovezli je do ČR, tak se také prodaly. Pro příští rok chtějí vyjednat s výrobci nárůst dodávek alespoň o deset procent.

„Hysterie kolem očkování vyvolaná tzv. prasečí chřipkou a údajně nevyzkoušenou vakcínou proti ní pominula a pohled lidí se mění zlehka ve prospěch očkování,“ uvedl. Ke zvýšenému zájmu přispělo podle něj i to, že pojišťovny aktivně očkování nabízely.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK řekl, že mimořádnou nabídku do konce loňského roku využilo 48.330 klientů a VZP za ně dala přes 13 milionů korun. Zaplatila očkování také seniorům nad 65 let a skupinám, které je mají zdarma ze zákona. Jako členové Klubu pevného zdraví mohou pojištěnci VZP získat příspěvek na vakcínu i nyní, kdy mimořádná akce skončila.

Ohodnoťte tento článek!