Provoz českolipské nemocnice zkomplikovalo stěhování CT

Provoz v Nemocnici s poliklinikou v České Lípě zkomplikovalo včera stěhování nového počítačového tomografu. Kvůli umístění přístroje bylo nutné v prvním patře nemocnice vybourat část čelní zdi. Nový diagnostický přístroj za více než 11 milionů korun už ale nemocnice nutně potřebovala, původní sloužil přes sedm let a za tu dobu na něm zdravotníci provedli na 50.000 vyšetření. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.

Stěhování bezmála dvoutunového přístroje bylo zkouškou zručnosti jeřábníka. Nejprve musel z oddělení dírou ve zdi vytáhnout stalý tomograf a pak stejnou cestou umístit nový. „Jinak to nešlo, po chodbách by neprošel,“ uvedl mluvčí. Otvor ve zdi byl jen o pár centimetrů větší než bedna, v níž byl tomograf dovezen. Stěhování bylo o to komplikovanější, že nemocnice se zatepluje a budova je obehnaná lešením.

Nákup nového tomografu je podle Pokorného součástí projektu iktového centra za téměř 25 milionů korun. Zhruba 85 procent peněz získala nemocnice z evropských fondů, zbytek přidá Liberecký kraj, který je jejím vlastníkem. Tomograf je nejnákladnější položkou na seznamu nových přístrojů pro centrum, které by mělo zlepšit péči o pacienty po mozkové příhodě. „Tomograf pomůže při včasné diagnostice, pro pacienty se zkrátí čas vyšetření a sníží dávka záření, zobrazení je kvalitnější,“ vysvětlil mluvčí nemocnice.

Českolipská nemocnice je jednou ze dvou krajských nemocnic. Slouží pro spádovou oblast se 110.000 obyvateli, jiná nemocnice na Českolipsku není. Kvůli stěhování museli už před týdnem tomograf vyřadit z činnosti a pacienty na nutná vyšetření posílají do okolních nemocnic. „Zkušební provoz nového tomografu začne od 4. listopadu, naplno se rozjede o čtyři dny později,“ řekl Pokorný. CT patří letos k největším investicím, tou hlavní je ale výměna oken a zateplení, které bude stát 120 milionů Kč.


Unknown media type: poll
1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!