Průzkum: Tři čtvrtiny lékařů specialistů chtějí stávkovat

Tři čtvrtiny lékařů specialistů chtějí upozornit na ekonomické ohrožení svých praxí stávkou. Řekl to výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Nespokojenost s politikou ministra zdravotnictví Davida Ratha vyjádřilo podle něj 87 procent ze zhruba 1800 jeho členů…

PRAHA –

Stávku vyhlásili na 30. ledna lékárníci, v tento den zavřou na tři hodiny lékárny a zahájí informační kampaň pro pacienty. Ve stávkové pohotovosti jsou praktici a zubaři, krizový stav vyhlásili pediatři a ambulantní specialisté.

Gynekologové jako další členové Koalice soukromých lékařů zváží postup na jednání, jež si naplánovali na příští víkend. „S největší pravděpodobností bude celá koalice postupovat v protestních akcích společně,“ řekl ČTK předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák. Krizová jednání chystají na příští víkend i další členské organizace koalice.

Podle usnesení sjezdu České lékařské komory z tohoto víkendu má nový prezident stavovské organizace lékařů Milan Kubek požadovat po ministru zdravotnictví, aby zrušil vyhlášku, jíž se výrazně omezují příjmy soukromých praxí.

„S ohledem na to, že nadále trvají nepřiměřeně dlouhé lhůty splatnosti našich faktur u VZP, vyhlásila rada Sdružení ambulantních specialistů krizový stav,“ dodal Jojko. Rada rovněž vyzvala všechny lékaře, nejen ambulantní specialisty, aby se k lékařským protestům připojili.

Čt24.cz

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Ač nejsem jako ambulantní specialista členem SAS, v každém případě se stávky i případných protestů zúčastním. Mimo to v ordinaci vyvěsím tabuli, kolik nemocných jsem v hodnoceném období již ošetřil a kolik mi jich ještě zbývá do oněch 103% či do vyčerpání lékových limitů. Aby nemocný věděl, jak skvěle mu to socialista Rath zařídil, když se tak neustále chvástá. No a po dosažení limitu pak již bude jen cedule zvenčí na dveřích, že z důvodu nekvalitní vyhlášky vydané dr. Rathem nemohu poskytovat služby až do konce období…

Ohodnoťte tento článek!