Provoz Milosrdných bratří v Brně vázne na odchodu anesteziologů

nemocnice, značka

Brněnská Nemocnice Milosrdných bratří ani více než dva týdny po akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme nejede naplno. Do nemocnice se nevrátilo deset z 12 anesteziologů působících na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Jeho provoz je tak ochromen.

Nemocnice hledá lékaře nové, řekl ČTK ředitel Josef Drbal. Situací se tento týden měli zabývat městští radní. Zasedání však kvůli jarním prázdninám zrušili. Uskuteční se příští týden.

Nemocnice hraje o návrat osmi anesteziologů, protože dva od počátku odborářské akce avizovali, že práci mají jinde. Jeden z osmi Jaroslav Kutý, který v nemocnici působil 26 let, Lidovým novinám řekl, že podmínkou návratu jeho i kolegů je odchod ředitele Drbala.

Ředitel ČTK řekl, že o tomto vyjádření ví jen z médií.

Podle informací ČTK je v nemocnici pesimistická atmosféra. V provozu vůbec není pět lůžek nejvyšší intenzity na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, takže o svou obvyklou práci přišly vysoce kvalifikované sestry. O perspektivě diskutují i lékaři urgentních oborů.

Nemocnici Milosrdných bratří zřizuje Brno, které spravuje ještě Úrazovou nemocnici. Podle zdroje ČTK je tak možným řešením propojit anesteziologicko-resuscitační péči obou zařízení, aby lékaři, kteří jsou ve při s Drbalem, spadali pod šéfa Úrazové nemocnice Karla Doležala. Ten ČTK řekl, že materiál, který by spolupráci řešil, se teprve připravuje a další úvahy by byly spekulacemi.

K možnosti, že by se Nemocnici Milosrdných bratří rychle podařilo najít za osm rebelujících lékařů náhradu, je však Doležal skeptický. „Lékaře (odbornosti) ARO těžko nahradíte, a když, tak krátkodobě,“ řekl a označil je za „vzácné zboží“.

I Úrazová nemocnice prý aktuálně funguje s nejmenším možným počtem těchto lékařů. „Abychom byli schopni obsadit všechny služby, nemohu dát ani týden dovolené,“ dodal.

Je proto vyloučeno, že by nemocnice Milosrdným bratřím půjčovala lékaře. Může nanejvýš převzít pacienty ve vážném stavu. Což ostatně po odchodu lékařů ona i další nemocnice učinily.

Drbal připustil, že situace představuje zásadní problém. „Když celé oddělení odejde, to nikdo neumí vyřešit ze dne na den. Je zázrak, že jsme byli během 2,5 dne schopni nastartovat režim tak, abychom nemuseli uzavřít oddělení, která se na to (anesteziologii a resuscitaci) vážou,“ uvedl.

Dva lékaři zůstali, dál chodí do služeb asi deset externistů. Jeden z anesteziologů musí být nepřetržitě k dispozici porodnici, to kdyby museli lékaři ihned zahájit císařský řez. Další péče je omezená, nejvážnější operace se neprovádějí vůbec, plánované omezeně.

Jak dlouho situace potrvá, Drbal neodhadl. Nemocnici vede od ledna, kdy nahradil bývalého šéfa a primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL). Rychnovského odvolala městská rada složená ze zástupců ČSSD a ODS.

On sám akci označil za politicky motivovanou, po volbách prosazoval pravostředovou koalici, která by ČSSD odsunula do opozice. Rychnovský v nemocnici zůstal, nyní je chirurgem na ambulanci.
Lucie Kučerová jpt

Provoz Milosrdných bratří v Brně vázne na odchodu anesteziologů
Ohodnoťte tento článek!