Přejít na obsah

Průběžný výpis péče na internetu je už u dvou velkých pojišťoven

zpět
6.6.2011
otazník, klávesnice, počítač
zvětšitotazník, klávesnice, počítačZdroj: www.javatuning.com

otazník, klávesnice, počítač | Zdroj: www.javatuning.com

 

S průběžným sledováním výpisů vykázané péče na internetu, které chce v reformě zavést ministr Leoš Heger (TOP 09), mají už zkušenosti klienti dvou největších zdravotních pojišťoven.

ČTK zjistila, že kdykoli nahlédnout do účtu na internetu mohou už řadu let pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s elektronickou zdravotní knížkou. Tři roky ji mají také klienti největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) s Kartou života.

Na povinnosti pro zdravotní pojišťovny, aby posílaly všem klientům každý rok výpisy z účtu, trvaly na jednání lídrů koalice K9 Věci veřejné. Stálo by to ročně stamiliony korun. Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) při projednávání reformní novely tento týden prosadil změnu, aby výpisy byly on-line přístupné pacientům na internetu a na místech Czech POINT. Dozvěděli by se v reálném čase, jak na tom jsou. Nyní posílají pojišťovny papírový výpis na vyžádání pacienta zpětně za předchozí rok.

„Čekat na novelu zákona je mírně řečeno zpozdilé. Nabízíme tuto službu svým 1,150.000 klientů už třetím rokem zcela zdarma v elektronické podobě. Pokud si zřídí Kartu života, mohou vykázanou péči sledovat průběžně z pohodlí domova, kdykoli se jim zachce,“ řekl ČTK ředitele ZPMV Jaromír Gajdáček. Službu využívá 81.000 klientů pojišťovny.

„On-line přehled o péči je takový sen, zatím je přehled účtu dostupný v rámci několika týdnů. Lékaři totiž vykazují jednou za měsíc, větší zařízení jednou za čtvrt roku,“ řekl ČTK Tomáš Mládek, výkonný ředitel společnosti IZIP, která elektronické knížky pro pojištěnce VZP provozuje.

Pokud by informace měly být on-line, musel by lékař v ordinaci za přítomnosti pacienta zapsat provedená vyšetření a pacient by vyúčtování odsouhlasil. Pacient by tak nemohl v jednom dni obejít více lékařů stejné odbornosti a u každého si nechat udělat stejné vyšetření a napsat léky. Vyřazením duplicit by zdravotní pojištění ušetřilo. On-line vykazování by také umožnilo, aby lékař dostal zaplaceno dřív.

Technicky je podle Mládka on-line vykazování schůdné, problém je ale v tom, že ne každý lékař je ochotný to dělat. „Nedá se potom už nic upravit, když lékaři něco nevychází. Například když pár dní před koncem měsíce zjistí, že překročil rozpočet, nemůže už vykazování nijak upravit,“ řekl.


Komentovat článek: Průběžný výpis péče na internetu je už u dvou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné