Přejít na obsah

Průzkum: S platbou za pobyt v nemocnici souhlasí 39 procent lidí

zpět
30.1.2015
pokoj, pacient, lékařka, sestra
zvětšitpokoj, pacient, lékařka, sestraZdroj: Shutterstock

pokoj, pacient, lékařka, sestra | Zdroj: Shutterstock

 

I když byla většina poplatků ve zdravotnictví už zrušena, ve společnosti existuje poměrně velká skupina jejich zastánců. Například s myšlenkou připlácet na stravu a lůžku v nemocnici souhlasilo v prosincovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 39 procent dotázaných.

Čtvrtina lidí je pro poplatek za recept a 12 procent Čechů podpořilo názor, že by se mělo platit za návštěvu praktického lékaře.

Třetina lidí souhlasí s poplatkem u specialisty, pokud by takovou návštěvu nedoporučil obvodní lékař.

Naopak výrazný nesouhlas - čtyři pětiny a více - zjistili sociologové u otázek, zda by si pacienti měli více připlácet na léky v závislosti na jejich ceně či zda se má ušetřit snížením počtu specializovaných pracovišť a nemocničních lůžek. Velká většina respondentů se postavila i proti poplatkům za návštěvu lékaře.

Nápad zřídit pouze jednu veřejnou zdravotní pojišťovnu podporuje 44 procent dotázaných. Skoro 40 procent lidí by rizikovým skupinám, například kuřákům, alkoholikům či lidem s výraznou nadváhou, zvýšilo zdravotní pojištění. Žádné z navrhovaným úsporných opatření nezískalo většinovou podporu, pouze zřízení jedné pojišťovny má u veřejnosti vyrovnaný podíl stoupenců a kritiků, uvedli analytici.

Češi od ledna neplatí třicetikorunové poplatky v ambulancích a lékárnách, které stát zavedl v roce 2008. Stokorunové poplatky v nemocnicích či lázních byly zrušeny už loni v lednu. Dospělí i děti nadále platí 90 korun na lékařské i zubní pohotovosti.


Komentovat článek: Průzkum: S platbou za pobyt v nemocnici…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné