Proti Emmerové už stojí lékaři i pojišťovny

Málokdy si sednou vedle sebe na jednu stranu stolu. Včera udělali výjimku. Praktičtí lékaři a odboráři se spojili s pojišťovnami proti koncepci zdravotnictví Milady Emmerové. Pozítří totiž bude sněmovna hlasovat o zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Pojišťovny s lékaři všem poslancům poslali e-mailový dopis, v němž apelují: Zákon nesmíte přijmout…

Málokdy si sednou vedle sebe na jednu stranu stolu. Včera udělali výjimku. Praktičtí lékaři a odboráři se spojili se zdravotními pojišťovnami proti koncepci zdravotnictví Milady Emmerové.

Pozítří totiž bude sněmovna hlasovat o zákonu o veřejném zdravotním pojištění. A pojišťovny s lékaři všem poslancům poslali e-mailový dopis, v němž tvrdí: Zákon nesmíte přijmout.

„Zákon definitivně posílá ambulantní lékaře do druhé ligy českého zdravotnictví a pacientům přinese snížení kvality péče,“ říká mluvčí Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

„V zákoně jsou sice i dobré věci,“ tvrdí mluvčí Koalice ambulantních lékařů Pavel Neugebauer, který zastupuje patnáct tisíc doktorů. „Ale přesto jsme proti zákonu. Nechceme, aby se díky dobrým nápadům schválily i ty špatné.“ Když zákon projde, ambulance přijdou o část peněz, které zamíří do nemocnic.

Neschopní by dál léčili

Co dalšího zákonu pojišťovny a lékaři vyčítají? Především to, že by za ně rozhodovali úředníci z Ministerstva zdravotnictví.

Podle návrhu, který připravil sociálně demokratický poslanec Jaroslav Krákora, by totiž pojišťovny nemohly samy rozhodovat, se kterým lékařem či se kterou nemocnicí uzavřou smlouvu.

„Navíc by se smlouvy uzavíraly na dobu neurčitou,“ podotýká Gajdáček. Pokud by zákon prošel, zdravotní pojišťovny by se musely rozloučit s plánem, že za dva roky nepodepíší smlouvy s nemocnicemi, které nejhůře léčí a kterým umírají příliš často pacienti.

Tento plán představila na začátku října v rozhovoru pro HN ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková: „Připravujeme se na to, že některým nemocnicím řekneme, že s nimi smlouvy neprodloužíme.“

Návrat do socialismu?

Lékaři, lékárníci, odboráři a pojišťovny proto žádají poslance, aby neoslabovali roli zdravotních pojišťoven. „Přijetím novely přijde systém pojištění o samostatnost a připraví krok k návratu zpět do systému socialistického zdravotnictví,“ tvrdí Gajdáček.

Zdravotníkům vadí také to, že s nimi návrh nikdo neprojednával. Byl totiž zařazen až jako pozměňovací návrh na konec druhého čtení v parlamentu – tehdy ho už nemohou experti připomínkovat.

„Je nedůstojné, aby se takto něco vždycky šouplo jednomu poslanci do ruky a pak všem vstávaly vlasy hrůzou, zda to projde nebo ne,“ stěžuje si místopředseda zdravotnických odborů Milan Zaoral.

Poslanec Jaroslav Krákora, který změny zákona předkládá, totiž podobně spolupracoval s Emmerovou již jednou. A to když přiřadil k zákonu o hluku návrh, který zakazuje převádění krajských nemocnic na akciové společnosti.

Připlácet? Ne

Zdravotní pojišťovny poslancům raději doporučují, aby místo „postátňování“ rozšířili konkurenci ve zdravotnictví. A podporují Mukeshe Chawlu ze Světové banky, který Česku radí, aby podle slovenského vzoru zavedlo poplatky u lékaře.

To ale Emmerová včera opět odmítla. Ve vládním prohlášení stojí, že se spoluúčast pacientů zvyšovat nebude. Je ochotná k jedinému ústupku: že by lidé připláceli za lůžko, pokud leží v nemocnici ze „sociálních“ důvodů – například, když se o ně nemůže postarat rodina.

Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!