Protialkoholní oddělení v Želivě končí, stěhuje se do Brodu

Titulní obrázek

Protialkoholní oddělení havlíčkobrodské psychiatrické léčebny, které bylo po 40 let umístěno v Želivě na Pelhřimovsku, se 1. května stěhuje do zrekonstruovaného pavilonu v sídle léčebny. Na provozních nákladech se tak ročně ušetří zhruba dva miliony korun, řekl při otevření oddělení pro léčbu návykových nemocí ředitel léčebny Jaromír Mašek…

„Pacienti budou mít v areálu v sousedství nemocnice lepší dostupnost lékařské péče a nabídka naší péče se mohla rozšířit,“ řekla primářka oddělení Hana Houdková. Pod jednou střechou teď budou mít k dispozici nejen střednědobou léčbu, ale i detoxifikační a krátkodobou léčbu.

V želivské pobočce léčebny se léčili lidé od 18 let závislí na alkoholu, nealkoholových drogách včetně léků a patologičtí hráči z celé republiky. Pacienti mohli každý víkend poznávat na výletech krásné okolí Želiva, proto byla pobočka oblíbená. Stěhovat se nechtělo ani některým zaměstnancům, kteří budou muset dojíždět.

Areál havlíčkobrodské psychiatrické léčebny o 15 budovách s rozsáhlým parkem byl vybudován ve 30. letech minulého století pro 800 pacientů. Po druhé světové válce začala sedm budov využívat nemocnice a léčebna svá oddělení přestěhovala do kláštera v Želivě. Ten byl v roce 1991 vrácen premonstrátům. Restituce si vyžádala výstavbu nové nemocnice, a ta pak mohla budovy léčebně vrátit. Dosud bylo opraveno šest z nich. Pokud léčebna získá v příštím roce peníze ze státního rozpočtu, chtěla by zahájit modernizaci dětského pavilonu číslo pět. Na jedničce zbývá ještě dokončit vnější opravy.

Zařízení o 845 lůžcích přijme ročně kolem 3000 pacientů, stará se o ně 635 zaměstnanců. Léčebna poskytujeme především akutní i následnou lůžkovou psychiatrickou péči v oborech dětské a všeobecné psychiatrie, gerontopsychiatrie, léčby závislostí a sexuologie.

ČTK

Protialkoholní oddělení v Želivě končí, stěhuje se do Brodu
Ohodnoťte tento článek!