Provádění potratů zůstává legální, jejich zákaz sněmovna zamítla

Provádění potratů bude v České republice dál legální. Sněmovna v úterý zamítla návrh, který počítal s jejich téměř úplným zákazem. Rozhodnutí předcházela několikahodinová, místy emotivní rozprava…

PRAHA – Provádění potratů bude v České republice dál legální. Sněmovna v úterý zamítla návrh, který počítal s jejich téměř úplným zákazem.

Proti hlasovalo 134 ze 170 přítomných – především členové klubů ČSSD, KSČM, ale i většina občanských demokratů a někteří unionisté. Poslanecké frakce však většinou v tomto případě nehlasovaly zcela jednotně. Návrh zákona předložilo osm lidoveckých poslanců a Petr Pleva z ODS.

Rozhodnutí předcházela několikahodinová, místy emotivní rozprava. Někteří zastánci novely mluvili o potratech jako o vraždě, odpůrci této iniciativy označovali většinou zákaz za nesprávný a potenciálně nebezpečný.

„Když jsem začal studovat medicínu, tak jsem ještě na pitevně viděl mladé ženy, které zemřely proto, že dostaly sepsi, když jim byl proveden kriminální potrat. Já si nepřeji návrat andělíčkářek do této země,“ prohlásil poslanec ODS, sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Novelu hájil například Josef Janeček (KDU-ČSL), rovněž civilním povoláním lékař. „Zašlápnutí čolka je u nás trestné, ale zabití nenarozeného dítěte není trestné,“ uvedl.

Morálka, historie a osobní zkušenosti

Řečníci používali argumenty z oblasti morálky, historie, teologie, lékařství, statistiky i legislativy, citovali vědecké kapacity, některé poslankyně se svěřovaly s osobními zkušenostmi.

Počet potratů v Česku klesá.V roce 1990 jich bylotéměř 124 tisíc, nyní je toročně kolem 40 tisíc. Lonibyl jejich počet na nejnižšíhranici od roku 1958.

„Sama mám dítě s postižením. Jsem šťastná, že mi v době těhotenství žádný doktor neřekl, že moje dítě nebude zdravé, a nenabídl mi potrat, tak jak to prý dnes chodí. Nevím totiž, jak bych to tehdy – nezralá a nepřipravená – přijala. Moje dítě je totiž pro mě největším obohacením mého života,“ řekla Taťána Fischerová z klubu US-DEU. Navržená novela však podle ní klima ve společnosti nevyřeší, a proto ji nepodporuje.

Někteří poslanci upozorňovali, že právě atmosféra ve společnosti není pro rodiny s více dětmi příznivá. Například Petr Nečas z ODS uvedl, že v centrech měst je víc obchodů, kde je zakázán vstup s kočárky než obchodů, kam nemohou lidé se psy.

Lidovci připomínali, že nenavrhují jen téměř zakázat potraty, ale přicházejí i s návrhy, jak pomoci těhotným ženám v tísni, například zákonem o utajených porodech.

Potraty nevymýtíme

Zastánci novely uváděli, že nejsou tak naivní, aby si mysleli, že jejím schválením potraty úplně vymýtí. „Naší úlohou však je dát jasný signál společnosti, co si o potratech skutečně myslíme,“ míní Marian Bielesz z klubu US-DEU, který novelu podpořil.

Eva Dundáčková z ODS ji naopak odmítla. Podle ní se žena o potratu rozhoduje zpravidla proto, že muž neunesl svou odpovědnost. Muži by snad ani neměli o této věci hlasovat, řekla.

„Nevíte a ani nemůžete vědět, o čem mluvíte,“ vzkázala jim, později však uvedla, že to myslela v nadsázce. Rozprava se odehrávala v poloprázdném sále, někteří poslanci si četli, pracovali s počítačem nebo šli do kuloárů. Největší pozornost debatě přímo v zasedacím sále věnovali lidovci.

Projednávání novely už několik měsíců provází přesvědčovací kampaň jejích zastánců i odpůrců. Poslanci dostávají stovky mailů, dopisů.

Počet potratů v Česku klesá. Zatímco v roce 1990 jich bylo téměř 124 tisíc, nyní je to ročně kolem 40 tisíc. Loni byl jejich počet na nejnižší hranici od roku 1958, kdy bylo umělé ukončení těhotenství legalizováno.

V Evropě patří k zemím s nejpřísnější protipotratovou legislativou Irsko, Polsko a Portugalsko, ve většině evropských států je umělé přerušení těhotenství povoleno.

Novela předpokládala, že potrat bude možný jen v případě, kdy je nutný k záchraně ženina života, a tehdy, když je těhotenství následkem znásilnění. Lékaři, který by provedl potrat, by hrozilo až pět let vězení či zákaz činnosti.

Až k roku vězení by mohl být odsouzen člověk, který by ženu k potratu svedl či jí k němu pomáhal. Samotná žena, která by potrat podstoupila či se zbavila nenarozeného dítěte sama, by trestána nebyla, navrhli poslanci.

Současná česká legislativa počítá s tím, že žena může požádat o provedení potratu bez omezení do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů je ukončení těhotenství možné i později.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!