Přejít na obsah

Protonové centrum jednalo s VZP o možnostech léčby jejích klientů

zpět
9.7.2013
management, vedení, jednání,
zvětšitmanagement, vedení, jednání, Zdroj: wikimedia.com

management, vedení, jednání, | Zdroj: wikimedia.com

 

Pražské Protonové centrum nabídlo dnes Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), že do konce roku bude léčit 450 jejích klientů. Netrvá letos na počtech daných na rok dokumentem, který VZP odmítá uznat.

ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý s tím, že VZP nabídku centra analyzuje pro právní i odborné stránce, pak se vyjádří.

Mluvčí centra Vladimír Šulc ČTK řekl, že vzhledem k námitkám VZP, že uzavření smlouvy by znamenalo zásadní jednorázový nárůst výdajů VZP na onkologickou péči, je centrum ochotno přistoupit na postupné navyšování počtu pacientů. „Původně dojednaný roční počet 1650 pacientů by tak byl naplněn až v roce 2016,“ uvedl.

Centrum nemá smlouvu s žádnou českou zdravotní pojišťovnou, usiluje o naplnění kapacity klienty ze zahraničí. Zatím se mu podle Šulce podařilo nasmlouvat léčení pacientů ze Slovenska a Německa. „Nabídka dnes byla předložena ve formě, ke které nelze zaujmout jednoznačné stanovisko. Chybí přesná specifikace spektra diagnóz. Pro vyhodnocení musí mít VZP více informací. Nabídku bude analyzovat po právní i odborné stránce,“ řekl Tichý.

„VZP v současné době disponuje veškerými podklady pro uzavření smlouvy, včetně podrobného stanovení diagnóz vhodných pro protonovou léčbu. Na formulaci se podíleli přední odborníci, včetně zástupců společnosti pro radiační onkologii,“ řekl Šulc.

Podle smlouvy o smlouvě budoucí, kterou podepsal nucený správce VZP v roce 2006, by VZP měla v pražském centru léčit 1650 svých klientů ročně. Zatím ale, stejně jako zaměstnanecké pojišťovny, je posílá do mnichovského centra, kde jsou podle jejích propočtů ceny výhodnější. Pražské centrum, které má kapacitu až 2500 pacientů za rok, tyto propočty zpochybňuje.

Podle českých onkologů je léčba protony vhodná pro pár stovek lidí za rok. Centrum argumentuje názory rentgenologů, podle nichž je přínosná až pro 15 procent ozařovaných, tedy až 4500 českých pacientů ročně.

Soukromé Protonové centrum na Bulovce bylo vybudováno a vybaveno za 3,5 miliardy korun. Spor s českými pojišťovnami začal, když VZP odmítla uznat platnost smlouvy o smlouvě budoucí. VZP dala na centrum trestní oznámení, centrum podalo žalobu na zaplacení smluvní pokuty k rozhodčímu soudu.


Komentovat článek: Protonové centrum jednalo s VZP o možnostech…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné