Přejít na obsah

Protidrogový koordinátor podpořil legalizaci konopí pro léčbu

zpět
19.8.2011
marihuana
zvětšitmarihuanaZdroj: wikimedia.org

marihuana | Zdroj: wikimedia.org

 

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se postavil za petici lékařů, pacientů a vědců, která žádá legalizaci využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS.

Pacient užívající konopí jako lék a dealer kokainu nebo heroinu mohou teoreticky nyní být stíháni podle stejného paragrafu trestního zákoníku, což činí nepřehledným zákonný rámec týkající se kontroly omamných a psychotropních látek, uvedl Vobořil v tiskové zprávě.

Organizátoři rozjeli petici v úterý. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) den potom slíbila, že předloží návrh novely, která léčbu těžce nemocných pacientů konopím umožní. Ministerstvo zdravotnictví by ji mělo dostat do konce září. Němcová zdůraznila, že nejde o legalizaci marihuany.

„Potřebujeme jasně odlišit prospěšné využití látky jako léku od zneužití látky jako drogy,“ uvedl Vobořil. Úprava zákona o návykových látkách by byla podle něho nejen prospěšná pacientům, ale zefektivnilo by se také vynakládání peněz na protidrogovou politiku.

Ministerstvo zdravotnictví poukazuje na to, že v Česku je dostupný na recept lék Sativex s výtažkem z konopí. Lékaři však poukazují na to, že je poměrně drahý. O dalším využití konopí k léčbě musí být podle ministerstva široká celospolečenská diskuse. Ministerstvo prý počítá s rozšířením možnosti pro využití technického konopí, které se v ČR běžně pěstuje. Vyrábějí se z něj léčebné masti a další léčebná kosmetika.


Komentovat článek: Protidrogový koordinátor podpořil legalizaci…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné