Proti Rathovi se chystají demonstrovat i pacienti

K demonstraci proti úhradovým vyhláškám ministra zdravotnictví se 24. února na Staroměstském náměstí připojí i někteří pacienti. „I na ně již rozhodnutí ministra zdravotnictví v každodením styku s lékaři dopadají. Vyhláška hrubě poškozuje nemocné spoluobčany. Dochází k omezení dostupnosti zdravotní péče i léků,“ sdělil Právu prezident Svazu pacientů Luboš Olejár…

„Lékař je tak díky vyhláškám postaven proti pacientovi, kdy mu musí oznámit, že mu nemůže poskytnout určitý výkon, protože přečerpal limit. Lidé si často stěžují, že je praktik pošle ke specialistovi, ten ho však pošle zpět, protože má přečerpaný objem a nic mu nedá,“ uvedl Olejár.

„Ministerská vyhláška zhoršující dostupnost a kvalitu péče pro pacienty zrušena nebyla, proto není důvod demonstraci rušit,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Česká lékařská komora (ČLK) a Lékařský odborový klub (LOK) za ministrem stojí a demonstraci odsuzují. „Někteří se mohou domnívat, že z podpory ministrovy politiky mohou profitovat. Dočasně možná ano, ale až se důsledky ministrovy politiky dotknou v praxi i jich, tak třeba prozřou,“ řekl k tomu včera Právu Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

„Máme informace od lékařů z nemocnic v různých krajích republiky, že se domlouvají s řediteli, aby je na demonstraci pustili. Protest chtějí podpořit. Situace je ale složitá, protože zájmy protestujících jsou protichůdné,“ dodal Schlanger.

Svaz, kterému předsedá, možnou účast na demonstraci nechává na svobodném rozhodnutí každého ze svých členů a organizací. Předsedkyně LOK Jana Vedralová se domnívá, že pokud někteří lékaři z nemocnic půjdou protestovat na Staroměstské náměstí, budou tak činit na základě příkazu.

„Budou jednat pod tlakem a z obav o propuštění. Pokud jsou zaměstnáni v nemocnici, která je široko daleko jediná, nemají na vybranou,“ řekla včera Právu Vedralová.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Milá Jano Vedralová. Osobně znám lékaře zaměstnané ve fakultní nemocnici,

kterou přímo řídí MZ. Nepředpokládám, že by jim jejich ředitelé něco podobného nařizovali. Přesto na demonstraci půjdou, víš?

MUDr Jiří Kilian

Kolegyně MUDr Vedralová a kolega MUDr Vedral tu popsali své domněnky. A co k tomu píše AČMN, která podle svých stanov má hájit zájmy zaměstnavatelů,

najdete na http://www.acmn.cz/file.php?nid=1140&oid=241838

např. : “ AČMN zde bude mít zástupce mezi organizátory. Bylo by však velmi žádoucí, kdyby z výše uvedených důvodů přijeli podpořit manifestaci i zástupci z našich členských zařízení. Určitě by se měly najít prostředky na dopravu zástupců vašich klíčových pracovníků, kteří chápou důležitost situace. Zvažte prosím i jinou formu „vzdálené“ podpory, např. symbolické omezení plánované ambulantní péče podobu manifestace apod. (viz příloha).“

Postoje pana Schlangera, který zastupuje neznámý počet zdravotníků, jsou jařmem plytkosti zatíženy už zvykle a další samozvaný zástupce nemocného lidu popisuje ve druhém odstavci komentovaného článku smyšlené příběhy vskutku anekdotálně.


Ohodnoťte tento článek!