Protonové centrum nabídlo snížení cen, podle VZP jsou i tak vyšší

Proton Therapy Center, PTC

Pražské protonové centrum nabídlo zdravotním pojišťovnám snížení cen za ozařování lidí s rakovinou prostaty, sdělilo to včera ČTK. Smlouvy s pojišťovnami soukromé centrum vybavené špičkovými technologiemi zatím nemá. Od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) chce kontrakt na základě smlouvy o smlouvě budoucí za miliardu korun ročně. VZP dokument zpochybňuje, nic na tom prý nemění ani nabídka snížení cen.

„Vzhledem k velkému počtu nemocných čekajících na zákrok nabídlo centrum pojišťovnám levnější úhrady vybraných typů rakoviny prostaty, které jsou vhodné pro ozařování. Cena léčby protony je tudíž nižší než cena fotonové radioterapie,“ sdělila ČTK marketingová manažerka centra Jana Kulhánková.

„Vítáme vstřícný krok centra, pro některé pacienty může být protonové ozařování výhodou, na postoji VZP ke smlouvě se ale nic nemění,“ řekl ČTK ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň s tím, že nabídnuté ceny jsou o třetinu až polovinu vyšší než ceny dosud užívaných velmi účinných technologií.

Kulhánková doplnila, že nabídka platí pro pacienty, kteří prošli takzvanými indikačními semináři, na nichž se lékaři jednoznačně shodli na doporučení protonové terapie. Doposud centrum jednalo o každém takto indikovaném pacientu s pojišťovnami individuálně, zdržovalo to prý nástup na terapii. Léčbu prvního českého pacienta zaplatila v minulých dnech Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Sršen uvedl, že centrum poskytlo VZP seznam několika pacientů k léčbě. „Seznam analyzujeme, protože zdravotní indikace pacientů nejsou zcela kompletní,“ řekl a připomněl, že valné většině pacientů zajistí srovnatelnou léčbu dosavadní pracoviště, která také využívají velmi moderních metod. V případě prostaty jsou to lineární urychlovače, Cyber Knife a IMRT, neboli radioterapie s modulovanou intenzitou.

„Do budoucna bude VZP určitě ochotna zaplatit protonovou léčbu, pokud bude pro konkrétního pacienta jednoznačně prokázáno, že je přínosnější a bude to pro něj jediné řešení,“ řekl Sršeň.

V ČR se letos očekává více než 7000 nových nemocných s rakovinou prostaty. Propočty centra uvádějí 1000 léčených, pojišťovny prý ušetří náklady za čtvrtinu z těch, které by jinak čekalo konvenční ozařování.

Ohodnoťte tento článek!