Prudký nárůst nákladů na léky se loni i vlivem přecenění zbrzdil

Za pět let stouply náklady na léky v Česku o téměř 35 procent, z necelých 44 miliard v roce 2006 na téměř 59 miliard korun v roce 2010. Přitom loni i vlivem přecenění na úroveň nižších evropských cen stouply náklady v cenách původce už jen o jedno procento.

Vyplývá to z dat, jež ČTK poskytla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková.

„Do lékáren a nemocnic dodali v roce 2006 distributoři 320,03 milionu balení za 43,658 miliardy korun, loni 304,37 balení za 58,845 miliardy korun. V roce 2009 dodali 311,93 milionu balení za 58,237 miliardy korun,“ upřesnila mluvčí.

Statistika eviduje také takzvané definované denní dávky (DDD) na 1000 obyvatel a den, jejich množství mezi lety 2006 a 2010 stouplo z 5009,61 na 6056,9, což podle Petlákové při poklesu počtu balení znamená mimo jiné to, že výrobci se zaměřili na větší balení léků.

Celkové výdaje za léky se od statistiky liší – cena výrobce je maximální povolená cena, ne vždy ji ale firma pod tlakem konkurence využije. Skutečné výdaje stoupají o marži a DPH.

O obchodní přirážku se dělí distributoři a lékárny, je rozdělena do deseti pásem, u nejlevnějších léků 33 procent, u nejdražších pět procent. O to pak jsou výdaje zdravotních pojišťoven a pacientů vyšší.

Přecenění léků a stanovení úhrady ze zdravotního pojištění je úkolem SÚKL, má v tom ale zpoždění. Proto letos už podruhé se u léků, kde revize není hotová, úředně sníží ceny i úhrady z pojištění o sedm procent.

K úsporám z revizí řekl ČTK prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, že se nekontrolovaně vydají na nákladné léčby ve specializovaných centrech. „Co se uspoří, okamžitě se nalije do těchto center, neexistuje tam žádná nákladová efektivita, takže nikdo neví, jestli je to správně,“ řekl. Reforma zdravotnictví proto počítá s tím, že se nákladová efektivita v centrech bude sledovat.

Přecenění a snižování úhrad pomáhá zdravotním pojišťovnám šetřit, pro pacienty to ale nemusí vždy tak být. Mohou ve výsledku doplatit i více. Pokud totiž SÚKL sníží na určitý lék úhradu z pojištění, počítá s tím, že firma nevyžije povolené maximální ceny a bude prodávat levněji. Vychází z toho, že rozdíl ceny a úhrady hradí pacient, a pokud jsou doplatky příliš vysoké, pacienti přecházejí k jiným lékům.

Havlíček připomněl, že na cenách léků se projeví také plánovaný růst DPH z deseti procent na 14 příští rok a na 17,5 procenta další rok. Podle propočtů komory stoupnou výdaje pacientů a zdravotních pojišťoven za oba roky celkem o 4,7 miliardy korun.

Prudký nárůst nákladů na léky se loni i vlivem přecenění zbrzdil
Ohodnoťte tento článek!