Přejít na obsah

Protialkoholní oddělení v Želivě končí, stěhuje se do Brodu

zpět
25.4.2008

Protialkoholní oddělení havlíčkobrodské psychiatrické léčebny, které bylo po 40 let umístěno v Želivě na Pelhřimovsku, se 1. května stěhuje do zrekonstruovaného pavilonu v sídle léčebny. Na provozních nákladech se tak ročně ušetří zhruba dva miliony korun, řekl při otevření oddělení pro léčbu návykových nemocí ředitel léčebny Jaromír Mašek...

„Pacienti budou mít v areálu v sousedství nemocnice lepší dostupnost lékařské péče a nabídka naší péče se mohla rozšířit,“ řekla primářka oddělení Hana Houdková. Pod jednou střechou teď budou mít k dispozici nejen střednědobou léčbu, ale i detoxifikační a krátkodobou léčbu.

V želivské pobočce léčebny se léčili lidé od 18 let závislí na alkoholu, nealkoholových drogách včetně léků a patologičtí hráči z celé republiky. Pacienti mohli každý víkend poznávat na výletech krásné okolí Želiva, proto byla pobočka oblíbená. Stěhovat se nechtělo ani některým zaměstnancům, kteří budou muset dojíždět.

Areál havlíčkobrodské psychiatrické léčebny o 15 budovách s rozsáhlým parkem byl vybudován ve 30. letech minulého století pro 800 pacientů. Po druhé světové válce začala sedm budov využívat nemocnice a léčebna svá oddělení přestěhovala do kláštera v Želivě. Ten byl v roce 1991 vrácen premonstrátům. Restituce si vyžádala výstavbu nové nemocnice, a ta pak mohla budovy léčebně vrátit. Dosud bylo opraveno šest z nich. Pokud léčebna získá v příštím roce peníze ze státního rozpočtu, chtěla by zahájit modernizaci dětského pavilonu číslo pět. Na jedničce zbývá ještě dokončit vnější opravy.

Zařízení o 845 lůžcích přijme ročně kolem 3000 pacientů, stará se o ně 635 zaměstnanců. Léčebna poskytujeme především akutní i následnou lůžkovou psychiatrickou péči v oborech dětské a všeobecné psychiatrie, gerontopsychiatrie, léčby závislostí a sexuologie.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Protialkoholní oddělení v Želivě končí, stěhuje…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Protialkoholní oddělení v Želivě končí, stěhuje…

Komentáře

1 komentář
čtenář cestovatel Je se čím pochlubit ?  | 25. 04. 2008 14:38

Poměr lůžek : zaměstnancům je skutěčně ukázkou "podmínek" pro kvalitní péči v léčebně. Bylo by dobré porovnat podmínky různých zemí pro naši představu, představu pacientů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné